Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
MariuszZ

Wybór niebieskiego atramentu do Pilot C74SFM i pytania o atramenty

Polecane posty

1 godzinę temu, MariuszZ napisał:

Czy przy przechodzeniu na inny atrament myć bez rozkładania pióra wodą z ludwikiem? czy samą wodą?

Kup w aptece gumową gruszkę do czyszczenia nosa niemowlakom. Za 5zł masz najlepszy przyrząd do czyszczenia pióra.

Można myć wodą z płynem do mycia naczyń ale wtedy trzeba wielokrotni płukać żeby nie zostały ślady detergentu bo będzie zmieniał właściwości atramentu. Jak nie masz takiej gruszki z apteki do płukania to lepiej zostaw sekcje na noc w szklance wody zamiast używać płynu. Zresztą jeśli nie zostawisz pióra do zaschnięcia tylko chcesz zmienić atrament  to ciepła woda wystarczy. Zwłaszcza jak się płucze gruszką. 

Do pióra był dołączony nabój - czarny Pilot parell. Kupiłem Pilot Namiki IC-50 Blue. Atrament ten jest minimalnie ciemniejszy od Hero Washable blue. Hero jest jakby w kierunku fioletów a wspomniany Pilot w kierunku turkusów.

Pierwsze wrażenia - wydaje mi się, że ten atrament, który był w piórze lepiej spływał na gładki papierze Oxford bez miękich podkładek, nowy jakby gorzej pisał - czasami nie łapie.
Przy nowym widać cieniowanie atramentu - większe są różnice w przepływie w ramach pisania jednej literki. Czasami pióro podaje zbyt dużo nowego atramentu.

Rezygnuję z tego Pilot Blue 350ml.

Edytowano przez MariuszZ

Zerknij sobie na Monteverde Ocean Noir. Też fajnie nasycony niebieski, nie taki „szkolny”. 

Dnia 15.02.2020 o 12:25, TopikSH napisał:

Można myć wodą z płynem do mycia naczyń ale wtedy trzeba wielokrotni płukać żeby nie zostały ślady detergentu bo będzie zmieniał właściwości atramentu

Tak, będzie zmieniał własności, ale niekoniecznie na gorsze, a czasem na zdecydowanie lepsze, dużo zależy od pióra i stalówki. I tu rada dla @MariuszZ dodaj mini kropelkę szamponu do naboja z tym Pilot Namiki IC-50 Blue, może będziesz zadowolony:P 

Właśnie kończę pierwszy nabój Pilot Namiki IC-50 Blue - ma jednak te podłużne pionowe kreski, tak samo jak Pilot Paraller.

Jedyna różnica jet taka, że nowe naboje (IC-50) są o około milimetr krótsze. Pilot Namiki IC-50 Blue jakby sie pienił w naboju.

KUPILEM NABOJE W SENSOWNYM SKLEPIE INTERNETOWYM. CZY TO JEST MOżLIWE, ŻE NA POLSKIM RYNKU MAMY INNE NABOJE NIŻ JAPOŃCZYCY?7

Dziekuję, sprawdzę "Monteverde Ocean Noir"

Edytowano przez MariuszZ

Przetestowałem kilka rodzajów atramentu ze wspomnianym Pilotem.

Mały przepływ: Waterman Abs.Brown < Pelikan 4001 Brillant Brown, Hero Blue Washable.

Akurat: Pilot Namiki Blue (naboje), Pilot Namiki Black Noir (naboje)

Zbyt duży przepływ: VISCONT niebieski.

W przypadku Pilot Namiki Blue (i innych) "shading", który mi nie odpowiadał przy bardzo jasnym atramencie.

VISCONT niebieski - kolor jest piękny, ale podawanie atramentu jest tak duże, że atrament zasycha na kartce i patrząc pod kątem ma "jakby miedziany odcień".

Pilot Namiki Black Noir uzyskuje tak zwany "soft black" :), który bardziej mi się podoba od jasnego cieniowania w Pilot Namiki Blue.

Hero Blue Washable - kolor ciemniejszy od Pilot Namiki Blue. Na dobrym papierze jest niestety jasny. Wydawało mi się, że przepływ atramentu jest niezły, ale niestety pod koniec testów okazało się, że spływak miał nadmiar atramentu po napełnianiu konwertera.

Edytowano przez MariuszZ

11 godzin temu, MariuszZ napisał:

atrament zasycha na kartce i patrząc pod kątem ma "jakby miedziany odcień"

To zjawisko nazywa się "sheen", po polsku można powiedzieć połysk.