Skocz do zawartości

Jak odkręcić pióro wieczne bez jego uszkodzenia


Eileen

Polecane posty

W żaden sposób nie mogę odkręcić sekcji dla wymiany naboju z atramentem. Metalowy korpus pióra jest bardzo śliski, a plastikowa sekcja bardzo podatna na uszkodzenia. Czy jest jakiś penetrator, który potrafi wniknąć w szczelinę pomiędzy korpusem a sekcją i zwilżyć zaciśnięty gwint?

IMG_20190520_093854.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może w tym przypadku wystarczy moczenie (długie!) w wodzie z detergentem i rozpuści zaschnięty atrament który się, jak przypuszczam, wylał. Miałem taką przygodę z firmowym nabojem Parkera - kolejny przyczynek aby ponarzekać na P:(. Ale prawdziwy penetrator (konkretnie K2 07) użyłem w desperacji, kiedy nie mogłem wyjąć stalówki i spływaka. Nawet pogodziłem się z ewentualnością, że w tak zatłuszczonym piórze atrament już nie popłynie, ale o dziwo, po wypłukaniu w benzynie ekstrakcyjnej sprawuje się znakomicie:). Żeby mieć dobry chwyt rozkręcanych części warto założyć gumowe rękawiczki -duża siła tarcia!

Edytowano przez Klerk
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nabyłem kiedyś takie coś (link przykładowy, różne sklepy to mają):

https://www.thewritingdesk.co.uk/pens/pen-repair-supplies/the-writing-desk-handy-grip-100x100mm.html

Bardzo pomocne przy odkręcaniu, wyciąganiu spływaków i stalówek itp. To jest taka gumo-pianka, dość gruba ale bardzo łatwo się ugina. Ma też super przyczepność a przy tym jest dużo wytrzymalsza niż wygląda.

Warto takie coś, a najlepiej dwa takie cosie, dorzucić do zamówienia, nawet na zapas.

W przypadku pióra powyżej może na sucho nie dać rady, ale po odmoczeniu będzie pomocne. Rękawice gumowe są trochę zbyt cienkie i nie działają aż tak dobrze - wymagają silniejszego ściśnięcia aby uzyskać podobną przyczepność.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nalej do szklanki gorącej wody, poczekaj aż nieco przestygnie i włóż pióro tak, żeby sam korpus się umoczył. Poczekaj 10 minut. Teraz najważniejsze. Wytrzyj do sucha pióro i załóż gumowe rękawice. Odkręci się bez problemu, zadziała fizyka. Powodzenia.

 

Przerabiałem to na Noodlersach ebonitowych. Zawsze działało.

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim, którzy mi udzielili cennych rad. Pióro już rozkręcone, oczyszczone i złożone na nowo. Odbyło się to tak: po namoczeniu w ciepłej wodzie z mydłem udało mi się wyciągnąć stalówkę ze spływakiem. Przez wąski otwór wlałem do korpusu za pomocą strzykawki z długą igłą wodę z mydłem, ale weszło jej bardzo mało, bo w piórze był nabój z zaschniętym atramentem. Długim sztywnym drutem wypchnąłem go z sekcji do środka korpusu i wtedy nalałem tam strzykawką pełno ciepłej wody z płynem zmiękczającym. Pozostawiłem to na noc, a na drugi dzień powtórzyłem kąpiel tylko woda była mocno ciepła. Z pomocą kawałków dętki którymi owinąłem sekcję i korpus odkręciłem pióro, które jak się okazało ma wyjątkowo długi i drobnozwojowy gwint podatny na takie zapieczenia. 

Jeszcze raz dziękuję wszystkim za życzliwe i pożyteczne rady.

Edytowano przez eileen1x
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...