Skocz do zawartości

Tajemnicze "francuzy"


TomaszSz

Polecane posty

Kupiłem na olx przybornik na biurko (zintegrowany stojak na dwa pióra i na dwa kałamarze). W zestawie były dwa pióra ze stalówką klasyczną stalową i szklaną (obie chowane).

 Na korpusie pióra ze stalówką klasyczną jest napis :  JICEY / le Stylo pour Tous    

 Na stalówce jest grawerunek: EKSCELSIOR  / POINTE GARANTIE    

 Na korpusie pióra ze szklaną stalówką jest napis: TACOS

 Bardzo ciekaw jestem ciekaw co to są za pióra. Póki co doszedłem, że JICEY to duża francuska fabryka produkująca podkładki i uszczelki na najwyższym technologicznym poziomie. Jest podejrzenie, że mamy do czynienia z produktami francuskimi bądź belgijskimi.

 Pomożecie?

Przybornik_1.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Topaz napisał:

safety pen'y

Ciekawe czy Anglicy też z taką determinacją i miłością do języka polskiego używają tego typu polskich "wstawek" w swojej rodzinnej mowie, jak my Polacy co rusz okraszamy takimi "perełkami" swój język. Nie to żebym się czepiał, ale mogłeś jeszcze dodać "o pięknym designie", a już całkiem fikuśnie by zabrzmiało: "dizajnie"... Powodzenia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

A tak wygląda ciąg dalszy historii "tajemniczych francuzów".

Francuzy wylądowały u pendoctora @stickyfinger na gruntownym przeglądzie i renowacji. Efekt na załączonych zdjęciach, które i tak nie oddają w pełni blasku jakiego nabrały stając się jednocześnie w pełni użyteczne i cieszące oko właściciela. Świetna robota !!!
 
Dodatkowo dla zainteresowanych kilka dodatkowych informacji pozyskanych od  @MarcinEck oraz wspomnianego pendoctora.

Jako się rzekło oba pióra to tzw safety pen, lub jak kto woli pióra bezpieczne, a jeszcze inaczej zakraplaczowe. "Safety Pens, czyli pióra zakraplaczowe z chowaną (wkręcaną) stalówką po raz pierwszy pojawiły się w 1907 roku jako odpowiedź na pierwsze pióra zakraplaczowe.  Ponieważ, w dużym skrócie, te pierwsze pióra miały niekiedy tendencje do przeciekania, konstrukcję "zakraplaczy" ulepszono w ten sposób, że nowe Safety Pens wyposażono zarówno w specjalne uszczelki, wykonane z korka, jak również obrotowy mechanizm, dzięki któremu stalówka chowała się do środka korpusu gdy pióro nie było używane. Dzięki tym rozwiązaniom technicznym pióra te były bardzo szczelne i praktycznie nie wysychały - atrament nie miał możliwości wyparowywania, zaś stalówka przez cały czas była w nim zanurzona, dzięki czemu takim piórem można było pisać zaraz po odkręceniu." (za: http://opiorach.blogspot.com/search/label/Safety%20Pen).

Jednym z liderów na rynku był Waterman. I właśnie na piórze Waterman 42 są wzorowane (a w zasadzie lepiej powiedzieć są jego dokładną, nie tylko co do wyglądu, ale konstrukcji szczegółów mechanizmu, francuską kopią) rzeczone pióra. Materiał, z którego są wykonane to czerwony ebonit Red Mottled Hard Rubber w wersji woodgrain czyli z nieregularnymi wzorami przypominającymi słoje drewna. Uważany przez niektórych za jeden z najładniejszych. Pióra pochodzą najprawdopodobniej z lat dwudziestych zeszłego wieku. Widoczna na zdjęciach stalówka złota została założona w ramach wykonanej renowacji. Stalówka szklana została założona przez jednego z kolejnych właścicieli (powód nieznany). Skuwka w piórze ze szklaną stalówką została dorobiona przez pendoctora - wygląda jakby była taka od zawsze 🙂

 

1f5248714d6cf621.jpg

8864ec06d9010022.jpg

49f2547e91f1347f.jpg

8e273e26c476c66e.jpg

5986373b03d38eb8.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...