Skocz do zawartości

Pióro podaje za dużo atramentu


janszepard

Polecane posty

Witam. To mój pierwszy post i od razu z prośbą o pomoc :) Niedawno kupiłem na EB pióro firmy Duke 116 (https://www.ebay.pl/itm/Duke-Carbon-Fiber-Fountain-Pen-Leonardo-Da-Vinci-Colorful-Pattern-Vintage-Pen/192714273103?hash=item2cdeaa714f:m:mCDfHqOgqTO9pIR1s8xwWhQ). Piórko jest całkiem niezłe, fajnie leży w dłoni, stalówka chodzi gładko po papierze, więc z zakupu jestem prawie zadowolony. Prawie, bo ma jednak jedną wadę - podaje absurdalne ilości atramentu! Zakupiłem je do używania w pracy (podpisy, notatki). I jak to zazwyczaj jest w pracy, piszę na typowym papierze do ksero i drukarek. Niestety na tym papierze podawana ilość atramentu powoduje, że napisany tekst się strasznie pogrubia, strzępi, zlewa. Na lepszym papierze nie strzępi, ale i tak problemem jest zbyt duża ilość atramentu. Żeby pismo było czytelne muszę pisać dużo większymi literami niż bym chciał.

Próbowałem samodzielnie zmniejszyć przepływ stosując technikę zmniejszenia szczeliny w stalówce, podaną w tym filmie https: //youtu.be/7vv0eSGR5Jw (odstęp za https: wstawiłem celowo, żeby nie wkleiło okienka z filmem). Niestety bez skutku. Pióro w dalszym ciągu podaje bardzo dużo atramentu.

Jeśli ktoś z forumowiczów zna sposób na skuteczne zmniejszenie ilości podawanego atramentu, to wdzięczny byłbym za pomoc. Jeśli nie ma takiego sposobu lub jest zbyt trudny dla początkującego pióromaniaka, to może chociaż ktoś podpowie jaka stalówka pasowałaby to tego pióra na zamianę.

PS. Próbowałem do tej pory dwóch atramentów: Lamy Turquoise oraz KWZ Liquid Worlds 2018 - oba z tym samym rezultatem.

 

Edytowano przez janszepard
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ja bym chciał, żeby niektóre moje pióra podawały tyle atramentu...

Jedyne, co mi przychodzi na myśl, to ta stalówka właśnie. 

Kanalików spływaka nie zmniejszysz (przynajmniej raczej Ci się to nie uda). Mniej mokry atrament i/lub inny papier to niezbyt przyjazne rozwiązanie (dla Twojego portfela; jeśli druki to niemożliwe).

2 godziny temu, janszepard napisał:

https: //youtu.be/7vv0eSGR5Jw

błąd #404 :hmm1:

 

Mógłbyś popróbować,,odsysać" (ze spływaka) atrament za pomocą tłoczka, ale jest to raczej krótkowzroczne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pióro to właśnie przykład chińskiego "prawdziwie chińskiego" wyrobu, o czym już pisałem (porcelanowe, smoki, węże i inna egzotyka), które psują opinię o dobrych piórach standardowych (kopie europejskich). Sam borykałem się z takimi problemami dwukrotnie, ale mając doświadczenie można temu zaradzić. Należy się przyjrzeć czy stalówka jest pod spodem zalana atramentem? Może nawet atrament chce skapnąć ze stalówki pionowo w dół? Wtedy przyczyną jest luźno dopasowany spływak do sekcji/stalówki. Pióro trzeba rozebrać i złożyć sprawdzając luzy, ale to wymaga doświadczenia i znajomości jak działa pióro dobrze spasowane. Ratujemy przez nowy dopasowany spływak (profesjonalnie) albo doklajamy przysłowiowy "plasterek" w tym przpadku naprawdę -taśma samoprzylepna. Ale wyczuć gdzie są te luzy i jak wielkie, tego nie można ot, tak, wyjaśnić. Jako ciekawostkę podam, bo na ogół mało kto zdaje sobie sprawę, że problemem nie jest atrament tylko powietrze które zbyt swobodnie przepływa do zbiorniczka. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. Co prawda pisałem tym piórem mało, ale nie zauważyłem przypadku gromadzenia się tak dużej ilości atramentu żeby miał skapnąć.

Krótko mówiąc nie ma co kombinować tylko wymienić stalówkę na cieńszą. Może w takim razie podpowiecie gdzie można kupić niedrogą stalówkę pasującą do tego pióra?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja stalówki kupuję na Ali w kompletach po 3-4szt, bo i tak będą różnie pisać i jest z czego wybrać.  Stalówkę trzeba wymontować i kupić wg tego wzoru. Możesz spróbowac skorygować ją ręcznie uginając palcami (paznokciami). Jest to dość łatwe. Nie należy się zbytnio bać o tą sprężystą blaszkę, jest wytrzymała:D. Nie używaj kombinerek i innych twardych narzędzi:nono:.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...