Skocz do zawartości

Atramenty, których nie można używać w starych piórach


Tales

Polecane posty

Widziałem się wczoraj z Panem Przemysławem Dudkiem podczas jego dyżuru w Piórotece. Poza oddaniem jednego pióra do naprawy, dowiedziałem się też innej ciekawej rzeczy. Mianowicie podobno atramenty KWZ Ink nie nadają się do starych piór, bo rozpuszczają gumki na dłuższą metę. Moje pytanie brzmi: czy są jeszcze inne atramenty szczególnej troski. Poza oczywiście pigmentowymi oraz iron-gall.

Nie wiem też które atramenty KWZ Ink miał on na myśli, bo było sporo ludzi i nie było za bardzo czasu na pogawędkę. Może chodziło mu tylko o te żelazowo-galusowe.

Od siebie dodam, że uważałbym na Noodlersa, Diamine Majestic Blue oraz Baystate Blue ze względu na duże nasycenie barwnikami i skłoność do barwienia. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy co zalałeś. Częste mycie nie zawadzi. Słyszałem przypadki, że barwnik potrafi się wytrącić i stworzyć osad, ale nie zawsze. Raczej nie wlewałbym go do tłokowców ani innych piór, gdzie przezroczystość korpusu ma znaczenie. Nie wiem jak z jego  pH.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj jest dość obszerny artykuł opisujący wpływ atramentów na materiały z których są, lub mogą być zbudowane pióra:

http://www.indy-pen-dance.com/Inks-The-Good-the-Bad-and-the-Ugly.html

Nie podejmuje się streszczenia, a do rzetelnego skomentowania brakuje mi wiedzy chemicznej. W każdym razie w moim odczuciu treści przedstawione przez autora zdają się być sensowne i myślę, że warto się z nimi zapoznać.

Generalnie rzecz ujmując autor uważa, że najlepszymi atramentami dla piór starych są atramenty Watermana i w dalszej kolejności Aurora, Pelikan 4001 i  Parker Quink, J.Herbin.

Z treści tego opracowania wynika, że atramenty galusowe mają odczyn kwaśny, natomiast guma jest wrażliwa na kontakt z substancjami alkalicznymi. Zatem raczej atramenty Pilota powinny rozpuszczać zbiorniczki. Choć z drugiej strony obecnie montowane saki są wykonane zarówno z lateksu jak i silikonu. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...