Skocz do zawartości

Wartmann 430 jak to pióro rozebrać klejenie sekcji, korpusu


Lodzermensch

Polecane posty

Mam stare pióro Wortmann 430 (chyba z połowy XX wieku?)   . Zasilane jest na tłoczek (piston-filler).  
Mechanizm tłoczka jest niesprawny (kręci się tylko w miejscu, nie suwa), uszczelka  się też rozsypała - jak na razie może być ono używane jedynie jako maczanka (dobrze działa spływak i flexująca stalówka, a nawet nie wysycha za szybko)
Chciałbym móc  je  rozebrać, naprawić lub przerobić tak by móc w jakikolwiek sposób zatankować  atrament.
Niestety, jak na moje oko wygląda na to, że fabryka nie przewidziała nieniszczącej operacji rozbiórkowej?  Nie widzę nic co by wskazywało na możliwość rozkręcenia/rozebrania na części bez destrukcji.  Spływak i stalówkę da się wyjąć. Reszta - nie wiem.  Pióro wygląda na klejone.   
Jest z konstrukcji podobne do tego  (takie "pelikanowate")
 97675_1518106357-850x550_width_50.jpg?_= 

Czy może mi ktoś doradzić w kwestii  możliwości  rozebrania/ naprawy takiego pióra?    Czy takie rzeczy się rozbiera?

Real foto poniżej: 
 

DSC_0131aa.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kpisz ze mnie?  Jesteś z Łodzi @system2 , a wysyłasz mnie do nieistniejącego od kilkunastu lat zakładu? Do nieaktywnego, najprawdopodobniej nieżyjącego od lat rzemieślnika??

Jak na moje oko to pióro zaklejone na stałe i producent nie przewidział rozkładania.
Ale mogę się mylić. Może też da się to jakość "obejść"?
Liczę na łut szczęścia.
Potrzebuję porady od kogoś kto ogarnia temat demontażu takich starych piór i wie czy da się je rozkleić, rozmontować i ponownie zmontować.  
Ewentualnie kontakt do żyjącego specjalisty na forum?, który mógłby fachowo się w ww. kwestii wypowiedzieć.

Edytowano przez Lodzermensch
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Lodzermensch, a Maciej Wardecki w Warszawie? 

Znalazłem film na YT - ale ma on (film znaczy) kilka lat i nie wiem, czy się nie zdezaktualizował przypadkiem...

PS. Też pochodzę z Łodzi, choć od wielu lat już w niej nie mieszkam...

Edytowano przez Wieczny wagarowicz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za sugestię. @Wieczny wagarowicz   
Wychodzi na to, że starsi stażem, bardziej doświadczeni użytkownicy forum i pendoktorzy ;) nie są zainteresowani tematem, skoro  milczą?

Nawet gdybym myślał o skorzystaniu z usługi profesjonalnej odpłatnej naprawy pióra to i tak specjalista zacząłby od wstępnej oceny czy ten konkretny przypadek daje się ogarnąć i czy jest to sensowne technicznie i ekonomicznie. I o to mi z grubsza chodzi.
Nie miałem wcześniej  podobnie skonstruowanego pióra. Wygląda no ona typowy budżetowy? egzemplarz z lat 50-60 tych.?
Wiele  ówczesnych piór musiało być robionych w podobny sposób.  I albo możliwy jest demontaż albo nie.   Liczę na konsultację specjalistów lub doświadczonych w tym temacie pióro-maniaków - bo temat wymiany sparciałej uszczelki lub demontaż tłoczka w tego typu piórach to nic nowego raczej..

Zawsze miło kiedy ktoś odpowiada na moje zapytanie na forum. Jeszcze milej, jeśli jest to wsparte sprawdzoną wiedzą i doświadczeniem, a nie tylko przypadkowym linkiem z jakiejś przestarzałej panoramy firm kierującej do od lat nieżyjącego fachowca o którego nieaktywności osobiście na forum wspominałem parę m-cy temu.  Troszkę taka sytuacja jest frrrrustrująca.

 

Edytowano przez Lodzermensch
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...