Skocz do zawartości

Pióro Makara


Makar161

Polecane posty

Witajcie

Nie jestem pewien, czy w dobrym dziale (w razie czego proszę admina o przeniesienie do odpowiedniego działu), chciałbym Wam zaprezentować prototyp mojego pióra.

Pióro jest wykonane z tytanu, stalówka jest od Bock'a 076, środku konwerter z tłoczkiem z możliwością wymiany na naboje.

Długość 145 mm, średnica zewnętrzna ok. 12,5 mm, średnica chwytu 8,5 -9 mm.

Idee jakie mi przyświecały przy projektowaniu :)

Zawsze staram kierować się ergonomią i takie elementy jak np. gwinty staram się umieszczać w miejscach które nie będą przeszkadzać w pracy.

Z mojej praktyki wynika ze gwint skuwki powinien się znajdować w "oku dłoni" pomiędzy palcami i grzbietem dłoni. Wiem że wielu producentów piór robi gwinty blisko lub wręcz na części chwytnej,

wiem że tak jest łatwiej - zrobić krótszą skuwkę, ale czy tak jest lepiej? moim zdaniem nie. Jeśli się mylę naprostujcie mnie  Gwint w"oku dłoni" to było moje założenie.

Z tego założenia narodziła się koncepcja symetryczności pióra, po skręceniu skuwka i "dupka" są symetryczne.

Tak powstała prosta, symetryczna forma, w której dla ułatwienia obsługi (jak to brzmi - ułatwienia obsługi pióra  ) dyskretnym logo oznaczyłem skuwkę.

W wersji beta, która właśnie powstaje, skuwkę postanowiłem oznaczyć nieco inaczej - polerowanym pierścieniem z napisem Makar w kształcie pisanych liter - jak będzie gotowe na pewno

pokarzę  zdjęcia.

Prosta forma, ale po zdjęciu skuwki pojawia się klasyczny chwyt z piękną stalówką, która może być dodatkowo tytanowa i poanodowana na wybrany kolor.

Ponieważ wszystkie od początku są wykonywane ręcznie z tytanowego pręta, będę miał możliwość dostosowania mojego pióra do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Ciekaw jestem Waszych uwag i opinii :)

na pierwszym zdjęciu ze stalówka tytanową poanodowaną na niebiesko

lyxiaoP.jpg

ZvSDrPo.jpg

Tu ze stalówką bicolor

8JigacN.jpg

A tak to robię :)

zdkReGC.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamknięte wygląda fenomenalnie :)

Otwarte mniej, głównie przez to że nie lubię metalowych sekcji - ale też nigdy nie używałem tytanowej, zgaduję że wrażenia z używania są nieco inne niż przy "zwykłych" metalowych. Musiałbym dotknąć żeby się przekonać :D

Mam 2 pytania:

1. Masz pomysł na jakiś sposób zabezpieczenia pióra przed swobodnym turlaniem się?
2. Domyślam się że używasz zintegrowanego nib unitu Bocka. Czy da się tam wsadzić coś innego? Najchętniej zobaczyłbym coś podobnego ze stalówką Lamy.

Edytowano przez Rittel
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Mechanik napisał:

No jeśli faktycznie ta produkcja opiera się o to narzędzie, które zamieściłeś na zdjęciu to (...).

Co wobec tego faktu można wyprodukować wykorzystując obrabiarkę CNC :)?

Pozdrawiam, M.

Nie posiadam CNC, wszystko wykonuję na konwencjonalnych maszynach i ręcznie.

Na wykonanie tego czubka na razie nie wymyśliłem lepszego sposobu, powierzchnia jest jeszcze wykończana papierem ściernym (na zdjęciu jest właśnie po papierze, a nie bezpośrednio po pilniku), a potem satynowana lub polerowana :)

 

6 godzin temu, Pioromaniak.pl napisał:

Ale fajnie! Trzymam kciuki :).

Marcin

 

5 godzin temu, Topaz napisał:

Piękny kształt, bardzo trudny materiał, gratulacje.

Bardzo dziękuję :)

 

3 godziny temu, Rittel napisał:

Zamknięte wygląda fenomenalnie :)

Otwarte mniej, głównie przez to że nie lubię metalowych sekcji - ale też nigdy nie używałem tytanowej, zgaduję że wrażenia z używania są nieco inne niż przy "zwykłych" metalowych. Musiałbym dotknąć żeby się przekonać :D

Mam 2 pytania:

1. Masz pomysł na jakiś sposób zabezpieczenia pióra przed swobodnym turlaniem się?
2. Domyślam się że używasz zintegrowanego nib unitu Bocka. Czy da się tam wsadzić coś innego? Najchętniej zobaczyłbym coś podobnego ze stalówką Lamy.

Ja lubię tytan, bo pozwala osiągać różne efekty w zależności od wykończenia, tu jest satynowane, ale może być piaskowane, albo toxic, który nazywam Flinstone w swoich długopisach.

Co do pytań:

1. Projektując to pióro nie zakładałem żadnych dodatkowych elementów żeby nie zaburzyć czystości linii (ja lubię prostotę), ale to jest przedmiot z kategorii custom i można zmienić praktycznie wszystko ;)

2.Tak, używam unitu Bocka, niestety nie wiem czy Lamy jest kompatybilne, pewnie Wy, jako fachowcy, będziecie wiedzieli lepiej, ja się dopiero uczę :)

A tak przy okazji, Bock nie jest OK?

 

Edytowano przez Makar161
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Makar161 napisał:

2.Tak, używam unitu Bocka, niestety nie wiem czy Lamy jest kompatybilne, pewnie Wy, jako fachowcy, będziecie wiedzieli lepiej, ja się dopiero uczę :)

A tak przy okazji, Bock nie jest OK?

Jest OK, po prostu w zestawieniu z Twoim minimalistycznym projektem pasowałaby mi minimalistyczna stalówka Lamy (jak na zdjęciu) w miejscu tradycyjnej od Bocka ;)

CgJoZ9R.jpg

zdjęcie podkradzione Pióromaniakowi.

Niestety nie sądzę żeby były kompatybilne, Bock sprzedaje gotowy nib unit a w Lamy da się tylko wyjąć spływak z gotowego pióra, więc brakuje bolca do wkładania naboju i dodatkowej warstwy plastiku oddzielającej metalowe wnętrze od atramentu.

Edytowano przez Rittel
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwestii zabezpieczenia przeciwsturlaniowego...

Francuskojęzyczni koledzy z takiegoż Forum mieli kiedyś robione pióro na zamówienie, w którym takim elementem była... zgrabnie osadzona koronka taka jak do nakręcania zegarka... Pomysł wyszedł świetnie. Nie chciałbym Ci się wtrącać do Twojej wizji twórczej, ale może chciałbyś pójść tą drogą...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Makar161 napisał:

Jest to argument. 

To znaczy, że zabezpieczenie przed turlaniem powinno być na korpusie, a inne pióra mają takie coś? Bo z tego co spostrzegłem to raczej na skuwkach. 

Na korpusie zwykle nie mają, ale wielu ludzi używa pióra ze skuwką zatkniętą na korpus, i wtedy klips pełni rolę stopera.

Z piór podobnych do Twojego, Wiland Aleksandra miał taki dynks który utrudniał mu staczanie się:
https://dobrywzor.com.pl/project/aleksandra/

Na zdjęciu widać go obok czerwonego pierścienia w środku pióra.

Większość innych modeli które kojarzę raczej nie ma czegoś takiego.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie "roll stopy" to chyba dość popularne są w tzw. customach, np.: https://scriptoriumpens.com/ordering-a-pen/roll-stops/

Gdybyś napis na logo uwypuklił, to byś uzyskał roll stopa. I jak nie lubię metalowych piór w ogólności, a metalowych sekcji w szczególności, tak to Twoje mi się podoba.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka moja propozycja:

Nie wiem, jak z magnetycznością tytanu. Gdyby to działało, to jako dodatkowe akcesorium mógłbyś @Makar161 sprzedawać stopery z tytanu czy też z innego metalu z ukrytym magnesem neodymowy. Może nawet takie, jakie zaproponował @tom_ek. Pióro byłoby czyste, a publika miałaby swoje stopery :D

Just sayin... ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...