Jump to content
tom_ek

Rhodia Rhodii nierówna

Recommended Posts

Ja mam odwrotnie. Mam blok w linie z wyśmienitym papierem, w kropki z papierem tylko nieco gorszym i w kratkę z papierem fatalnej jakości  (aż trudno uwierzyć że to Rhodia)

Guest

Cóż za niespodziewana odpowiedź :D Wyłamując się całkowicie z tematu, podzielę się takim spostrzeżeniem :) Fora są niesamowitym tworem, ileż tu mamy różności ;) Przewrotów akcji, coś pięknego. Jedni potrafią się ""zagryźć"" słownie o byle co a drudzy pięknie uzupełniać niektóre spostrzeżenia. Na przykładzie tych dwóch wypowiedzi mamy pełny obraz różnego postrzegania na te same problemy, różne doświadczenia. Super to wyszło :)

Oczywiscie chetnie uwierze, ze francuska spolka sprzedaje badziew pod marka sugerujaca wysoka jakosc - w koncu ksiegowi tnacy koszty, czesta maja decydujacy glos w duzych firmach.

A z drugiej strony, patrzac na ceny papeterii z logo Rhodia - 25 PLN za 80 kartek A4! -  to zupelnie bym sie nie zdziwil, gdyby w jakiejs mniejszej papierni, ktos wpadl na pomysl, ze zaryzykuje i zrobi "na boku" kilkadziesiat tysiecy zeszytow sygnowanych tym logo, a potem sprobuje wpuscic je do sprzedazy.
Technologia zszycia kilkudziesieciu kartek to nic skomplikowanego (skoro falszuje sie m.in. zarowki i smartphone'y), a zysk przy tym na pewno szedlby w setki procent (sam niedawno kupilem notes Esquisse - produkt budzetowy, w detalu 5,9 PLN za 192 strony A4. BARDZO przyzwoity papier, IMO porownywalny z 3-4x drozszym Oxford).

Edited by Abore

Również zauważam rozbieżności pomiędzy poszczególnymi blokami, jednak chyba nie uzasadniałbym tego podróbkami (kupowane tylko w autoryzowanych sklepach i wątpie żeby zaopatrywali się na lewo) a raczej użytymi surowcami. Nie znam się na produkcji papieru, ale myślę że możliwe jest że celuloza z różnych partii daje papier o różnym odczuciu w czasie pisania. Osobnym tematem oczywiście byłoby w takiej kwestii dlaczego Rhodia dopuszcza sprzedaż takiego papieru jeśli widocznie jest to produkt gorszej jakości.

4 minutes ago, Aventador13 said:

Osobnym tematem oczywiście byłoby w takiej kwestii dlaczego Rhodia dopuszcza sprzedaż takiego papieru jeśli widocznie jest to produkt gorszej jakości.

Bo gorszy papier jest tanszy - i dzieki temu marza bedzie wyzsza, spolka wiecej forsy wezmie z rynku, a prezes i ksiegowy dostana duze premie.

A skoro sa naiwniacy, chetni zaplacic za przecietny produkt ze znanym logo absurdalne pieniadze, to co moze ograniczac producenta (vide nowy telefon komorkowy z jablkiem za... jedyne 7 tys. PLN)?

18 godzin temu, tom_ek napisał:

Jak w temacie. Wie ktoś może, dlaczego np. Rhodia kropkowana znacznie słabsza od kratkowanej?

18 godzin temu, tom_ek napisał:

Jak w temacie. Wie ktoś może, dlaczego np. Rhodia kropkowana znacznie słabsza od kratkowanej?

Temat by pasował tu: 

Franku, może i tak, tyle że ja nie daję odpowiedzi (testów), lecz jej poszukuję. Co do różnic: Rhodia kratkowania - świetna, każdy ją zna. Kropkowana - papier jaśniejszy, ale zachowuje się trochę jak papier do drukarki - mocniej wchłania atrament, przez to strzępi i zabija cieniowanie.

Oj, ja tak głupio Frankowi odpisałem, nie zauważając, że przed Jego wpisem były i inne. Wychodzi więc na to, że nie kratkowanie, kropkowanie czy liniowanie ma wpływ, lecz poszczególne partie produkcyjne. Loteria. A znacie jakiś sposób na określenie jakości papieru bez pisania po nim. Np. jakoś na "dotyk"? Wiem, pytanie naiwne, a jeśli za bardzo naiwne, to może nie odpisujcie ;)

Oprócz analizy dlaczego taki a taki papier w zeszytach, notesach etc. jest gorszy pod pióro, co tak do końca nic nam nie da, ponieważ nie mamy bezpośredniego wpływu na produkcje (jakość) ------ wpisujcie swoje uwagi na temat posiadanych przez was notatników - zeszytów - brulionów itp czy nadają się pod pióro lub nie, -- głównie po to by przestrzec lub poinformować o jakości papieru.