Skocz do zawartości

Poszukiwane pióro EF.


Polecane posty

Kiedyś czytałem, że im dłużej ktoś pisze piórem, tym częściej przechodzi na grubsze stalówki, np B i pochodne. Ja zwykle postępuję inaczej niż inni i potrzebuję pióra EF, a dokładniej europejskie EF.

Potrzebuję pióra do wypełniania tabelek i niestety tradycyjna eFka całkowicie się tutaj nie sprawdza (Duke, Lamy, Oaso). Obecnie radze sobie w ten sposób, że obracam o 180 stopni Duke 209, ale stalówka w tej pozycji lekko drapie i mnie to wkurza.

Potrzebuje pióra, które będzie spełniało następujące wymogi:

  • Cena najlepiej do 100 zł, ewentualnie max. 150 zł
  • Stalówka, która rzeczywiście pisze jak EF (grubość poniżej 0,5 mm) i nie drapie
  • Długość pióra w okolicach Lamy Safari lub Parkera Sonnet, żeby nie trzeba było zakładać skuwki na górę
  • Sekcja jak w Parkerze Sonnet lub Lamy Safari, ostatecznie taka jak w Duke 209
  • Brak uskoku między sekcją, a korpusem, lub minimalny, jak w wyżej wymienionych piórach
  • Zasilanie nabojami International/Lamy/Parker.

Mam nadzieję, że pomożecie wybrać sensowne pióro, które spełni te wymagania.

Nie chce zamawiać pióra z Chin, ponieważ ostatnio wszystkie przesyłki szły do mnie bardzo długo, a VAT praktycznie ostatnio z każdej ściągają.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Pawel. napisał:

Nie chce zamawiać pióra z Chin, ponieważ ostatnio wszystkie przesyłki szły do mnie bardzo długo, a VAT praktycznie ostatnio z każdej ściągają.

Jestem nieco zaskoczony Twoją informacją.... w tym roku dwa razy zamawiałem pióra z Chin (styczeń - czas oczekiwania ok. trzy tygodnie, bez podatku VAT i innych, dodatkowych opłat)

oraz w lutym - zamówienie wysłane 09.02  - odebrałem 19.02 czyli  tylko 10 dni  - również bez żadnych opłat.

Obie przesyłki były bezpłatne, nie dokonywałem dodatkowych opłat typu: express, czy inny priorytet.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym zakresie cenowym mieszczą się tanie wersie Platinum (Preppy, Plaisir) stalówka F w nich to odpowiednik europejskiego EF. Świetnie się nimi piszę ale nie spełniają wymagania z nabojami i są trochę krótsze niż Safari, ale mi się nimi dobrze piszę bez skuwki. No i tani konwerter trzeba kupować na eBay z Chin.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W obu moich przypadkach przesyłki szły po 2 miesiące, zatrzymane w WER, ale później na szczęście puszczone ze względu na niską wartość. Kolega ostatnio miał bonusa, bo zapłacił za VAT i opłaty manipulacyjne więcej, niż były warte przedmioty w paczce. Tak więc różnie z tym bywa.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, TopikSH napisał:

Świetnie się nimi piszę ale nie spełniają wymagania z nabojami

To jest dla mnie ważne, ponieważ naboje mam zawsze dostępne pod ręką i nie ma problemu z ich podmianą w terenie.

2 minuty temu, TopikSH napisał:

No i tani konwerter trzeba kupować na eBay z Chin.

To jest mi całkowicie zbędne. Pióro będzie używane tylko z nabojami.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Pawel. napisał:

o jest mi całkowicie zbędne. Pióro będzie używane tylko z nabojami.

No to wszystkie japończyki raczej odpadają a to pierwsza moja myśl o dobrze piszącej cienkiej stalówce we wszystkich zakresach cenowych. Sam jestem ciekaw czy można spełnić te wymagania.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pawel. Często piszę odwróconymi stalówkami, w tym Lamy EF (odwrócona pisze cieniej niż Preppy 0,2 nieodwrócone i mniej drapie niż to Preppy). Niektóre drapały, ale po kilku delikatnych ruchach na micromeshu są całkiem niezłe. Trzeba tylko uważać, bo dużo szybciej się poleruje niż od strony ziarna i można za bardzo zaokrąglić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze EF od Lamy mam czarne - wąska i bardzo mokra kreska, coś wspaniałego. Srebrne EFki mam trochę suche.

Ostatnio bardzo miło zaskoczyły mnie EFki i Fki od Bocka - mam w Kosmos Ink i TiLiner z kickstartera. Piszą gładko, cienko i w miarę mokro. Rozmiar 060 powinien pasować np do Kaweco. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Pawel. napisał:

Jak wypadają stalówki EF w Kaweco? Ciężko coś o nich znaleźć.

Moim zdaniem tragicznie, ale dają się poprawić. Gdybym miał teraz kupować Kaweco, wziął bym ze stalówką stub i dokupił pasującą Bock EF.

Wrzucam próbkę z EF, które mam aktualnie zatankowane i hero 5020 (z innego wątku).

SD57PNn.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się jeszcze zmienić stalówkę w Kaweco Al Sport z F (starszy typ, bez kropki na spływaku) na EF (nowszy typ z kropką). F sobie przystosowałem po zakupie i teraz pisze tak jak lubię. EF prosto z szuflady, nigdy jeszcze nie użyte. Jak widać na zdjęciu, stalówka ta jest niemiłosiernie wręcz sucha. Z tego, czego nie widać - niestety drapie dość nieprzyjemnie. Kilka minut na drobnym micromeshu zniweluje to skrobanie, ale najpierw trzeba będzie zwiększyć przepływ. Z F było podobnie na początku.

Jak pisałem wcześniej: tragiczne, ale dają się poprawić.

hkrJ1Sz.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat:

Sekcja jak w Parkerze Sonnet lub Lamy Safari, ostatecznie taka jak w Duke 209 Brak uskoku między sekcją, a korpusem, lub minimalny, jak w wyżej wymienionych piórach.

Zamów na aliexpress, trochę cierpliwości i od Lamy nie odróżnisz:D, no chyba że po tym, że pisze lepiej, i tak jak chcesz. Oni (Chinczyki) określają to jako stalówki 0.38 Mam takie dwa, piszą jak igłą...:rolleyes: 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Klerk napisał:

Zamów na aliexpress, trochę cierpliwości i od Lamy nie odróżnisz:D

Trzeba uważać, bo można dostać z naprawdę tragiczną stalówką te chińskie lamopodobne wytwory. Moim zdaniem nawet te lepsze stalówki są gorsze od oryginalnych Lamy. Fakt, że EF piszą cieniej, ale jakość wykonania i materiał są dużo gorsze. Być może nie trafiłem jeszcze na naprawdę porządną. Z tych, które mi się trafiły, żadna nie nadaje się do przyjemnego pisania.

Same pióra też bywają różnej jakości. Najtańsze odróżnisz od Lamy od razu po kiepskim tworzywie, niepasującym konwerterze, itd. Po prostu tandeta jest widoczna od razu na żywo, a na zdjęciach niekoniecznie.

Jeszcze ostrzeżenie - na oryginalny spływak Lamy mogą te stalówki wchodzić bardzo ciasno i będzie problem ze zdejmowaniem. Najlepiej wsadzić do Lamy razem z chińskim spływakiem albo lekko rozgiąć stalówkę. Oczywiście przy użyciu w klonie nie ma tego problemu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Pawel. napisał:

zakup EFki miał być też taką trochę wymówką, do spróbowanie czegoś nowego ;)

Wykorzystałem okazję, że mój Kosmos Ink jest w naprawie, i dokupiłem u nich stalówkę EF Bock, ale tym razem tytanową. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawiłem przepływ i pozbyłem się skrobania w EF Kaweco 060. Przepływ mam duży bo lubię mokre EF - linia jest trochę grubsza niż przy przepływie "standardowym". Ziarno było fabrycznie bardzo ściśnięte, stąd takie suche pisanie na wcześniejszej próbce. Jedyna wada jaka pozostała, to twardość stalówki. Po polerce sunie gładko, choć pozostawiłem wyraźny feedback, ale ani trochę nie ma w sobie sprężystości. F jest dużo przyjemniejsze.

QX8TpwQ.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o Bocka, bo wcześniej go zachwalałeś. Kaweco pewnie wypada gorzej od Bocka. Zaczynam się zastanawiać nad Kaweco Student, w niektórych sklepach jest dostępne ze stalówką EF. Martwię się jednak tym, że o ile z wyminą stalówki sobie poradzę, to za szlifowanie wolę się nie brać. Niestety poprzednie próby nic dobrego nie przyniosły.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...