Skocz do zawartości

Moczenie pióra w wodzie może być niebezpieczne?!


p71

Polecane posty

Zostawiłem stare pióro do odmoczenia na noc w słoiczku z zimną, czystą wodą. Zanurzone były stalówka, sekcja i ok 1,5 cm korpusu. Nieco się zdziwiłem rano, kiedy przy wyjmowaniu z wody, pióro się rozpadło – materiał korpusu tak napęczniał w wodzie, że gwint sekcji przestał trzymać i po prostu wypadła z korpusu. Średnica korpusu wzrosła o ponad 1 mm. Teraz czekam, korpus powoli się kurczy, zobaczymy czy wróci do poprzedniego kształtu...

Z czego ten korpus może być zrobiony? materiał na oko niczym nie różni się od sekcji, a ona nie „spuchła”.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Moczenie pióra w wodzie może być niebezpieczne - właśnie masz na to przykład :)

Ja nigdy nie byłem zwolennikiem takich kąpieli. Jestem zdania że lepszą metodą na wypłukiwanie pióra jest kropienie wody strzykawką do naboju, który jest obcięty z góry (tak jak np. Faber-Castell dodaje do swoich piór). Potem daje do pióra nabój napełniony wodą i ustawiam na chusteczkę (jak rekomenduje KWZ) - z innymi systemami napełniania - z pewnymi modyfikacjami - też można te kroki zastosować.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mogę swoje trzy grosze.... o ile sobie przypominam, producent Pelikanów nie zaleca używania detergentów do mycia / moczenia swoich spływaków, ponieważ fabrycznie pokrywa je specjalnymi, tajemniczymi substancjami.

Sądzę, że bardziej szczegółowo w tej materii mógłby wypowiedzieć się MarcinEck , wszak niedawno był w hannoverskiej fabryce.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszperałem w necie i wg właściwości to tworzywo to mógłby być galalit – potrafi spuchnąć w wodzie o ponad 10% i kiedyś robiło się z tego pióra wieczne.

Pióro o którym pisałem wyżej, to chyba jakaś francuska produkcja z napełnianiem przyciskiem (button filler).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...