Skocz do zawartości

Pióro w przyborniku / pojemniku na biurku - stalówką do góry, czy do dołu?


Marshall

Polecane posty

Dobre :D Panowie macie oboje rację, każdy sposób jest dobry. Myślę że po części zależy to od samych piór, pióra "suche" lepiej startują gdy przechowujemy je stalówką w dół, te "mokre" stalówką do góry a uniwersalnym sposobem jest trzymanie w poziomie ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) @Marshall, sprawa doświadczenia niestety, część trzymam do góry stalówką (np. Lamy Persona, Pelikan 200, Platinum Preppy, Visconti Pericle), część do dołu stalówką (np. Senator Regent, Parker IM, Monteverde Invicta), część leży (np. Lamy Dialog, Visconti Monte Carlo, Faber Castell Ambition). Niestety zachowują się różnie w zależności od dłuższego (2-3 dni) położenia. Trzeba doświadczalnie sprawdzić.

No jest jedno pióro, któremu to obojętne - Platinum #3778. Po miesiącu, w każdym położeniu, pisze od pierwszego punktu. :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha!!

Dokładnie coś takiego chcę sobie zrobić! U mnie też będą do góry stalówką, bo otwory będą 10 i 12mm, skuwki z klipsami nie wejdą, a otworów o większych średnicach nie chcę, bo wtedy będą się za bardzo od pionu odchylać.

Fajne to u Ciebie! Co to za drewno jest, wiesz?

Ja na razie nie mam pod ręką  żadnego fajnego kawałka, zrobię sobie z czegokolwiek póki co.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Do 🔺 góry czy do dołu 🔻 ?        DO GÓRY  🗻
Pióro w kontekście przechowywania i dłuższego normalnego używania powinno być szczelne, a w konsekwencji raczej niezbyt szybko wysychające oraz z natury "łatwo startujące".
Wtedy jeśli jest ono dobre (szczelne i szybkie)  to nie będzie żadnego problemu jak chodzi o przechowywanie stalówką do góry,
z punktu widzenia technicznego bezpieczeństwa dostrzegam same korzyści
:  

  • prewencja ewentualnego wylania - na skutek zmian ciśnienia i temperatury i ew. felery zbyt kapryśnego cieknącego pióra czy cienkiego atramentu 
  • gdyby wyschło po zbyt długim okresie nieużywania - to zawsze lepiej jak wyschnie atrament w naboju/ konwerterze do którego mamy łatwy dostęp niż jak się skumuluje w sekcji, na spływaku czy kolektorze
  • eksponujemy ozdobny klips na skuwce
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Na biurku mam kamienny/marmurowy? stojak na olowki z miejscem na wizytowki.
Kupiony bardzo dawno temu w jakims hotelowym sklepie podczas urlopu.
Piora (te obecnie bedace w uzyciu) mieszcza sie ale nie chce ich porysowac czy uszkodzic...

ae52bee903a2644amed.jpg

aed2a351e16772e2med.jpg

Piora odkladam do drewnianego pojemnika od piora Graf von Faber Castell Pernambuk.

Na zdjeciu: Graf von Faber Castell Stalowka F
oraz
Caran D'ache Swiss Gold Plated G Stalowka B

d9e81896a7e0d1f1med.jpg

85f0752e8c7186e9med.jpg

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja czuje sie pewnie jak piora lezakuja i to na powierzchni, ktora ich nie porysuje.

Po glowie chodzi mi kupno starego zestawu (takiego z kalamarzem i miejscem na piora).
Zagladam do tutejszych sklepow z antykami. Milam juz w rekach taki z bialego marmuru z mosiadzem, 
nawet ladny ale niestety nie byla to milosc od pierwszego wejrzenia. To nie bylo TO.
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years later...

Pozwolę sobie odkopać temat. Może komuś przybyło doświadczeń na temat odkładania piór z atramentem, będących w stałym użytkowaniu? Wiedziony sugestią podobnie jak @Thay

image.jpeg.9855afb79f9d503e50c20aed345b8

zakupiłem drewniany stojak/przybornik coś w takim kształcie

Przybornik-na-biurko-Organizer-drewniany

tylko zrobiony na zamówienie i na same pióra. Odkładam je stalówką w dół i w sumie mam dylemat, czy nie lepiej byłoby, żeby jednak dobry dostęp do wnętrza naboju/konwertera miało powietrze, czyli przechowywanie stalówką do góry?

Póki co nie mam problemów ze startowaniem piór, może dlatego, że każdym staram się codziennie chociaż trochę popisać. Jeśli czas nie pozwala na pisanie, to część piór płuczę i odkładam do wyschnięcia.

Jednym z atramentów, którym lubiłem pisać był dokumentowy R&K zielony. Jednak zraziło mnie to, że wychodziły kalafiory na stalówkę. Jakoś wtedy nie przyszło mi do głowy, żeby sprawdzić odkładanie pióra stalówką do góry.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Platinum preppy z KWZ-Ink Sheen machine - tylko stalówka w dół, do kubeczka, na którego dnie mam trochę pianki. Lubię puszczać pióra, same wpadają i od stuknięcia czasem atrament wyłaził. W kubeczku są pióra, których mi nie szkoda. Reszta leży w etui pod monitorem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po tym jak mój Grip w stalówce B zaczął przerywać stwierdziłem, że wszystkie pióra będą w dół, stoją sobie grzecznie w ociekaczu na sztućce, który kupiłem tylko dla dlatego, że dobicie do darmowej wysyłki były tańsze niżOrganizer-ociekacz-na-sztucce-szary-suszarka wysyłka :D

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy od pióra, np. eyedroppery i hojnie podające atrament pióra przedwojenne stalówką do góry, większość jednak stalówką do dołu, w tym zwłaszcza takie, które po dłuższej przerwie mają kłopot ze startem. Ale tak po prawdzie jak spokojnie sobie w kubeczku siedzą, to wszystkie można blaszką do dołu.

Ja nieużywane trzymam w zamykanych piórnikach, leżących w szufladach, czyli przede wszystkim dobrze zabezpieczone przed światłem słonecznym. Natomiast te do codziennego użytku w kubeczku do gry w kości: kupione za niewielkie pieniądze na eBay'u, pokryte sztuczną skórą (nie wygląda źle), od wewnątrz wyściełane aksamitem, więc się o brzegi kubka pióra nie rysują.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, tom_ek napisał:

To zależy od pióra, np. eyedroppery i hojnie podające atrament pióra przedwojenne stalówką do góry, większość jednak stalówką do dołu, w tym zwłaszcza takie, które po dłuższej przerwie mają kłopot ze startem.

Robię dokładnie tak samo. Domyślenie stalówką w dół chyba że to eyedroper albo już mi kiedyś wcześniej wylał atrament do skuwki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...