Skocz do zawartości

Tanie pióro do kaligrafii


Polecane posty

No i koniec. Wciągnęło mnie do końca :cry: Możecie mnie jeszcze uratować permbanem ale lepiej nie :D

A przechodząc do rzeczy to postanowiłem nauczyć się kaligrafii i szukam pióra, spełniającego moje wymagania.

Musi mieć flexa, czy inne coś pozwalające pisać takie ładne kreski o różnej grubości.

Nie chce maczanki-wolę tłoczek

Musi być tanie :)

Znalazłem coś takiego: https://www.twojepioro.pl/pl/p/Pioro-do-kaligrafii-Sheaffer-rozmiar-MEDIUM/9171 czy to ma tego flexa? I czy to dobry wybór na początek? I ew. jaka stalówka najlepsza? F, M czy B?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fleksa nie ma, ale ma inne coś. Dokładniej stalówkę stub/italic. Poczytaj w sieci, jakie pisma się kaligrafuje stubem a jakie fleksem. Generalnie fleksem jest trudniej.

Jeśli zdecydujesz się na stub, na początek wybierz raczej szerszy, tak powyżej 3mm, przy wąskich ciężko dostrzec popełniane błędy. Za szeroki też nie warto. Mi najbardziej pasuje Pilot Parallel 3,8mm.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, kamdz napisał:

Nie, do tego co widać na zdjęciu potrzebny jest flex. I to nie byle jaki flex - różnica grubości jest znaczna, więc musi się dobrze uginać i dodatkowo najcieńsze linie są naprawdę cienkie, więc stalówka musi mieć bardzo ostry czubek. Odpadają wszystkie flexy z ziarnem (czubek) i większość aktualnie dostępnych piór flex (za mało się uginają). Prawdopodobnie było to napisane maczanką.

Maczanką będzie łatwiej i taniej, bo można użyć skośnej obsadki i są dostępne niezłe stalówki z ostrym zakończeniem i dużym ugięciem.

Jeśli kusi Cię pióro z fleksem, poszukaj w sieci coś np. o Ahabie, a później o starych piórach pod hasłem "vintage flex nib". Porównaj możliwe efekty z maczanką i będziesz wiedzieć, czy takie pióra Ci odpowiadają. Jedna uwaga - może nie być tanio.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisał @derywat do tego najczęściej używa się maczanki. Mnie również zafascynowało takie pismo. Niestety maczanka - choć najlepsza do tego w dodatku tania - to nie moja bajka. Jest ostro zakończona i nie potrafiłem wyczuć w niej docisku pozwalającego pisać "do góry" - nie mam pewności czy wogóle powinno się nią pisać w tym kierunku :hmm1:. Tak czy inaczej skończyło się na Ahabie za względu na "kulkę" na końcu stalówki - szczegóły tu 

 

Edytowano przez Ice
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Ice napisał:

nie potrafiłem wyczuć w niej docisku pozwalającego pisać "do góry" - nie mam pewności czy wogóle powinno się nią pisać w tym kierunku :hmm1:

Nawet trzeba, ale bardzo delikatnie, ledwie muskając papier. Dla mnie też jest trudne pisanie z tak małym naciskiem, ale ćwiczę i jest trochę lepiej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jakoś nie moge tym pisać. Kupiłem Tachikawa G (może nie jest najlepsza do kaligrafii ale nadaje się do założenia również na pióro)  założyłem na nasadkę i na pióro - była fantastycznie miękka, ale w żadnej konfiguracji nie mogłem nią pisać. 

Edytowano przez Ice
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na odwrót, radzę sobie bez problemu w obie strony ale ja nie mam nawyku dociskać stalówki, dlatego jestem obojętny na "flexy". Dla mnie to tylko ciekawostka i nic więcej. Przyznam że jestem przyzwyczajony do pisania piórami maczanymi, to były pierwsze moje pióra jakimi pisałem a właściwie "bawiłem się" pisząc nimi. Potem już na dobre w użyciu były pióra Hero i podobne, stalówki gwoździe, sztywne, twarde, nawyk nie dociskania stalówki do papieru utrwalił się na dobre i tak już zostało.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludki nie rozumiem 90% rzeczy, które piszecie :( można jakoś tak prościej - czy ten Pilot Parraler jest dobrym wyborem na początkiem? I ew. jakie czcionki można nim pisać?

Ew. czy ten pilot jest lepszy od tego sheaffera co podałem w pierwszym poście?

Edytowano przez kamdz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, kamdz napisał:

Ludki nie rozumiem 90% rzeczy, które piszecie :( można jakoś tak prościej - czy ten Pilot Parraler jest dobrym wyborem na początkiem? I ew. jakie czcionki można nim pisać?

Parallelem można pisać italiką, uncjałą, frakturą i innymi pismami wymagającymi ściętej stalówki. 

Parallel jest bezproblemowy w obsłudze, łatwy w czyszczeniu, można lać dowolne atramenty bez obaw o zatkanie. Dołączona jest taka broszurka ze wzorami liter i objaśnieniem jak je pisać. Jest to dobre pióro do kaligrafii, zarówno dla początkujących jak i dla zaawansowanych użytkowników.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy unikają tematu sheafera jak ognia :) Oki rozumiem że się nie nadaje.

To teraz ten Paraller to jaka najlepiej stalówka?  Czy da się tak regulować grubość liter, żeby np. tą stalką 3.8mm zrobić kreskę 2mm?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, kamdz napisał:

Czy da się tak regulować grubość liter, żeby np. tą stalką 3.8mm zrobić kreskę 2mm?

Stalówka jest płaska a grubość linii zależy od kąta pisania. Nie można zmieniać grubości linii naciskiem.

Pisze się takim piórem pod stałym, określonym dla danego pisma kątem. Przy kącie 0° pionowa linia będzie szerokości stalówki, pozioma będzie bardzo cienka, skośna będzie pomiędzy. Przy kącie 45° cienka linia będzie przy skosie / a gruba przy \. Zobacz w sieci jakieś wideo, łatwiej zobaczyć niż się z opisu domyślać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, kamdz napisał:

Okej. Bardziej mi chodziło, czy dałoby radę pisać takim piórem literki 1 cm wysokie. Tzn jaką najlepiej grubością. Ale chyba nie ma sensu kaligrafować takich literek.

Rozmiar liter zależy od tego, jakie pismo wybierzesz. W italice wysokość małych liter bez wydłużeń (a,o,m) wynosi 5 szerokości stalówki, dużych 9 szerokości stalówki. 

Duże litery na wysokość 1cm wymagają stalówki 1,1-1,2mm. Da się, ale nie zauważysz wielu błędów, które popełnisz przy pisaniu. Minimum do ćwiczeń to, moim zdaniem, Parallel 2,4mm.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Brałeś pod uwagę udział w warsztatach? Naprawdę można się dużo nauczyć, wypróbować "narzędzia", a potem zdecydować czego się poszukuje, a nie błądzić w mroku niewiedzy.

Są to moje doświadczenia, już po jednym spotkaniu (3-godziny warsztat kaligrafii) wiedziałam więcej, niż po miesiącu uczenia się kaligrafii z internetu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@derywat Dzięki, na pewno wezmę to pod uwagę przy wyborze stalówki. O ile można tak nazwać 2 blaszki przyłożone do siebie :D

10 godzin temu, Snooker500 napisał:

Brałeś pod uwagę udział w warsztatach?

:nono: Bo one są drogie złe i i tak się mogę wszystkiego z YT nauczyć :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Bartosz_T napisał:

Ja do liter do 1cm polecę Pilot Plumix BB - ma normalną stalówkę, naboje international i jest tani niczym chińczyk ;) 

Ale nim chyba nie da się zrobić takich ładnych literek z dużym zakresem szerokości.

Nie wiem już sam. Pewnie stanie na paraller tylko albo 2,4 albo 3,8

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak więc po strasznie długich poszukiwaniach wszystkiego wszędzie wpadłem na genialny pomysł jak zhakować życie. Otóż mogę kupić Lamcię Safari i do niej stalkę Stub :rolleyes::eureka:

I mieć zarówno pióro do normalnego pisania jak i do kaligrafii w jednym. I to dobrym podobno. Już jesteście pod wrażeniem mojego geniuszu? :roflmho:

No to teraz mam jeszcze pytanie. Słyszałem jakieś herezje, wedle których niby skuwka w Lamci Safari nie trzyma dobrze? To prawda? Czy może to jakieś straszne psuje pisały po prostu? Wyjaśni miem ktoś jak to z tym jest? Dzięęęęki ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...