Skocz do zawartości

Dylemat zakupowy / Pilot Heritage / Sailor / Pelikan...


kriis88

Polecane posty

Cześć!

Przymierzam się do kupna nowego pióra, na początku uparłem się na Pilota Capless. Trochę pogrzebałem w sieci i znalazłem alternatywy. Nie wiem, które pióro z założenia będzie najlepszym wyborem, doradzicie coś?

- Pilot heritage
- Pilot Capless
- Sailor Pro Gear 
- Pelikan m205 (tylko wersja olivine przypadła mi do gustu)
- coś innego? 

W piórach nie lubię złoceń, więc wszystkie wstawki złote odpadają...  preferuję stalówkę w rozmiarze europejskiego F. Jeżeli chodzi o budżet to na pióro mogę przeznaczyć maks 500 zł / 100 - 110 Euro (dlatego rozglądam się między innymi za piórami z Rakutenen, tam np. Pilot Heritage kosztuje ok 100 euro).

Może pomocne będzie zestawienie aktualnie posiadanych piór? Pomóżcie w wyborze...

- Lamy Vista
- Lamy Al-Star 
- TWSBI Eco
- Faber Castell Loom Gunmetal

 
74 opinie
 
 
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Capless wyjątkowo specyficzny twór, nie każdemu pasuje uchwyt z klipsem (ale bez demonizowania, po prostu trochę inaczej leży w dłoni), ma trochę mały zapas atramentu (przy stalówce F/EF da się zdzierżyć). Za to jest wyjątkowo praktyczny- do krótkich, częstych notatek nie ma lepszego wyboru. W mojej opinii nie warto dopłacać do złotej stalówki.

Rozważ jeszcze Lamy2000.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, drEvil napisał:

Capless wyjątkowo specyficzny twór, nie każdemu pasuje uchwyt z klipsem (ale bez demonizowania, po prostu trochę inaczej leży w dłoni), ma trochę mały zapas atramentu (przy stalówce F/EF da się zdzierżyć). Za to jest wyjątkowo praktyczny- do krótkich, częstych notatek nie ma lepszego wyboru. W mojej opinii nie warto dopłacać do złotej stalówki.

Rozważ jeszcze Lamy2000.

Myślałem o tej LAmy ale jest brzydka jak noc :D a w zasadzie przeszkadza mi to śmieszne małe okienko w korpusie... 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, drEvil napisał:

A ja nie polecam, bo jak się stary Pelikan zepsuje (spadnie, przydepcze, przysiądzie) to strata, a nowego- nie żal (aż tak).

Niby racja, ale jeśli tak rozumujemy, to najlepiej się przesiąść na długopisy BIC 😉,

bo żal jeszcze mniejszy...

(Nie mam nic przeciwko tej firmie, po francusku w tej chwili używa się słowa un bic w znaczeniu długopis...)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestia wyboru pióra zawęziło się do trzech modeli... może teraz  os doradzacie? 
- Pilot Heritage 92 -> stalówka M (lubię europejskie F-ki) w zasadzie kupiłem już to pióro na Rakuten ale zamówienie zostało anulowane przez sprzedawcę.

- Platinum 3776 -> Stalówka M (tak samo jak wyżej)

- Lamy2000 -> mam problem z wyborem stalówki... w Viscie F musiałem zmienić na EF, ponieważ F pisało stanowczo za grubo. EF kupowałem na Ebay, ponieważ podobno Lamy wycofuje się z produkcji EF do Safari/Vista/Al Star. Nie wiem czy Lamy200 też ma taką grubą krechę... wiec tutaj będzie F / EF. Na początku twierdziłem, że to pióro jest brzydkie ale im więcej o nim czytam i je oglądam w sieci to tym bardziej się do niego przekonuje.

tak w zasadzie zależy mi na tym aby pióro nie drapało po papierze, ma lekko sunąć i byłoby super, gdyby kreska nie była za przesadnie mokra (przesadnie mokra znaczy, że atramentu jest tak dużo na kartce, że schnie i schnie). Myślałem o lekkim flexie ale to nie jest konieczne.

Pomożecie mi Wybrać spośród tych trzech piór?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestia wyboru pióra zawęziło się do trzech modeli... może teraz  os doradzacie? 
- Pilot Heritage 92 -> stalówka M (lubię europejskie F-ki) w zasadzie kupiłem już to pióro na Rakuten ale zamówienie zostało anulowane przez sprzedawcę.

- Platinum 3776 -> Stalówka M (tak samo jak wyżej)

- Lamy2000 -> mam problem z wyborem stalówki... w Viscie F musiałem zmienić na EF, ponieważ F pisało stanowczo za grubo. EF kupowałem na Ebay, ponieważ podobno Lamy wycofuje się z produkcji EF do Safari/Vista/Al Star. Nie wiem czy Lamy200 też ma taką grubą krechę... wiec tutaj będzie F / EF. Na początku twierdziłem, że to pióro jest brzydkie ale im więcej o nim czytam i je oglądam w sieci to tym bardziej się do niego przekonuje.

tak w zasadzie zależy mi na tym aby pióro nie drapało po papierze, ma lekko sunąć i byłoby super, gdyby kreska nie była za przesadnie mokra (przesadnie mokra znaczy, że atramentu jest tak dużo na kartce, że schnie i schnie). Myślałem o lekkim flexie ale to nie jest konieczne.

Mówią że nie to ładne, co ładne, tylko to się komuś podoba.

Dlatego nie komentuję, choć nie mogę zrozumieć niechęci do starych piór o niebo lepszych od współczesnej  masówki. Co prawda wykonanej estetycznie, lecz tak przewidywalnej jak to, że po dniu nastanie noc. Wszystkie współczesne stalówki nie umywają się do tych robionych w latach 50-60.

Weź chłopie do ręki starego Pelikana, Osmię, Soenneckena, starego Kaweco (tylko nie tego co teraz robią jako Kaweco, bazując na renomie starej firmy), Swana lub angielskiego Duofolda. Napisz parę zdań takim piórem, a poczujesz różnicę i czym się co niektórzy na tym forum zachwycają.

Ja nie wydałbym 7 czy 8 stówek na te wybrane przez Ciebie pióra.

A na takie z chęcią.

d3ea3fa6020a3784.jpg

zdrówka

 

Edytowano przez konis
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, tom_ek napisał:

Moim zdaniem żadna z tych stalówek - jeśli nie trafi Ci się bubel - nie będzie drapać, żadna też nie będzie przesadnie mokra. Wybrałbym to pióro, które mi się najbardziej podoba.

Nie mogę się zgodzić. Piloty będą mokre, i Mka z Caplessa będzie po prostu mazakiem ;) Lepsza będzie Fka. (z Caplessa). Jesli chodzi o klasyczne stalowki jak np w Heritage, to niestety nie ma doświadczenia, być może tutaj Mka będzie ok :)

3 godziny temu, tom_ek napisał:

PS. Piloty mają opinię stalówek bardziej "maślanych", Platinum zaś z "feedbackiem" (co nie znaczy, że drapią).

Jeśli ktoś preferuje maślane, to jednak nie dogada się ze stalówką z Platinum - tak na 80% ;) , oczywiście to jest moje subiektywne zdanie (ale... co do Mki, to wypowiadam się tylko na podstawie obserwacji u innego użytkownika, ja mam doświadczenie tylko z fką od Platinum).Najlepszy wybór z japońskich to Pilot, albo Sailor!

@kriis88

Co do Pelikanów to będą dobrym wyborem, bo stalówki są maślane. Odpisałam Ci na wiadomość, pisząc głównie o Caplessie, ale o Pelikanie też wspomniałam co niego ;) 

 

Rakuten Ci anulował sprzedaż, bo z Japonii nic nie wysyłają za granicę teraz.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, tom_ek napisał:

Oj, to nie wiedziałem, że Piloty takie wylewne ;)

Pióro ze zdjęcia to Pelikan 400NN.

Mnie zaskoczyła Fka w Caplessie, jak była mokra (ale paietać nalezy, że ja mokra stalówke zestawiam z mokrym atramentem, więc wzmacniam ten efekt), ale też ciut za szeroka, tak ciut ciut ;) 

A może mnie się trafiła taka mokra fka? Na pewno stalowe stalówki w Caplessach, tak zwane alloy, są suchsze. Złote są po tak zwanej mokrej stronie mocy 😄🤣

Edytowano przez Nikaa
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@TopikSH No to chyba te Fki są faktycznie mokre, generalnie jak sprawdzałam opinie w sieci to się to potwierdzało, że Caplessowskie stalówki są mokre. Suchsze są te alloy, stalowe. EFke też mam mokrą, ale ma odpowiednią szerokość, więc tu wszystko do siebie pasuje idealnie ;) @tom_ek chyba jeszcze Caplessów nie testował, mam rację? ;) 

Edytowano przez Nikaa
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Nikaa, masz rację, ani Caplessów, ani żadnych innych Pilotów (więc może lepiej było się w tym wątku odzywać), bazowałem na tym, co widziałem i czytałem w sieci.

@TopikSH, może być, lubię bardzo mokro :)

Aktualnie zalane pióra (przy czym Urushi Red i Candle Day to nie są szczególnie mokre atramenty), stalówek nie cisnąłem, z wyjątkiem ostatniego niebieskiego maziaka - ale to był lekki docisk:

2568814100_1587652040.jpg

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak Nikaa, oryginalne stalówki zostawiłem tylko w w Moonmanie i... FPR oczywiście ;) 

O FPR-ach (fleksach) już parę razy pisałem, że to nieurodziwe stalówki, niepowtarzalne jeśli idzie o grubość i gładkość ziarna, za to niemal bez wyjątku bardzo mokre i przesadnie mokre :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...