Skocz do zawartości

Souvenir z Japonii


MarcinEck

Polecane posty

Czy ktoś może coś powiedzieć na temat różnicy pomiędzy F i SF w Platinum 3776? Mam już Bourgogne M i  Chartres Blue F. Niestety nie pisałem nimi gdzieś od roku i pamiętam tylko, że F jest bardzo cienkie, jak igła i wyraźnie szumi ale pisało mi się nim znakomicie, szybko i wygodnie. SF jest po prostu pomiędzy F i M czy może ma jakieś inne cechy?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 86
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

19 minut temu, TopikSH napisał:

Niestety nie pisałem nimi gdzieś od roku i pamiętam tylko, że F jest bardzo cienkie, jak igła i wyraźnie szumi ale pisało mi się nim znakomicie, szybko i wygodnie. SF jest po prostu pomiędzy F i M czy może ma jakieś inne cechy?

Tak. Jest bardzo istotna różnica - SF to miękka F-ka. Obejrzyj sobie porównania w Internecie jak pisze. Ja sam będe taką miał za jakiś czas.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam B w jednym 3776 i pisze bardzo przyjemnie. Jest całkiem mokra jak na japońską stalówkę, ale to stosunkowo (jak wszystkie nieoznaczome jako S[x]) twarda stalówka. Jeśli lubisz vintage'owe Pelikany to będzie to dla Ciebie zupełnie inne doświadczenie w pisaniu. Warto o tym pamiętać przed zakupem.

@tom_ek jak przyjdzie do mnie to pióro to napiszę tutaj

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie, właśnie. Ja też jestem ciekawa różnicy w SF i F. Wiem, że SF to soft, widziałam filmy i po tym jak się zachowuje stalówka to jestem sobie w stanie prawie wyobrazić pisanie nią. Prawie :)

a może jako referencje do SF Platinum użyć SF z Falcona Pilota(bo te akurat znam), ktoś coś?

 

Marcin, idź w Sailory ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcinie, rzuć okiem tutaj (stalówka C, czyli BB):

 

7 godzin temu, Nikaa napisał:

Marcin, idź w Sailory

Ale jeśli ma być podobnie jak u Pelikana, to Piloty z tej trójki są ponoć najbardziej pelikanowskie w pisaniu. @Nikaa, a dlaczego Sailory, jaka między nimi a Platinum jest różnica w stalówkach? (Na jakiegoś japończyka się w przyszłości zdecyduję, ostatnio się między Sailorem i Platinum waham).

PS. Rzuciłem okiem na ceny 3776 Century w internecie, na Rakuten bardzo zachęcające, 345 zł (ze złotą stalówką) :). A w naszym buylux - 640 zł.

Edytowano przez tom_ek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tom_ek to hasło, idź w Sailor,y było trochę tak prowokacyjnie rzucone... 😎

Ale, po pierwsze, nie mogę polecać czegoś czego nie znam (Platinum), znam Sailory (2) i Piloty(4) i te mogę polecić z czystym sercem. Tak jak napisałam wcześniej, szczerze nie wiem, czym się różnią między sobą stalówki Sailora i Platinum, ale z chęcią się dowiem wkrótce :) 

Po drugie, rzeczywiście, myślę @MarcinEck, że Pilot będzie lepszym wyborem, biorąc pod uwagę Twój Pelikanowy background :) Chyba, że chcesz spróbować czegoś innego  -to Sailor albo Platinum... 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Nikaa, nie doczytałem, byłem przekonany, że Ty masz każde z "wielkiej trójki" (lub każdego próbowałaś). Ja żadnego z nich nie znam (nie pisałem), a te moje sugestie to na podstawie licznych opinii internetowych.

Pisaliśmy wczoraj o białych piórach, takie dziś w sieci spotkałem cudeńko (ale cena...); zdjęcia ze strony: https://global.rakuten.com/en/store/hunnyhunt/item/sailor_11-3017-310_fp1/.

s163-2.jpg

s163-5.jpg

https://image.rakuten.co.jp/hunnyhunt/cabinet/sailor/s163-3.jpg

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tom_ek

niezłe, niezłe. ale patrz na to:

https://global.rakuten.com/en/store/hunnyhunt/item/sailor-11-8233-ivorywhite/

s118-31.jpg

Białe białymi, ale ja to mam bzika na punkcie Ivory... :D I wielką ochotę na pióro w takim wykończeniu (kiedyś starsznie podobał mi się mały Omas biblioteque, ale ceny...)

Gdyby to białe Platinum 2776 było w wykończeniu Ivory, to dylematy miałabym z głowy, hahaha :)

Natomiast Sailor 1911 jest w wykończeniu Ivory. :) 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Nikaa napisał:

Ale, po pierwsze, nie mogę polecać czegoś czego nie znam (Platinum), znam Sailory (2) i Piloty(4) i te mogę polecić z czystym sercem. Tak jak napisałam wcześniej, szczerze nie wiem, czym się różnią między sobą stalówki Sailora i Platinum, ale z chęcią się dowiem wkrótce :) 

Ja mam wszystkie trzy ale mam problem z porównaniem. Nigdy nie miałem ich równocześnie zalanych :D 

Jedyne co mogę powiedzieć, że piszę mi się nimi znakomicie i że Platinum 3776 jest dużo bliżej do Sailora Pro Gear Slim niż do Pilota Custom 74. Platinum 3776 pisałem głównie stalówką F i cały czas jestem pod wrażeniem, że przy tak cienkiej kresce piszę się tak wygodnie. Stalówka szumi i jest wyczuwalny feedback ale ani nie drapie ani nie przerywa. Równie cienkie jest Preppy 0.2 ale komfort pisania jest wyraźnie lepszy w droższym piórze. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, MarcinEck napisał:

Kusi mnie Platinum Century Laurel Green ze stalką B lub wręcz C. Szczególnie ta ostatnia to fajny mazak. W serwisie Rakuten cena jest około 370 pln.... z konwerterem można się zamknąć w 4 stówkach 😉. Może 'w naturze" lub na lotnisku trafi się jeszcze taniej....

Moim zdaniem się nie trafi ;) Jak Ci się podoba, to bierz w Rakuten.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, TopikSH napisał:

Ja mam wszystkie trzy ale mam problem z porównaniem. Nigdy nie miałem ich równocześnie zalanych :D 

Jedyne co mogę powiedzieć, że piszę mi się nimi znakomicie i że Platinum 3776 jest dużo bliżej do Sailora Pro Gear Slim niż do Pilota Custom 74. Platinum 3776 pisałem głównie stalówką F i cały czas jestem pod wrażeniem, że przy tak cienkiej kresce piszę się tak wygodnie. Stalówka szumi i jest wyczuwalny feedback ale ani nie drapie ani nie przerywa. Równie cienkie jest Preppy 0.2 ale komfort pisania jest wyraźnie lepszy w droższym piórze. 

Dzięki!

Twoja wypowiedź zachęca mnie jeszcze bardziej do spróbowania Platinum! :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Nikaa napisał:

Moim zdaniem się nie trafi ;) Jak Ci się podoba, to bierz w Rakuten.

A czy ktoś ma doświadczenia w kwestii kupowania w Rakuten? Jakie jest ryzyko, że nam Urząd Celny (raczej bezcelny 😉) dowali cło, podatek, akcyzę, VAT i diabli-wiedzą-jaką-jeszcze-opłatę?

Edytowano przez MarcinEck
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aj, "w naturze" miałeś na myśli gdzieś w Tokyo?

Dziś w biegu podczytywałam.... na lotnisku pewnie nie będzie, ale obstawiam, że w którymś ze sklepów będzie - i tak bym probowała kupić. 

A jeśli nie będzie - pozostanie Ci ryzyko zamówienia w Rakuten.

Mnie ostatnio sporego zamówienia z Hobinichi, ale jednak - za 300parę złotych, nie oclili i nie opodatkowali. 

1 minutę temu, MarcinEck napisał:

A czy ktoś ma doświadczenia w kwestii kupowania w Rakuten? Jakie jest ryzyko, że nam Urząd Celny (raczej bezcelny 😉) dowali cło, podatek, akcyzę, VAT i diabliwiedząjakąjeszcezopłatę?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Nikaa - tu mnie masz, ja też lubię kość słoniową. Podoba mi się też pełnowymiarowy kościano-czarny Pro Gear (zdjęcie ze strony: https://buylux.pl/artykuly-pismienne/piora-sailor/pro-gear/sailor-pro-gear-color-pioro-wieczne-ivory-rt)

7128904400_1579649524.jpg

Gdyby to lub tamte miały tłoczek, to poważnie bym rozważał zakup. Konwerter w piórach za te pieniądze to lekceważenie klienta (przynajmniej niektórych, ja się czuje obrażony ;)).

Ostatni już wtręt "białopiórowy" - to pióro mi się od dawna podoba, ponoć święty Graal w świecie piór (pewnie nie ono jedyne) - stara, bardzo rzadka i tak samo droga Aurora Etiopia (zdjęcie ze strony: https://www.stilografica.it/insights/aurora-etiopia-106.htm)

5376004000_1579649543.jpg

 

PS. Czy ryzyko przechwycenia przesyłki przez celników wzrasta wraz z wartością przesyłki?

Edytowano przez tom_ek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MarcinEck

 a tu przykład atramentu Sailora specjalnie dla Maruzen - i to polecam, nabycie jakiejś specjalnej edycji atramentu ;) 

http://www.fountainpennetwork.com/forum/topic/350962-mini-review-maruzen-athena-sepia-brown-ink/

 

@tom_ek fajny ale... wczoraj na instagramie widzialam takiego fajnego czarno-ivory Sailora (ale jakas limitka), cudo. Jak znajde to tu wrzucę.

Z ProGear podoba mi sie ten, wersja IVORY LAMÉ (Bo jest tez zwykła Ivory), wersja slim (czyli taśsza ale mniejsza ;) ). I to ivory ma jakieś małe drobinki... ciekawa jestem na żywo jak wygląda ;) 

image_72cc7ca7-c754-4b6e-a3fd-c9ade31b86

image_72cc7ca7-c754-4b6e-a3fd-c9ade31b86

image_fa15d5b7-85aa-4744-afc1-d91ee72459

 

zrodlo:

luhttps://yosekastationery.com/products/sailor-pro-gear-slim-four-seasons-ivory-lame

 

 

 

Ps. i po co my to sobie robimy? Zaczynam TO chcieć!

Edytowano przez Nikaa
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Nikaa napisał:

Z ProGear podoba mi sie ten, wersja IVORY LAMÉ (Bo jest tez zwykła Ivory), wersja slim (czyli taśsza ale mniejsza ;) ). I to ivory ma jakieś małe drobinki... ciekawa jestem na żywo jak wygląda

Mam takie samo tylko Shikiori. Na zdjęciu wygląda tak samo jak ten powyższy.

Ładnie wygląda z drobinkami, ale pełni u mnie tylko rolę prezentacyjną na półce - Sapporo Pro Gear to bardzo małe pióra.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Aventador13 napisał:

Mam takie samo tylko Shikiori. Na zdjęciu wygląda tak samo jak ten powyższy.

Ładnie wygląda z drobinkami, ale pełni u mnie tylko rolę prezentacyjną na półce - Sapporo Pro Gear to bardzo małe pióra.

Dzięki! No nazwałabym je małymi, bo są też mniejsze jeszcze Sailory ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 20.01.2020 o 20:43, MarcinEck napisał:

@tom_ek : Nie omieszkam, ale to o ile podejmę decyzję na tak, a przybycie piórka to gdzieś dopiero w połowie lutego...

A jakie macie doświadczenia ze stalówkami Platinum 3776 o tęgości innej niż SF czy F? Chodzi mi o grube, takie B albo i BB czy wręcz BBB?

Marcin, ja mam z jednym z moich 3776 C, czyli BB. Szerszych nie robią. 

Twarda, szeroka, mokra. łatwa w regulacji (przepływu). Idealna baza do modyfikacji bo irydu jest pół kilo, i ma ładny kształt. Ja swoją najpier przerobiłem na zooma, potem na naginata togi (czy tez "blade", jako kto woli nazywać). Pisze idealnie. 

W pozostałych 3776 mam SF i M. Mka jest twarda, pisze jak cienka F europejska (albo EF pelikana). Ma przyjemny (dla mnie) feedback). 

Jakbym teraz miał kupować kolejna platynke to pewnie z B i ciachnę ja do italic. 

Z grubasów Sailora to mam doświadczenie z ZOOM w wiekszym 1911 (L). Dość dziwna stalówla, mocno zanzaczone "scianki". Też będa ją przeszlifowywał w wolnm czasie. pewnie na Naginata, lub na coś w klimacie AHA. 

Michał 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim, zrobiła się arcyciekawa dyskusja o japońszczyźnie 😉

I na dodatek zaczęły mi się podobać pióra w kolorze écru czy ivoire ;-))

@@Nikaa, masz rację :" po co my to sobie robimy? "?!! 😉

(a tak naprawdę, to właśnie rzeczy nierozsądne sprawiają człowiekowi największa radość ;-)))

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.


×
×
  • Utwórz nowe...