Skocz do zawarto艣ci
akavel

TWSBI Go + stal贸wka FPR Ultra Flex 5.5 = 馃槉

Polecane posty

1hg7dw3d5ht31.jpg

Nie b臋dzie to pe艂na i rozbudowana recenzja, nie mam te偶 warunk贸w do robienia pi臋knych zdj臋膰, wi臋c nie o艣mieli艂em si臋 wrzuca膰 tej notki do dzia艂u "Recenzje"... ale bardzo chcia艂em si臋 z Wami podzieli膰 moim eksperymentem!

Pi贸ro TWSBI Go przezroczyste kupi艂em w Polsce. Oryginalnie ze stal贸wk膮 "M"... z kt贸rej by艂em okrutnie niezadowolony. W moim odczuciu bardzo nieprzyjemnie szura艂a/skroba艂a po papierze. Dla odniesienia: mam pi贸ra Platinum, kt贸rych stal贸wki ("F") niezwykle lubi臋; trudno mi konkretnie nazwa膰 wra偶enia z pisania nimi, mo偶e troch臋 kojarz膮 si臋 z o艂贸wkiem. W por贸wnaniu z tym, TWSBI by艂o po prostu nieprzyjemne. Test "lekkiego pi贸ra" (czyli oparcie pi贸ra na otwartej d艂oni i suni臋cie stal贸wk膮 po papierze) dawa艂 brak kreski. Na dok艂adk臋 pi贸ro notorycznie przerywa艂o. Pr贸bowa艂em powalczy膰 ze stal贸wk膮 na tekturowych kilkuetapowych pilnikach do paznokci z drogerii. Troch臋 jakby pomog艂o, ale musia艂bym jeszcze do tego wr贸ci膰 i dalej poszlifowa膰. A nie przepadam za tym, zawsze si臋 stresuj臋, 偶e zepsuj臋.

Gdyby nie stal贸wka, reszta pi贸ra dla mnie bardzo w porz膮dku. Pojemno艣膰 wydaje si臋 spora (na tym mi zale偶a艂o do u偶ytku w pracy; konwertery zbyt szybko si臋 ko艅czy艂y), dobrze te偶 wida膰 ile atramentu zosta艂o. Skuwka wsuwana, z klikni臋ciem; da si臋 te偶 za艂o偶y膰 na korpus (te dwie cechy s膮 dla mnie wa偶ne; nie przepadam za gwintowanymi). Mechanizm tankowania dzia艂a bez problemu. Owszem, jakie艣 sensowne oparcie dla palc贸w trzymaj膮cych korpus przy 艣ciskaniu spr臋偶yny by si臋 przyda艂o (mo偶e usprawni膮 w "przysz艂ej wersji"?), ale jak najbardziej da si臋 偶y膰 bez tego. Nawet si臋 dot膮d jako艣 nie umaza艂em atramentem, mimo 偶e za 偶adnym razem nie unikn膮艂em dotkni臋cia szyjki butelki. Co do wygl膮du... TWSBI Go jakie jest ka偶dy widzi. De gustibus non est disputandum. Jednym si臋 spodoba lub przynajmniej zaakceptuj膮, inni pewnie nie. Dla mnie w porz膮dku. Konkurs贸w pi臋kno艣ci nie wygra. Moim zdaniem wzbudza zaintrygowanie "technologicznym" wygl膮dem. Pieszczotliwie nazywam je "strzykawk膮". U偶yty plastik wydaje si臋 wygl膮da膰 lepiej ni偶 w demonstratorach Kaweco Sport lub Noodler's Konrad. Troch臋 szkoda, 偶e nie ma klipsa na skuwce. Jako艣 tak dziwnie bez niego. Da si臋 i jest ok, ale... lekkie odczucie pustki w sercu. Pr贸bowa艂em wcisn膮膰 klips z Kaweco. Podobno jest to wykonalne; ja mia艂em kilka podej艣膰, napina艂em si臋 i nat臋偶a艂em 鈥 ale nie da艂em rady. Mo偶e trzeba jaki艣 trik, wzi膮膰 ich sposobem?...

Stal贸wk臋 FPR Ultra Flex 5.5 naby艂em u producenta. Troch臋 zaszala艂em; przy zakupie jednej stal贸wki w USA, przesy艂ka podnios艂a koszt x2... no c贸偶, hobby nienajta艅sze... Na pocieszenie nie dosta艂em c艂a ani VATu (kt贸re mog艂yby potencjalnie do艂o偶y膰 kolejne ~30% ceny stal贸wki, przynajmniej tak by艂o gdy kiedy艣 sprowadza艂em pi贸ro), znalaz艂em te偶 kod promocyjny w internecie zmniejszaj膮cy cen臋 (stal贸wki tylko) o -15%. (Dostaje si臋 go potem w przesy艂ce jako podzi臋kowanie za zakup.) W zasadzie ostatecznie popchn臋艂a mnie do tego zakupu pora偶ka z oryginaln膮 stal贸wk膮. Gdyby nie to, raczej nie zaryzykowa艂bym. Wi臋c finalnie ciesz臋 si臋, 偶e oryginalna stal贸wka TWSBI by艂a tak beznadziejna ;)

Instalacja stal贸wki FPR przebieg艂a banalnie 艂atwo. Po dawnych walkach z JinHao x750 + Zebra G szykowa艂em si臋 na wielkie zmagania, du偶o si艂y i walki z materi膮. Tymczasem stal贸wka i sp艂ywak TWSBI wysz艂y przy pierwszym poci膮gni臋ciu (z艂apa艂em przez szmatk臋, po bokach, 偶eby nie pognie艣膰 sp艂ywaka). Troch臋 niepotrzebnie si臋 mocowa艂em instaluj膮c z powrotem sp艂ywak z now膮 stal贸wk膮 FPR 鈥 chyba du偶o 艂atwiej by posz艂o, gdybym po prostu wsun膮艂 sp艂ywak, a na niego nasun膮艂 stal贸wk臋. W JinHao to by艂o nie do pomy艣lenia. Po uko艅czeniu procedury zaniepokoi艂 mnie nieco odst臋p mi臋dzy sp艂ywakiem a stal贸wk膮 鈥 na szcz臋艣cie nie pr贸bowa艂em z nim walczy膰, bo nie wydaje si臋 sprawia膰 problem贸w w praktyce.

Pisze mi si臋 t膮 stal贸wk膮 bardzo sympatycznie. Bywa troszeczk臋 kapry艣na: np. pierwsze kreski po nocy czasem nie startuj膮 od razu; ale to zdarza mi si臋 te偶 w innych pi贸rach. Mo偶e to nawet by膰 zwyczajnie zwi膮zane z atramentem, kt贸rym zatankowa艂em, tzn. KWZ niebieskim galusowym #3. Po pierwszych do艣wiadczeniach mam wra偶enie, 偶e galusowe KWZ s膮 troch臋 suche. Ale jak si臋 ju偶 rozp臋dzi, to czasem tak 艂adnie podaje atrament, 偶e a偶 si臋 zapatrz臋 w to, co napisa艂em, jak si臋 b艂yszczy i schnie. Przy czym czasem pisanie daje grubsz膮 i mokrzejsz膮 kresk臋, czasem cie艅sz膮 i ja艣niejsz膮 鈥 na obszarze jednego wyrazu lub nawet literki. Nie wykluczam, 偶e to po prostu skutek "mi臋kko艣ci" stal贸wki. Podobne wariacje obserwuj臋 pisz膮c starym Pelikanem 400N (czy tam NN, myli mi si臋 to). Czy fleksuje? Moim zdaniem tak. Wielcy Znawcy pewnie by powiedzieli, 偶e nie. Nie zamierzam si臋 k艂贸ci膰. Nie jestem wielkim kaligrafem, nie umiem pisa膰 bardzo 艂adnie, nie znam si臋. Gdy chc臋 co艣 zrobi膰 grubiej, stal贸wka mi na to pozwala, tego od niej chcia艂em. Czy robi "dziury" (railroading) przy fleksowaniu, sp艂ywak nie nad膮偶a z podawaniem atramentu? Teoretycznie tak 鈥 np. gdy robi艂em kartk臋 pokazow膮 do zdj臋cia powy偶ej. Praktycznie 鈥 nie zawsze fleksuj臋; jak fleksuj臋, to nie zawsze robi dziury; nawet gdy czasem zrobi, absolutnie mi to nie przeszkadza. Jako bonus, przy pisaniu doznaj臋 dodatkowo nieznanego wcze艣niej przyjemnego odczucia "mi臋kko艣ci". Jest te偶 dla mnie w sam raz "g艂adka" w pisaniu. Lubi臋!

Podsumowuj膮c, osobi艣cie jestem bardzo zadowolony. Troch臋 偶al tylko ceny i ryzyka (bazowa艂em na opiniach z forum Reddit dot. instalacji FPR w TWSBI... Eco, bo tylko takie znalaz艂em, a pono膰 stal贸wki w Go i Eco s膮 wymienne 鈥 i opinie s膮 podzielone: jednym si臋 uda艂o, innym nie). Gdyby kto艣 w Polsce sprowadza艂 stal贸wki FPR... i to jeszcze w rozs膮dnej cenie... (wiem, wiem: kapitalizm, mar偶a, z czego艣 trzeba 偶y膰)...to by mi by艂o troch臋 艂atwiej zaryzykowa膰. Ale koniec ko艅c贸w, po kilku dniach testowania, p贸ki co bardzo si臋 ciesz臋 z zakupu. W sam raz do u偶ytku w pracy, ma wszystko czego chcia艂em (pojemno艣膰, okienko, skuwka nasuwana, przyjemnie pisz膮ce, z "fleksem"), przy cenie (jak na pi贸ro) dla mnie do prze艂kni臋cia.

Powiedzia艂bym, 偶e polecam... ale jest ryzyko. Wi臋c musz臋 doda膰: na w艂asn膮 odpowiedzialno艣膰...! Reklamacji nie przyjmuj臋 :P

Edytowano przez akavel
korekta stylistyczna - czwarte czytanie

Udost臋pnij ten post

Udost臋pnij na innych stronach
Go艣膰

Wida膰 jeste艣 oczytany ale twoja wiedza jest czysto teoretyczna, oparta nie na praktycznych pr贸bach a na tym co kto艣 pr贸bowa艂 zrobi膰 samemu i opisa艂 swoje wra偶enia na forum, podobnie to wygl膮da u Ciebie, czysto subiektywne wra偶enia. Pierwszy krok za tob膮 i fajnie 偶e to co uda艂o Ci si臋 uzyska膰 zaspakaja twoje potrzeby. Nie ma sensu por贸wnywa膰,聽 jak co艣 powinno dzia艂a膰, wygl膮da膰, czy dzisiejszy "flex" to flex czy tylko flexible, wa偶ne 偶e tobie odpowiada to co uda艂o si臋 samemu "stworzy膰". Fajny, ciekawy opis w艂asnych do艣wiadcze艅 :thumbup:

Udost臋pnij ten post

Pozwalam sobie nie zgodzi膰 si臋 z przedm贸wc膮, jak najbardziej oparta na praktycznych pr贸bach :) 鈥 czy偶 nie 艣wiadcz膮 o tym tryby czasownik贸w: "kupi艂em, z艂apa艂em, zrobi艂em, por贸wna艂em"? Bez poparcia praktyk膮 to bym w og贸le nie widzia艂 sensu bra膰 si臋 za pisanie tu czego艣. No ale w og贸le dziwnie mi czyta膰 komentarz, w kt贸rym w pierwszym zdaniu pojawia si臋 sformu艂owanie "wiedza czysto teoretyczna", a w ostatnim "opis w艂asnych do艣wiadcze艅"... co艣 mi si臋 tu nie zgadza. Niemniej wra偶enia owszem, zgodz臋 si臋, subiektywne 鈥 wszak czy偶 istniej膮 inne? :) pozdrawiam!

Edytowano przez akavel

Udost臋pnij ten post

Go艣膰

Super opis, gratulacje ! Nie przejmuj si臋 tym co napisa艂 Syrius, on jest dziwny ;)聽.

Edytowano przez Go艣膰

Udost臋pnij ten post

Go艣膰

Syrius nie jest dziwny tylko stary i pewne rzeczy wydaj膮 mu si臋 oczywiste a czym偶e jest prze艂o偶enie stal贸wki w pi贸rze. Brak s艂贸w, czasami przesadzacie lub sami nie rozumiecie to co piszecie, lub czytacie. "Czy fleksuje? Moim zdaniem tak. Wielcy Znawcy pewnie by powiedzieli, 偶e nie. Nie zamierzam si臋 k艂贸ci膰. Nie jestem wielkim kaligrafem, nie umiem pisa膰 bardzo 艂adnie, nie znam si臋. Gdy chc臋 co艣 zrobi膰 grubiej, stal贸wka mi na to pozwala, tego od niej chcia艂em. Czy robi "dziury" (railroading) przy fleksowaniu, sp艂ywak nie nad膮偶a z podawaniem atramentu? Teoretycznie tak 鈥 np. gdy robi艂em kartk臋 pokazow膮 do zdj臋cia powy偶ej. Praktycznie 鈥 nie zawsze fleksuj臋; jak fleksuj臋, to nie zawsze robi dziury; nawet gdy czasem zrobi, absolutnie mi to nie przeszkadza. Jako bonus, przy pisaniu doznaj臋 dodatkowo nieznanego wcze艣niej przyjemnego odczucia "mi臋kko艣ci"" Jak zinterpretowa膰 tego typu opis, niby jest dobrze ale nie do ko艅ca dobrze ale mi wystarczy. Mniejsza z tym, wi臋kszo艣膰 opinii jest subiektywna ale ma艂o kt贸ry pr贸buje chocia偶 obiektywnie podsumowa膰 niekt贸re swoje opisy. "Uda艂o mi si臋 co艣 zrobi膰, wystarcza mi, cho膰 nie do ko艅ca to dzia艂a jak powinno dzia艂a膰, mo偶na zrobi膰 lepiej." Wszystko na ten temat, subiektywne odczucia i zarazem obiektywizm.聽

Udost臋pnij ten post

Go艣膰
Dnia 20.10.2019 o 08:54, syrius napisa艂:

Brak s艂贸w, czasami przesadzacie lub sami nie rozumiecie to co piszecie, lub czytacie

Wszyscy zatem z ca艂ego Forum dzi臋kujemy za pouczenie "starego" Forumowicza. Obiecujemy, 偶e b臋dziemy czyta膰 ze zrozumieniem, nawet mi臋dzy wierszami, a szczeg贸lnie posty @syrius聽, bo on wie, bo jest "stary".聽

O tempora, o mores!

Udost臋pnij ten post

Kolego Listonosz poczytaj sobie posty Syriusa, ile zrozumiesz tyle Twoje, ile nie zrozumiesz zostaw sobie na p贸藕niej ale p贸ki co nie wypowiadaj si臋, prosz臋,聽 w swoim 贸smym bodaj po艣cie w imieniu ca艂ego Forum.

Jedno co trafnie napisa艂e艣 to: o tempora, o mores!

Udost臋pnij ten post

No w艂a艣nie.

A 偶eby nawr贸ci膰 dyskusj臋 do sedna, co艣 poka偶臋 (szlaczek u do艂u urywa si臋, bo w艂a艣nie sko艅czy艂 si臋 atrament):

4465630900_1572120235.jpg

1209393300_1572120243.jpg

4729015400_1572120247.jpg

7005734600_1572120730.jpg

8375667300_1572120262.jpg

Szeroko艣膰 linii ok. 2.5 mm, te stal贸wki jak chc膮, to potrafi膮.

Udost臋pnij ten post

Go艣膰
Dnia 26.10.2019 o 21:05, ink diver napisa艂:

Kolego Listonosz poczytaj sobie posty Syriusa, ile zrozumiesz tyle Twoje, ile nie zrozumiesz zostaw sobie na p贸藕niej ale p贸ki co nie wypowiadaj si臋, prosz臋,聽 w swoim 贸smym bodaj po艣cie w imieniu ca艂ego Forum.

Jedno co trafnie napisa艂e艣 to: o tempora, o mores!

@ink diver聽Widzisz, najecha艂e艣 na mnie, a nie zna艂e艣 fakt贸w. Uj膮艂em si臋 za @akavel, bo mi si臋 go szkoda zrobi艂o. Zrobi艂 recenzj臋 jak umia艂. By膰 mo偶e dla niego ta wymiana stal贸wki to by艂a wa偶na sprawa. Tymczasem jak wida膰 @syrius ju偶 zako艅czy艂 karier臋 na PWF, mimo, 偶e tyle post贸w napisa艂 - nie potrafi艂 wznie艣膰 si臋 na odpowiedni poziom merytoryczny. Przeczytaj poni偶ej jak mi nawrzuca艂 na priv, to mo偶e w przysz艂o艣ci zanim b臋dziesz taki solidarny, troch臋 wcze艣niej si臋gniesz po obiektywizm. Nie dziwmy si臋 p贸藕niej, 偶e na tzw. "Br膮zowym" pod艣miewaj膮 si臋 z niekt贸rych w膮tk贸w dyskusyjnych jakie u nas maj膮 miejsce. Wiem co艣 o tym, bo wiele lat przygl膮da艂em si臋 temu co kto tu napisa艂, zanim sam zdecydowa艂em si臋 cokolwiek napisa膰. Tak, 偶e mo偶e warto nie bra膰 tak bardzo pod uwag臋 ile kto tu napisa艂, tylko jakie mia艂 intencje. A teraz cytat z wypowiedzi by艂ego forumowicza:

"Proponuje panie doskona艂y zacz膮膰 od siebie i nie strasz mnie banami bo na szcz臋艣cie nie ty decydujesz kto na nie zas艂u偶y艂....Zwr贸ci艂em uwag臋 na par臋 szczeg贸艂贸w 偶eby troch臋 obiektywnie podchodzi膰 do tego co si臋 pisze na co akavel si臋 oburzy艂. Oburzy艂 bo kto艣 odwa偶y艂 si臋 na lekk膮 krytyk臋, to samo robisz Ty panie doskona艂y, syrius jest dziwny, stary w sensie ma do艣wiadczenie z pi贸rami bo zajmuje si臋 nimi 30 lat a nie 偶e jest stary. Prze艂o偶y膰 stal贸wk臋 z innego pi贸ra, lub inn膮 podobn膮 i pisanie jak to si臋 wzi臋艂o byka za rogi. Pisanie o pierdo艂ach wyczytanych z forum, pisanie o czym艣 czego si臋 nie rozumie a lekka uwaga i zaczyna si臋 toczenie piany. To jest OK i wg.Ciebie nale偶y si臋 poklask. Napisa艂e艣 cz艂owieku 6 post贸w i chcesz wszystkich ustawia膰 na forum. A co do "br膮zowego" forum poczytaj dok艂adnie jakie przem膮drza艂ki pisz膮 i jakie jest kolesiostwo, forum dla wybranych, kasta pen doctor贸w i innych fanatyk贸w i jeden m膮drzejszy od drugiego. Wida膰 odpowiada taka forma to skup si臋 na tamtym forum jak w niebieskim ludzie ci nie odpowiadaj膮, lub s膮 dziwni. Ju偶 podsumowali Cie pod swoimi uwagami, 艣wiadectwo wystawione.... no pewnie jak si臋 ma wielkie ego, urazi艂em dum臋 wielkiego pana. Dzieciak jeste艣 i tyle, g艂aska膰 tylko po g艂贸wce i przytakiwa膰 偶eby ego nie rozerwa艂o "pana". Tyle w temacie, piej dalej na forum przyjdzie czas na ciebie."聽

Udost臋pnij ten post

Go艣膰
52 minuty temu, Klerk napisa艂:

....tak si臋 nie robi :(....

To znaczy, 偶e na聽 p2p mo偶na pisa膰 co tylko klawiatura przeniesie? Bo inni nie zobacz膮? Wydaje mi si臋, 偶e tak nie dzia艂a 偶adne forum. S膮 jakie艣 zasady. Przytoczy艂em fragment (pierwszego priva od "S" nie zacytowa艂em, bo si臋 nawet nie nadawa艂 do cytowania).聽Jak sam widzisz z wiadomych powod贸w konto "S" zosta艂o zlikwidowane. Widocznie kto艣 tak postanowi艂, trudno. Nie wiem czy na pro艣b臋 zainteresowanego, czy te偶 z racji interwencji Admin贸w. Ale by膰 mo偶e warto si臋 zastanowi膰 czy b臋dziemy wspiera膰 w przysz艂o艣ci ludzi przychodz膮cych tu z nadziej膮 i entuzjazmem, chc膮cych pokaza膰 jaki艣 kawa艂ek swojego skromnego dorobku, czy te偶 robi膰 dobr膮 min臋 do z艂ej gry i wspiera膰 delikatnie m贸wi膮c "uszczypliwych" i "nietolerancyjnych" - przepraszam za wyra偶enie "zgred贸w". Moj膮 win膮 by艂o to, 偶e si臋 odezwa艂em i napisa艂em "dziwny". To nie jest obra藕liwe.聽

Edytowano przez Go艣膰

Udost臋pnij ten post

7 godzin temu, listonosz napisa艂:

Moj膮 win膮 by艂o to, 偶e si臋 odezwa艂em i napisa艂em "dziwny". To nie jest obra藕liwe.聽

@listonosz Moim zdaniem, powy偶sze聽mog艂o zosta膰 odebrane jako聽obra藕liwe. Syrius oczywi艣cie post膮pi艂 niew艂a艣ciwie, ale Twoje napawanie si臋 zemst膮 i wykazywanie w艂asnej racji, a nawet wy偶szo艣ci, jest obrzydliwe. Pozwol臋 sobie ignorowa膰 Twoje posty w przysz艂o艣ci i unika膰 wszelkiego kontaktu z Tob膮.

Edytowano przez derywat
interpunkcja

Udost臋pnij ten post

@listonosz Nazwanie kogo艣 publicznie "dziwnym" jest obra藕liwe, wypowiadanie si臋 w imieniu innych forumowicz贸w nie jest w porz膮dku (i liczba post贸w ma tu znaczenie), a upublicznianie prywatnych wiadomo艣ci na Forum jest niezgodne z zasadami, kt贸rych przestrzegania si臋 domaga艂e艣. Ale nie pot臋piam Ci臋 jako艣 przesadnie, mam natomiast propozycj臋, 偶eby ju偶 te rozmowy zako艅czy膰 albo przenie艣膰 do stosownego w膮tku, bo ten jest po艣wi臋cony stal贸wkom FPR.

PS. Mam nadziej臋, 偶e Syrius nie znikn膮艂 na dobre, bo zawdzi臋czam Mu par臋 naprawd臋 przydatnych porad.

Edytowano przez tom_ek

Udost臋pnij ten post

Go艣膰
Dnia 1.11.2019 o 09:25, tom_ek napisa艂:

Nazwanie kogo艣 publicznie "dziwnym" jest obra藕liwe,

No to jak ju偶 tak os膮dzasz to os膮d藕 wszystkich na Forum, kt贸rzy u偶yli tego s艂owa. Tylko nie m贸w, 偶e to zale偶y od kontekstu.

Patrz na post @jwrzask

Udost臋pnij ten post

Nie, nie zale偶y od kontekstu, to te偶 obra藕liwy wpis. Zadowolony? Mo偶emy wreszcie sko艅czy膰 t臋 dyskusj臋?

Udost臋pnij ten post

Go艣膰
3 godziny temu, tom_ek napisa艂:

Mo偶emy wreszcie sko艅czy膰 t臋 dyskusj臋?

Jasne, 偶e mo偶emy sko艅czy膰. Masz prawo tego oczekiwa膰, bo sam t臋 dyskusj臋 zacz膮艂e艣.聽

Udost臋pnij ten post

A ja naiwny my艣la艂em, 偶e wszystko zacz臋艂o si臋 od s艂贸w: " Nie przejmuj si臋 tym co napisa艂 Syrius, on jest dziwny". C贸偶, pewnie te偶 dziwny jestem.

A w tym w膮tku na tematy nie zwi膮zane z jego tytu艂em wypowiada膰 si臋 ju偶 nie b臋d臋.

Udost臋pnij ten post