Skocz do zawartości

Kaligrafia dla początkujacych problemy


AgaZ

Polecane posty

Przygodę z kaligrafią postanowiłam zacząć od uncjały. Kupiłam potrzebne matriały w tym podręcznik i zeszyt ćwiczeń z serii "piękna litera". Napotykam spore problemy ze stalówkami. Mianowicie szybko je psuję. Po zapisaniu niecałej strony przestają mi one slużyć. Próbuję różny kąt trzymania, staram się nie przyciskać. Sprawdziłam i wydaje mi się, że obsadkę trzymam prawidłowo. Zastanawiam się czy to kwestia słabej jakości stalówek czy własnej niewiedzy. 

Próbowałam płasko i ostro ściętych stalówek leonardt.

Będę bardo wdzięczna za ospowiedź :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, tom_ek napisał:

A może spróbuj Pilotów Parallel.

O tak, są nie do zdarcia, bezproblemowe i świetnie piszą. Naboje można napełniać wielokrotnie atramentem (ale tuszem lepiej nie). Polecam na początek rozmiar 3.8 mm (tego najczęściej używam) albo 2.4 mm. Ćwicząc węższym trudno wychwycić błędy, a najszersze wymaga pisania bardzo dużych liter.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wojmal87  Dziękuję za odpowiedź. Tak, wyczyściłam i opaliłam na samej końcówce. Problem tkwi w niespływającym atramencie, przez to często nie jestem w stanie wykreślić początku linii, zaczyna się ona min. dopiero w połowie.  W czasie pracy zanurzałam stalówkę w wodzie aby ją oczyścić, później w ruch poszedł płyn do naczyń. To nie pomogło. Przed użyciem stalówki wydały mi się nieuszkodzone. 

Pomyślałam, że może nasadka jest źle umocowana na stalówce, ale ostatecznie stwierdziłam,że to chyba nie ma wpływu. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w czasie pisania nie moczę stalówki w wodzie. Nie ma potrzeby raczej jej czyścić w trakcie pisani, chyba że zmieniasz kolor i nie chcesz aby się pomieszały. Po pisaniu wystarczy wyczyścić stalówki (polecam szczoteczkę do zębów + woda + płyn do mycia naczyń). Pisząc płaską stalówką można przykładając do kartki delikatnie nią poruszać (jakby „zawibrować”) żeby atrament spłynął i wtedy nie powinno być problemu z dalszym pisaniem. Jeszcze jedyne co mi przychodzi do głowy to to, ze może jakoś atrament całkowici spływa z tej stalówki. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiego używasz atramentu? Jeśli "gęstszy" może on zbyt trzymać się stalówki i wtedy ona nie chce zastartować. To wcale nie jest takie rzadkie i często się z tym spotykałam.
Oprócz zmiany atramentu mogę zasugerować używanie kartki "brudnopisowej" - czyli kartki, gdzie kreślę aż atrament zacznie ładnie pisać linie, a wtedy przenoszę się z pisaniem do właściwych ćwiczeń.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pelikan 4001 to gęste atramenty. Nie ma wiele pojęcia o pisaniu stalówkami ale niebieski Hero i Parker mają dobry przepływ w zwykłych piórach z tego co pamiętam. Turkusowy Lamy (ten stary) też nie jest "suchy". Generalnie różne kolory tego samego rodzaju atramentu mogą mieć różne właściwości ale Pelikan 4001 jest generalnie "gęsty" a Pelikan Edelstein to atramenty o bardzo dobrym przepływie.  

Do pisania stalówką mogą być ciekawe atramenty KWZ. Mają bardzo nasycone kolory i dużo barwnika, zaschnięte pióra wymagają długiego moczenia i czyszczenia, ale kiedy się nim piszę to przepływ jest raczej dobry.  Może ktoś ma doświadczenia z pisania nimi stalówką?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja co prawda fascynuję się flexsami (można je podejrzeć w moich postach) ale zagadnienie jest podobne: jak nakłonić atrament aby spływał obficie gdy potrzeba, a za chwilę pisał cieniuuutko😊. Jeżeli są problemy ze standardowymi szkolnymi atramentami którymi piszemy od pokoleń (4001 to klasyka gatunku) to mnie dziwi🧐, z doświadczenia podpowiem, że pomaga dodanie odrobiny detergentu (szampon, płyn do prania, do naczyń, itp). Warto nabyć w aptece małą strzykawkę aby dawkować po kropelce. Ja spotykam się z odwrotnym problemem i muszę atrament zagęszczać. Ale stalówka to najważniejsza sprawa. Testowałem też stalówki typu stub (Chińczycy nazywają je kaczy dziób), nie było żadnych problemów, łatwizna, więc wybrałem flexy😉. Jednak do uncjały te "kacze dzioby" są po prostu stworzone a kupowane na aliexpres bajecznie tanie😃

Nowy-Duckbill-Gothic-r-wnoleg-y-do-dekor

Warto spróbować.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

KWZ nadają się świetnie, przy czym moje początki były z całą gamą Pelikanów 4001 w wielu kolorach i nie miałam większych problemów. Jakiego papieru używasz? Często jego chropowatość może niszczyć stalówkę, szczególnie jeśli to papier makulaturowy. Tak właśnie trochę uszkodziłam swojego Pilota Parallel :(

Z budżetowych polecę zeszyty Oxford, A4 są dobre do nauki, stalówka śmiga aż miło. 

Podeślij może kilka zdjęć tego co się dzieje i jakie efekty daje Twoja stalówka w różnych momentach. Pewnie będzie łatwiej złapać jakiś trop. 

Masz na stalówce zbiorniczek do atramentu? Może on jest za wysoko umieszczony i nie podaje atramentu? 

I jak koledzy radzili wcześniej, dodaj odrobiny płynu do naczyń do atramentu, jeśli możesz najlepiej do jakiejś próbnikowej ilości żeby nie marnować :P odrobinkę dosłownie. Na pewno powinno pomóc. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...
Dnia 17.01.2020 o 10:01, AgaZ napisał:

@wojmal87  Dziękuję za odpowiedź. Tak, wyczyściłam i opaliłam na samej końcówce. Problem tkwi w niespływającym atramencie, przez to często nie jestem w stanie wykreślić początku linii, zaczyna się ona min. dopiero w połowie.  W czasie pracy zanurzałam stalówkę w wodzie aby ją oczyścić, później w ruch poszedł płyn do naczyń. To nie pomogło. Przed użyciem stalówki wydały mi się nieuszkodzone. 

Pomyślałam, że może nasadka jest źle umocowana na stalówce, ale ostatecznie stwierdziłam,że to chyba nie ma wpływu. 

W trakcie pisania należy co jakiś czas płukać stalówkę woda. Jeżeli się tego nie praktykuje atrament z czasem zasycha (odkłada się) na starówce co uniemożliwia płynny przepływ.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku, stosunkowo łatwo osiągnąć zadowalający efekt stalówką twardą, czy to italic, czy to stub, lub podobne:

https://m.youtube.com/watch?v=S6grLBmEZgM

Trudniej nabrać wprawy, dynamiki ruchu dla stalówek fleksujących:

https://m.youtube.com/watch?v=WHyQP8tZ2S0

Aby to opanować, studenci akademii artystycznych ćwiczą pisanie pędzelkami, to informacja z pierwszej ręki👍😀. Kto z tym da radę, to wszystko pozostałe staje się łatwe.

https://m.youtube.com/watch?v=bxy5DvpakFk

Można i tak 😲👌🤗😄

https://m.youtube.com/watch?v=F4165Pp8uns

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...