Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Klerk

Robimy stalówkę flex do pióra wiecznego.

Polecane posty

W podstawówce mieliśmy kałamarze i wszyscy pisali piórami. Pamiętam jak wymienialiśmy się stalówkami na klasowej "giełdzie stalówek", za dobrą trzeba było dać dwie albo i trzy słabsze. Oczywiście najcenniejsze były te elastyczne które nie skrobały. Zresztą wszystkie stalówki były sprężyste. Gdy później sprawiłem sobie dobre wieczne pióro, byłem rozczarowany jego tępą twardością, ale o inne było trudno i nadal tak jest. Niedawno miałem w ręce Montegrappa Nazionale Caramel Flexible, które przypomniało mi moje ulubione i postanowiłem wrócić do tematu.

Ilo1MQo.jpg

A ponieważ nie mam wolnych 5ooo,-zł (gdy jestem już blisko gdzieś te „wolne środki” się upłynniają), postanowiłem podejść do tematu z innej strony, metodą zrób to sam. Czerpiąc pełnymi garściami z porad @syrius, uzbrojony w osełki i papier ścierny rozpocząłem próby. Wcześniej nabyłem na aliexpress zapasowe stalówki aby nie zmarnować dobrych piór. I to doradzam każdemu, naprawdę warto za parę złotych kupić te stalówki i to kilka rodzajów, bo są bardziej i mniej podatne. Ta którą prezentuję jest czwarta z kolei. Poprzednie też piszą, ale ta jest charakterystyczna, bardzo delikatna, wymagająca ostrożności aby nie zepsuć, więc zostanie u mnie. Te solidniejsze rozsiewam jako wirusy pióromaniactwa. Teraz rozumiem dlaczego Montegrappa ma taką stalówę jak kopyto.

CRYrLcI.jpg

3oqh8Wq.jpg

Chcąc rozwiać możliwe wątpliwości: wszystkie przykłady są wykonane tą stalówką, sam się zdziwiłem, że można pisać takim maczkiem i takimi kulfonami. Do wprawnego pisania fleksem jeszcze daleka droga. Mi największą trudność sprawia nie poszerzanie linii przez nacisk ale wyjście z niego. Trzeba wyrobić sobie takie automatyczne odruchy, i chociaż stalówka ma ziarno (a właściwie pół ziarna) nie jest to łatwe. To ziarno sprawia, że można ją używać zwyczajnie ale niestety nie uzyskamy tak wąskiej i równej linii jak ostrą stalówką do kaligrafii copperplate. Na pewno widok mojej stalówki budzi zdziwienie. Nie jest zamierzony, ukształtowała go fizyka. Ponieważ nie jest wypolerowana to czarny tusz pigmentowy (to nie atrament!) oblepił ją i zabarwił, ja tylko wyrównałem kolor. Zresztą z atramentem byłoby łatwiej, ale podniosłem poprzeczkę i zamierzam tak używać. Jak do tej pory, wszystko ok! Ta srebrna blaszka ma na celu zwiększyć kapilarność przepływu aby tusz nadążał za zapotrzebowaniem.

fWW6DAX.jpg

Edytowano przez Klerk

Pióro ze stalówką którą opisałem wcześniej używam z powodzeniem, w sam raz małe, mieści się wpięte do kieszeni, ale co wspomnę początek, to coś brakuje, jakiś niedosyt pozostał. Piękne pióra, jak dzieła sztuki (bo są) inspirują, nie zawsze można je mieć (kto ma van Gogh'a?) ale niekoniecznie oryginał, a oko cieszy, czujemy się obywatelami świata, „dusza się wznosi”.

AMEA4Cg.jpg

Szukając piór ciekawych napotkałem takie, dla mnie blisko, ma „to coś” o co warto zabiegać. Szczerze? Nie jest praktyczne, takie wielkie piórzysko, ale jaaakie! Chcę je mieć i brać do ręki, popisać, itd...

O1GpY7T.jpg

Zastanawiałem się jakiego flexa dla niego zrobić. No bo przecież taaaki kaliber (nie koliber) nie może śpiewać sopranem jak koleżanka ze zespołu.

kgHYYj0.jpg

Wybrałem stalówkę z ładnie wykształconym ziarnem, takim między F i M, z zamiarem, że już nic przy nim nie będę robił. Kreska podstawowa ma być tłusta, wyraźna, a dalej to niech ciągnie jeszcze szerzej. Nie szlifowałem, nie pocieniałem, naciąłem tylko wręby dla sprężystości i... jest! To obecnie rekordzistka w łatwości przygotowania. Trochę bardziej żmudne było przystosowanie spływaka na taki wydatek atramentu a właściwie tuszu pigmentowego, jest bardziej kłopotliwy ale za to jaki efekt!

OJeg9Oe.jpg