Skocz do zawartości

Co to jest za Chińczyk. Pióro zagadka Jaki to model. Ktokolwiek widział ktokolwiek wie


Polecane posty

Witam, 
poszukuję informacji na temat co to jest za pióro. Jaki to model/marka?  
Skuwka jest "perłowa" - wiem, marnie to widać na tych foto. Dość charakterystyczny jest ażurowy zbiornik na atrament i relatywnie elegancka "obudowa stalówki". 
Jedyny trop to chińskie znaczki na stalówce. Innych oznaczeń brak.  
Pióro otrzymałem od Ojca na pocz. lat 80-tych.  Musi być wcześniejsze? Lata 70-te?  Przez dłuższy czas używałem go w szkole.
Tak, tak wiem - zbiornik na atrament jest oderwany (nie wiem jak to się stało, czy ingerencja ludzka czy zakumulowana wada materiałowa)
large.IMAG0840.jpg.f3db05508cd9f20d9dda81aa1720a913.jpglarge.IMAG0853.jpg.0b20e5f0a311197962d4ed4e5edc0171.jpglarge.890979167_MYpen.jpg.9abc1bfb455cc24074993d31e3f69eec.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pióro nie jest Chińskie tylko z Korei Północnej, produkowane przez Won Mangyongdae, Phenian a marka tych piór to Chollima lub Chullima(obie nazwy są poprawne). Pióra serii Won były kopiami japońskich piór Platinum, całej serii tych piór produkowanych w latach 1960-70, trudno określić konkretne modele bo miały zawiłe oznaczenia. Pióra trafiają się na portalach aukcyjnych, ceny oscylują pomiędzy 150 a 400zł.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@syrius dziękuję Ci serdecznie  za skuteczne rozwiązanie mojej ponad 40-letniej zagadki. YES, YES, YES!!!   Tak to musi być  Chollima / Chullima  bardzo przypomina  rzeczy tak oznaczane.  Mając wreszcie własciwą nazwę można  bez problemu znaleźć  niemal identyczne modele
jak np. to  
x5DsV09NT1cbk3t14uQJ8nOqxjAOZsjGoR2VhIqr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę bardzo. Fajne pióro, sam poluję na nie tylko czekam na okazję większych zakupów nie tylko dla siebie. Podaję przykładowe oferty sprzedaży tych piór

https://www.ebay.pl/itm/VINTAGE-RARE-LESS-USED-NICE-FOUNTAIN-PEN-WITH-ALUMINUM-CAP-CHOLLIMA/332889283619?hash=item4d81bf5c23:g:R3wAAOSwmT1b8Wx0:rk:9:pf:0

https://www.ebay.pl/itm/VINTAGE-RARE-NICE-FOUNTAIN-PEN-WITH-12K-GOLD-NIB-CHOLLIMA-WITH-ORG-BOX/332885746494?hash=item4d8189633e:g:gLkAAOSwjt1b7uKp:rk:16:pf:0

Zapewne trochę znalazłeś informacji o tych piórach, w latach 60-70 były dość popularne w Związku Radzieckim i na Bałkanach, te same pióra miały napisy cyrylicą. Pióra te, na samym początku były dokładnymi kopiami piór Platinum. Japończycy z każdym kolejnym rokiem wprowadzali modyfikacje, następne modele już całkowicie rozminęły się z Koreańskimi klonami, Koreańczycy również wprowadzali warianty tych piór ale z dużym opóźnieniem. Platinum odchodził z systemu napełniania aerometric zastępując go konwerterami, Koreańczycy tylko wizualnie odświeżali stary system napełniania, tym głównie różniły się te pióra. Pióro jest mi znane od dawna tylko za żadne skarby nie mogłem sobie przypomnieć nazwy :) Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...