Skocz do zawartości

Wieczne pióra ratują świat...?


MarcinEck

Polecane posty

Pod takim (pewnie nieco kontrowersyjnym dla niektórych) tytułem ukazał się artykuł w kanadyjskim czasopiśmie "National Observer"
https://www.nationalobserver.com/2018/11/19/features/saving-world-one-pen-time?

(artykuł wprawdzie po angielsku (czyli jak mówią hispanofoni w "idioma de los bárbaros";), ale od czego wasz przyjaciel Gugiel...? 😉

Edytowano przez MarcinEck
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W artykule są wspomniane oszacowania, w których wyszło, że bic i tak jest bardziej eko od pióra, pomimo tego, że się go wyrzuca. A już najbardziej eko jest pisanie tylko na komputerze. 

Niestety często intuicja zawodzi przy ocenie ekologiczności poszczególnych rozwiązań. 

Tak jak z samochodami elektrycznymi - są eko w krajach, które mają tylko czysty prąd a np. Niemcy mają już zbyt duży udział węgla i samochód elektryczny bardziej szkodzi niż spalinowy. Jedyny pożytek to zmiana miejsca w którym powstaje zanieczyszczenie i jego składu.

Nie wiem na ile w Polsce by się te obliczenia długopisowe sprawdziły - u nas dobrze przyjęło się zbieranie plastikowych butelek, ale inne tworzywa często są z recyklingu usuwane, bo przetwarzanie jest kłopotliwe. Niestety łatwiej wysłać do spalarni.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minutes ago, derywat said:

W artykule są wspomniane oszacowania, w których wyszło, że bic i tak jest bardziej eko od pióra, pomimo tego, że się go wyrzuca.

W ZADEN sposob w to nie uwierze! Tam jakies mocne falszowanie danych musi odchodzic, nie zdziwilbym sie, gdyby bylo oplacone przez BIC...

Prosta kalkulacja dla uzywania nabojow (nie wiem jaka pojemnosc maja wklady dlugopisowe). Z informacji ktore znalazlem, standardowy naboj "international" to 0,77ml - gdy ja bede mial jedno pioro i jedna butelke atramentu (ot, zwykly Parker badz Hero), to uzytkownik piora na naboje wyrzuci ok. 75 sztuk tychze pustych nabojow.

A juz w przypadku dlugopisow ilosc plastikowego smiecia MUSI BYC wielokrotnie wieksza - bo przeciez jednorazowka BIC z reguly wyrzucana jest w calosci, czyli korpus dlugopisu + pusty wklad.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Abore napisał:

A juz w przypadku dlugopisow ilosc plastikowego smiecia MUSI BYC wielokrotnie wieksza - bo przeciez jednorazowka BIC z reguly wyrzucana jest w calosci

Jest wyrzucana, dlatego pisałem, że dużo zależy od recyklingu. 

Taki bic pisze na tyle długo, że z nabojami wyraźnie wygrywa. W starciu z piórem i atramentem z butelki pewnie trzeba już brać pod uwagę obciążenia z produkcji, dystrybucji i poziom odzysku. Nawet nie wiem, czy da się gdzieś uzyskać takie dane wystarczająco dokładne i wiarygodne na potrzeby tego porównania.

Chciałem tylko zwrócić uwagę, że często z tą ekologią nie jest tak wprost jak się wydaje, a nie rozstrzygać co jest bardziej eko.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minute ago, derywat said:

Chciałem tylko zwrócić uwagę, że często z tą ekologią nie jest tak wprost jak się wydaje, a nie rozstrzygać co jest bardziej eko.

Tak jak piszesz, czesto jest skomplikowanie - vide auta elektryczne (koszt finansowy i ekologiczny wyprodukowania pradu, straty energii przy przesyle, szkodliwosc dla srodowiska akumulatorow etc.), natomiast tutaj sytuacja jest moim zdaniem zero-jedynkowa: piszac piorem napelnianym z kalamarza NA PEWNO zuzyje mniej plastiku, anizeli korzystajac z jednorazowych dlugopisow.

W sumie, to interesujaca kwestia, ciekawe czy ktos porownywal - ile papieru zapisuje sie jednorazowym dlugopisem, i rownoczesnie ile nabojow w piorze na tej samej powierzchni trzeba byloby zmienic?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...