Jump to content
Isaus

Atramenty odkręcanie butelek

Recommended Posts

Nie wiem czy tylko ja mam z tym problem, ale duża część butelek atramentów (np. KWZ)jest po dłuższym okresie nieużytkowania ciężka do odkręcenia.

10 minut temu, Isaus napisał:

Nie wiem czy tylko ja mam z tym problem, ale duża część butelek atramentów (np. KWZ)jest po dłuższym okresie nieużytkowania ciężka do odkręcenia.

Zaraz po pierwszym odkręceniu nanieś cieniutką warstewkę smaru silikonowego na uszczelkę. Jak nie masz może być olej silikonowy lub parafinowy. Robię tak od wielu lat, tylko uważaj, żeby nie przesadzić z ilością. To naprawdę powinien być cienki film tego smaru. Wtedy uszczelka nie przywiera i nie przykleja się do brzegu buteleczki. Smar można nanieść palcem, choć lepiej patyczkiem do uszu. Powodzenia.

Bo właśnie się siłuję z jedną nakrętką i nawet przez gumowy uchwyt nie mogę odkręcić. Przepraszam, nie mogę edytować poprzedniego postu.

7 godzin temu, Isaus napisał:

Bo właśnie się siłuję z jedną nakrętką i nawet przez gumowy uchwyt nie mogę odkręcić. Przepraszam, nie mogę edytować poprzedniego postu.

Prosta metoda. Nalej mocno ciepłej wody do naczynia (ok. 50 st. C), włóż tam butelkę "do góry nogami". Tak, żeby tylko zakrętka do wysokości gwintu się moczyła. Wyjmij za 5 - 10 min. Tworzywo się minimalnie rozszerzy (fizyka) i odkręcisz. Załóż do tego gumowe rękawiczki, lepszy chwyt i się nie sparzysz. Musi puścić. 

Też mam często problem z butelkami KWZ. Ja wstawiam je pod ciepłą wodę w kranie do góry nogami. Bardzo często wypłukuje się wtedy trochę barwnika, który chyba skleja nakrętkę z butelką. Warto wytrzeć gwint na mokro i wypłukać nakrętkę, jak już Ci się uda odkręcić. 

Dziękuję za porady. Operacja się udała, sprawdzam czy dodatkowa przekładka z folii spożywczej zapobiegnie problemom w przyszłości.