Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
system2

Stalówka f maślana.

Polecane posty

Chciałbym mieć pióro lekkie,ze stalówką f,która pisze maślanie,ale nie mokro.Chińczycy odpadają.Budżet nieograniczony,ale bez przesady.😋

6 godzin temu, system2 napisał:

Budżet nieograniczony,ale bez przesady

Trochę mało precyzyjne sformułowanie, bo mieszczą się tu pióra od 20 zł do kilku(nastu) tysięcy. Ale jeśli bez przesady, to może takie do kilkuset zł?

Jeśli ma być cienko proponuję jednak azjatów, z tym że nie chińczyki, a japończyki. Choćby Platinum Preppy (cena ok. 20 zł) - lekkie, z bardzo gładką, maślaną stalówką (ale 0.3, stalówki 0.2 są szorstkie), nie mokrą, ale też nie suchutką, w sam raz do szybkich notatek czy zapisków na podlejszym papierze.

Z droższych natomiast - inne Platinum, Piloty i Sailory, przy czym zastrzegam, że nigdy nimi nie pisałem, a polecam jedynie na podstawie tego, com o nich przeczytał. Z jeszcze droższych - Nakaya.

Lekkie i ładne, do tego stosunkowo niedrogie są też np. Kaweco Dia 2 lub Conklin Duragraph, stalówki gładkie, ale czy maślane? Do tego ich efki spasione są, z nadwagą.

A może jakaś Aurora? Tyle że one, podobnie jak Nakaya, drogie są.

Platinum albo Sailory nie pasują do definicji maślanej stalówki, więc skoro jest to wyznacznik to jednak bym po nie nie sięgała. Na pewno nie Sailor, te stalówki mają specyficzny feedback, przypomina to nieco wrażenie pisania ołówkiem (i ten szum, który wydaja, gdy suną po papierze... ja to uwielbiam, ale nie wszyscy są entuzjastami). Piórami Platinum pisałam tylko okazyjnie podczas piórowych spotkań, ale moje wspomnienie ich stalówek nie łączy się z określeniem maślane. ;) 

Japończyki z maślanymi stalówkami to Piloty i zachęcam do zapoznania się z nimi. Fki są cienkie, ale lekko maślane (na pewno nie drapią!), zaś Mki (piszą jak europejkie Fki) baaardzo maślane. Bardzo :D 

Prera z Mką będzie dobrym wyborem, jeszcze da się je zdobyć (choć już zostały wycofane z naszego rynku, ale nadal są produkowane), sama niedawno nabyłam niebieską Prerę z Mką i wymieniłam już stalówkę na Fkę ;) (bo po pierwsze, nie lubie maślanych, po drugie linia z tej Mki nieco za szeroka dla mnie, ale ja się już skłaniam ku japońskim Fkom/EFkom ;) )

Z europejskich piór - np. Pelikany, ale tu zachęcam do sięgnięcia po stalówkę EF - będzie odpowiadała Fce (dodatkowo, Pelikanowskie EF są dość sprężyste). 

Edytowano przez Nikaa

Stalówki Pilota F/M nie są wcale takie maślane (przynajmniej wg. mnie), mają delikatny feedback. Tak na moje oko to ze współczesnych piór to raczej tylko LAMY lub stalówka po tuningu. Starsze pióra bywają bardzo maślane.

Wybieram  Saibory i Pelikany z każdego modelu po jednej sztuce.Nie wiem, które to mają być modele?Budżet ok.6000 złoty,maksymalna wielkość,to Pelikan M 400.😆

W tym przypadku najlepszy byłby jakiś Pelikan 400 (uwaga! nie M400!, może za to być 400N lub 400NN) z lat 50. Stalówki w tym modelu i w tym okresie nie mają sobie równych!

W podanym budżecie możesz kupić co najmniej 5 sztuk ;-).