Skocz do zawartości

Poszukiwane pióro EF.


Polecane posty

Jak wsadzić taką stalówkę w Kaweco? Z tego co kojarzę, mają one wykręcaną stalówkę razem ze spływakiem. Bardzo skomplikowane było doprowadzenie stalówki Kaweco do obecnego stanu?

Edytowano przez Pawel.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Pawel. napisał:

Jak wsadzić taką stalówkę w Kaweco? Z tego co kojarzę, mają one wykręcaną stalówkę razem ze spływakiem. Bardzo skomplikowane było doprowadzenie stalówki Kaweco do obecnego stanu?

Wykręcasz stalówkę Kaweco, wkręcasz Bock. Tak wyglądają obok siebie:

HG5HAiU.jpg

Re4sCxG.jpg

Poprawienie Kaweco nie było bardzo skomplikowane, jakieś może z 10 minut, głównie na polerowanie. Ziarno było ściśnięte, ale nie było krzywe, więc nie było konieczne nastawianie stalówki.

Kiedyś w F musiałem trochę naprostować, więc było dłużej. Zależy, jaka stalówka się akurat trafi.

Dodam jeszcze, że EF Bock jest dużo bardziej sprężysta od Kaweco.

Edytowano przez derywat
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak Pawle to są dokładnie te same stalówki, Bock oferuję bardzo wielu firmom swoje stalówki w tej samej formie, na życzenie graweruję dowolne napisy, loga, wzory itp. wszystko pod klienta który zamawia te stalówki. Tylko jest jeden szczegół o którym wspomniał kolega derywat, stalówki oferowane z oryginalnym logo Bock są lepsze od praktycznie tych samych które oferuję zewnętrznym odbiorcom. Nie wiem, wygląda to tak jakby Bock specjalnie pogarszał jakość swoich produktów zamawianych przez zewnętrzne firmy. Jest jeszcze inna teoria, stalówki dla odbiorców są produkowane w innych zakładach np. w Grecji i są minimalnie gorszej jakości. Czytając różne opinie, testy można zauważyć że najczęściej powtarzane wady stalówek od Bocka dotyczy właśnie piór które zamawiają te stalówki a mniej wad występuję w stalówkach z logo Bock. To tylko przypuszczenia i snucie różnych hipotez. Wracając do samym stalówek, głównie oferowane są razem z tulejka i spływakiem i da się wyciągnąć spływak ze stalówką, jest tylko trudniej bo ciężko, pewnie chwycić krótką tulejkę, trzeba się pomęczyć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@syrius Nie są takie same. Najbardziej podobna jest tulejka. Stalówka i spływak różnią się wyraźnie, zarówno wyglądem jak i właściwościami. Na zdjęciu jest starsza wersja stalówki Kaweco, nowa jest prawie identyczna - różni się kropką na spływaku. Największe różnice są w sprężystości - nie wiem, czy to różnica grubości blaszki czy materiału.

Zarówno z Bocka jak i Kaweco spływak ze stalówką wyjmuje się z tulejki dość łatwo. Wrzucę później zdjęcie jak wyglądają po wyjęciu bo sam jestem ciekaw czy widać jeszcze jakieś różnice.

Zapomniałem napisać - z informacji dostębnych tu, na forum,  wynika, że stalówki dla Kaweco robił kiedyś Bock a obecnie robi je JoWo.

Edytowano przez derywat
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@derywat Wziąłeś zbyt dosłownie stwierdzenie że są takie same, nie miałem tego na myśli, nie są kropla w kroplę takie same. Ogólnie są takie same a szczegóły takie jak inne wykończenie spływaka, grawerunek czy wreszcie same właściwości samej stalówki to są cechy które różnią te stalówki i każda jest pod tym względem trochę inna. Nie zwracajmy na to uwagi bo nawet wśród taniej chińszczyzny też można dostrzec drobne różnice w spływakach, stalówkach. Np.takie drobne różnice ma Jinhao, ma Parker w swoich najtańszych piórach. Z wyciąganiem stalówek jest różnie, jedne wychodzą bez użycia większej siły a z drugich są obawy że uszkodzi się stalówkę czy spływak bo tak wszystko mocno siedzi. Nawet gwinty różnie "pracują" miałem takie przypadki że w jednym piórze był luz a w drugim ciężko wkręcało się cały ten zespół. Takie są dzisiejsze pióra. Jeśli chodzi o producenta tych stalówek mam dokładnie odwrotne informacje, są cały czas robione przez Bock'a a JoWo już nie robi stalówek dla Kaweco. Tu chyba nie dojdziemy jaka jest prawda.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wyglądają rozmontowane:

gfuhV4w.jpg

Od góry - Kaweco 060 bez kropki, Kaweco 060 z kropką i na dole Bock 060.

Tulejki różnią się nieistotnymi szczegółami, można założyć, że funkcjonalnie są identyczne.

Spływaki trochę się różnią szerokością kanalików, reszta wymiarów wygląda na zgodną.

Stalówki są tej samej długości i pasują na każdy ze spływaków tak samo dobrze.

Stalówka Bock jest z cienszej blaszki, obie Kaweco z takiej samej, grubszej. Stąd pewnie wynika różnica w sprężystości.

@syrius Kaweco się za bardzo nie chwali dostawcą stalówek, nie wykluczam nawet opcji, że biorą od JoWo i Bocka jednocześnie.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaweco dzisiaj za bardzo nie ma czym się chwalić, to jest marka a nie firma, właściciel Kaweco też za bardzo nic ciekawego nie pisze, ogranicza się do marketingowych sloganów. Więcej informacji można znaleść na stronach Bock'a. Z drugiej strony to wszystko i tak ma dzisiaj mniejsze znaczenie. Niemcy dzisiaj grają głównie marketingiem, to dotyczy niemal wszystkiego co robią, wykorzystują wizerunki swoich firm do granic możliwości, ceny windują a tak na prawdę nic nowego nie oferują. Nie mam dobrego zdania o dzisiejszych niemieckich produktach, dlatego moje wypowiedzi nie traktujcie na poważnie bo są tendencyjne. @derywat fajne fotki zrobiłeś, już tak na marginesie, Twoje spostrzeżenia dają do myślenia i po części potwierdzają to co sam napisałem, różnice są głównie w szczegółach ale ogólnie patrząc wychodzi wszystko na to samo, wszystko pasuję do siebie :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...