Jump to content
Sign in to follow this  
Abore

Pióro z okazji kapitulacji - co to może być?

Recommended Posts

Ogladajac dzis pewien film, zobaczylem tam zdjecie z podpisania kapitulacji III Rzeszy, gdzie rzucilo mi sie w oczy pioro, ktorego uzywal Keitel.
Okreslenie modelu na podstawie tak malego zdjecia pewnie jest niemozliwe, ale moze ktos potrafi zasugerowac marke? Bo klips chyba dosc charakterystyczny - mam wrazenie, ze to moze byc Pelikan, ale ja jednak malo pior w zyciu widzialem...

Ciekawostka: Niemiec uzywana wiecznego piora, ale obok z lewej, lezy tam tez "maczanka"!

71efbcb0010f73c6c5c004a2c4bc5f54-full.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak zdjęcie stare, zaszumione. W 100 z tego okresu były dwa cienkie ringi, 100N miała jeden szerszy, dodatkowo jakby radełkowany. Już pominąłem charakterystyczne dla 100 wykończenie skuwki nad klipsem, najbardziej pasuje mi 100N, ja wiem lata 39-45 ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Abore No kolego zabiłeś mi konkretnego gwoździa, czytałem komentarze na tym forum(Twój link), pierwsza strona to pierdoły ale ciekawie zaczyna się od drugiej strony, poddaje się, to pióro może być nie do zidentyfikowania ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zaciekawiło mnie to zdjęcie gdyż interesuje mnie wszystko z okresu II WW. Tak sobie oglądałem to zdjęcie i porównywałem do piór z tego okresu. Moim zdaniem (czyli laika jeśli chodzi o pióra vintage 🙁) to pióro na zdjęciu jak na Pelikana 100n to ma za krótką końcówkę skuwki - tą ponad ringiem mocowania klipsa - a jak na Kaweco znowu za wysoką. Według mnie najbardziej przypomina Montblanc'a 334 1/2 z dwoma ringami w dolnej części skówki, które na zdjęciu kiepskiej jakości zlewają się w jeden grubszy ring - na zdjęciu widać jakby w środkowj części tego ringu coś było, ale niestety nie bardzo można określić czy to czarny pierścień oddzielający dwa metalowe czy grawer. Oczywiście moja ocena jest na podstawie zdjęć odnalezionych w sieci, bo niestety nigdy nie miałem tych piór w rękach. Mam nadzieje, że to może chociaż o krok przybliży rozwikłanie tej zagadki. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ciężka sprawa, przestudiowałem trochę materiałów historycznych w tym wzmianki czym podpisywano tak ważne wydarzenia a w szczególności dotyczącej II wojny światowej i typuję (być może jest to) Montblanc 136 z roku 1940

4AiBN3L.jpg

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak na MB 334 1/2 szczyt skuwki wydaje mi się za krótki.  O Montblanc 136 w pierwszej chwili pomyślałem, że trafiłeś Michale w 10, jednak gdy przyrówna się proporcje złotego ringu do szczytu skuwki to na historycznym zdjęciu wygląda na dobre 1/2 zaś na Twoim 1/3... Być może mam krzywe oko ;) 

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, Michał76 said:

... typuję (być może jest to) Montblanc 136 z roku 1940

Patrzac na umieszczone przez Ciebie zdjecie, mam wrazenie ze to jednak nie to...
Kwestia wielkosci i proporcji klipsa na skuwce - u Keitla wyglada to jednak troche inaczej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zdjęcie pióra które dodałem nie do końca pasuje do tego w głównym temacie, po prostu takie znalazłem. Montblac 136 występował w różnych odmianach, wykończeniach, poszedłem tym samym tropem porównując zdjęcia tych piór a nawet nakładając pióra na to z głównego zdjęcia i tak mi wyszło. Stosując sztuczne rozmycie detale piór zaczęły się zmieniać, wszystko jakby uległo takiemu "napompowaniu" powiększeniu. Ciężko znaleść zdjęcie podobne jakościowo(mam na myśli rozmycie, szum starego zdjęcia)z reguły fotki typowanego pióra są lepszej jakości w efekcie porównanie nie jest do końca miarodajne(na oko). Znalazłem trochę rozmyte zdjęcie MB136 które niemal zeszło się z tym na głównej fotografii i stąd mój typ. Uwzględniałem proporcje, kształt, wygięcie klipsa, ogólnie co się dało i do takich wniosków doszedłem. Gdzieś na niemiecko języcznym forum znalazłem wzmiankę że pakty które zawierali przedstawiciele Niemiec były podpisywane piórami MB, pakt Ribbentrop-Mołotow i kapitulacja Niemiec ale nie zwróciłem uwagi na stronę, co to było za źródło, tym się zasugerowałem przy porównaniach. To tylko mój typ, oparty na na tym co widać na zdjęciu i bardziej domysły ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

W tamtych czasach było kilka mniej znanych marek produkujących pióra z dosyć szerokimi pierścieniami. Poniżej zdjęcie pokazujące co mam na myśli:

images?q=tbn:ANd9GcRMCBVbU__wtyEiErOxEE1

Czwarte pióro od lewej strony to marka Argument.


Pozdrawiam,
Marcin

Dwie osoby, dwie idee, jedna pasja. Pióromaniak.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak, właśnie w tym jest problem bo w tamtych latach co drugie pióro wyglądało podobnie, taki obowiązywał styl, wygląd żeby nie używać tego wszechobecnego słowa "design", tak wyglądała większość piór. Pozostało tylko przypuszczać, domniemywać co to dokładnie jest a nie ma nigdzie napisane że piórem tym a tym jest dokładnie taki a taki model, to są informacje nie istotne dla ogółu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×