Skocz do zawartości

Jinhao 51A


Gość

Polecane posty

Przeglądając na forum recenzję piór, gdzieś mignęła mi nazwa Jinhao 51A, kolejny wariant pióra nawiązujący do słynnego Parkera 51. Skuszony ceną i ciekawym wyglądem kupiłem to pióro z drewnianym wykończeniem korpusu. Miesiąc oczekiwania i pióro dotarło szczęśliwie w całym kawałku. Pierwsze co mnie zaskoczyło to wielkość i masa tego pióra. Pióro jest niewiele dłuższe od Hero 616, ma większą średnicę, w porównaniu do Jinhao 911 to kawał pióra. Masa  w porównaniu do wymienionych starszych konkurentów jest najbardziej wyróżniająca to pióro, Jinhao 51A waży aż 20g.

Pióro z drewnianym wykończeniem różni się od wersji plastikowej(gwint jest plastikowy), przede wszystkim gwint jest metalowy, ozdobny pierścień bardzo przypominający pierwowzór jest integralną częścią gwintu a nie tylko ozdobną „podkładką”, tworzy całość, korpus pióra również jest metalowy na który wklejono drewnianą „tubę”. Wybrałem drzewo różane, drewno ładnie obrobione, równo wydrążone, mogłoby być troszkę grubsze ale zwiększyło by to dodatkowo średnicę zewnętrzną korpusu, pióro byłoby jeszcze grubsze.  Sekcja już typowa, plastikowa, stalówka Hero EF, pisze bardzo dobrze, ładnie wyszlifowane ziarno. Pióro ma dołączony konwerter(typowy dla Jinhao), wchodzą z oporem standardowe naboje. Skuwka pióra stalowa, szczotkowana, dość ciężka z charakterystycznym klipsem, również dość sztywnym ale wygodnym w użyciu dzięki kulce. Wymiary pióra to: długość ze skuwką 138mm, średnica 10,2mm, waga 20g

Pióro dla fanów tego kształtu, dość wygodne w pisaniu ale dla niektórych może być za grube i ciężkie(tym bardziej z założoną skuwką), drewno miłe w dotyku, gładkie, uwzględniając cenę fajne pióro

zqVQ5UF.jpg

ADXguYz.jpg

TUBrGdS.jpg

fPlSdGs.jpg

Porównanie wielkości między Hero 616(czarne) i Jinhao 911(srebrne)

XexpoPk.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 56
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Pozytywnie zaskakuje, że korpus jest z prawdziwego drewna, a nie tylko tworzywo sztuczne, które je udaje. Pióro dość ładne, ale jak dla mnie ma jeden feler. Nie podobają mi się pióra z zakrytą stalówką. Jak dla mnie stalówka powinna być odkryta, wtedy wiem, że piszę piórem. Gdyby nie to, to pióro by było w moim guście :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, Pawel. said:

Pozytywnie zaskakuje, że korpus jest z prawdziwego drewna,... Nie podobają mi się pióra z zakrytą stalówką.

Ha!
Mnie rowniez pozytywnie zaintrygowalo to drewno w tak tanim piorze (podoba mi sie m.in. Faber-Castell z drewna gruszy) - i gdy chcialem sprawdzic, ile to kosztuje w Chinach, zobaczylem, ze chyba produkuja rowniez jakas wersje tego modelu, "z odkryta stalowka" (nie wiem, jak to mozliwe, bo to w sumie znaczaco inaczej wyglada...).

Problem z tym, ze taka opcja znalazlem jak na razie wylacznie zrobiona z plastiku - rozwiazaniem moze chyba byc kupienie dwoch egzemplarzy tego modelu (jeden z odkryta stalowka i jeden z drewna), a nastepenie samodzielne zmontowanie z nich "piora docelowego"?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pawel. Nie tworzyłem eseju o cudowności tego pióra, ograniczyłem opis do minimum bo ileż można pisać o praktycznie jednym i tym samym piórze tylko trochę odświeżonym, odpicowanym. Mam sentyment do tych piór, czasami powracam do nich, pióra na których nie jeden zaczynał stawiać pierwsze swoje "kroki'. Widzisz Pawle dla Ciebie stalówka odkryta w piórze jest wyznacznikiem tej "piórowości", dla mnie zakryta stalówka  jest jedną z wersji pióra. Kiedyś w naszym kraju nie było takiego wyboru jak dzisiaj, w zależności od regionu pióra były bardziej lub mniej dostępne. Mój ojciec pisał piórem Huafu 201, słyszałeś o takim czymś?  Był to przodek Hero. Moim pierwszym piórem było już Hero 307 chyba też nie znany i mam to pióro do dzisiaj. Takie na Śląsku można było dostać pióra i tym się pisało, ludzie chwalili się tymi piórami bo to było coś, no było coś bo nie było nic innego :) To już takie ciekawostki związane z tym typem piór ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Abore Rzeczywiście jest to samo pióro z odkrytą stalówką, gdybym wiedział to bym wziął dla porównania ale może jeszcze znajdę, rzadko spotykane to pióro. Wygląda niemal identycznie tylko sekcja jest jakby obcięta na prosto i wstawiona jest klasyczna stalówka. Widziałem z wykończeniem rose wood i palisander

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo trafne spostrzeżenie, drewno jest olejowane, tłuste aż przesiąknięte olejem. Nie brudzi rąk, czuć zapach drewna i tego oleju. Po odkręceniu korpusu patrząc na jego gwint widać grubość, przekrój tego drewna, gwint i korpus właściwy jest trochę głębiej od krawędzi tej drewnianej "otuliny" krawędź drewna wystaje o jakieś pół mm nad gwintem i metalowym korpusem. Bardzo dobrze widać jak przesiąkło olejem, mimo że drewno wystaję nie strzępi się, nie łamie

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pawel. Wymieniane przeze mnie Hero 307 też przypomina Hero 330, jest dużo wcześniejsze, coś pośredniego między 329/330 a 616. Wyszukując w Google ten model wyświetli się zupełnie coś innego, Hero 307H które nie ma nic wspólnego z tym egzemplarzem co posiadam. Właściwie mam to pióro od urodzenia bo pióro dostałem od ojca gdy zacząłem pisać w szkole podstawowej. Dzisiaj dla mnie to głównie sentyment ale nie ukrywam mi te pióra w takiej formie pasują i czasami wracam do nich. Odpowiada mi ten smukły, prosty kształt, głównie ten kształt bo cienkie stalówki odstawiam, kończy się u mnie "pewien etap, moda"na cienkie stalówki. Także po części łączy nas trochę wspólnych upodobań ;)  Zakup Jinhao był w połowie z sentymentu i ciekawości co to za "cudo"wykombinowali. Szukam tego klasycznego z tradycyjną stalówką, ciężko dostać z drewnianym wykończeniem, na chwile obecną dostępne same plastiki. Jest jeszcze to samo pióro z tradycyjną stalówką z korpusem akrylowym, różne wzory i kolory. Wymieniałem jeszcze pióro o nazwie Huafu 201, pełna nazwa to Shanghai Huafu 201, mam to pióro również od ojca i jest to pióro(prawdopodobnie)z końca 65 lub początku 66r. Pióro również przypomina bardziej Hero 329 i jest to poprzednik Hero, tak do drugiej połowy 66r.nazywała się fabryka tych piór, Shanghai Huafu Pen. Piór nie używam(201 i 307) to takie "eksponaty" pamiątkowe, są popękane, nie nadają się do użytku

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 6.10.2018 o 23:06, Abore napisał:

Problem z tym, ze taka opcja znalazlem jak na razie wylacznie zrobiona z plastiku - rozwiazaniem moze chyba byc kupienie dwoch egzemplarzy tego modelu (jeden z odkryta stalowka i jeden z drewna), a nastepenie samodzielne zmontowanie z nich "piora docelowego"?

Mam te pióra w obu wersjach (drewnianą z zakrytą stalką i plastikowe z odkrytą) i nie da się ich w powyższy sposób zmontować – wersja drewniana ma wklejony metalowy gwint, który nie pasuje na plastikową sekcję z odkrytą stalówkę. Być może na siłę dałoby się to skręcić, ale żal mi było zniszczyć pióro...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Abore Nie wiesz jak działa Google, przecież to jest jeden wielki szpieg, taguje wszystko i potem wrzuca w wyszukiwarkę. Wcześniej używałem blokady szpiegowania w Google ale blokada mocno wpływa na wyniki wyszukiwania. Google działa podobnie jak Facebook, wystarczy raz użyć i praktycznie przejmuję całą przeglądarkę i trzepie zasoby komputera. Dlatego Google ma tyle wyników wyszukiwania. Nazwę wymyśliłem sam a własciwie zebrałem wszystkie angielsko brzmiące nazwy do kupy określające to pióro a pojawiające się w ofertach sprzedaży, slogany typu "classic, wood barrel" widnieją przy opisie tego pióra. Te pióra pojawiają się głównie na ebay, w chwili obecnej nie znalazłem tej wersji, pluję sobie w brodę bo miesiąc temu jak kupowałem te z krytą stalówką były, zdjęcie jest z jednej z ofert sprzedaży na ebay'u tylko na dzień dzisiejszy w tej ofercie brak tej wersji pióra zdjęcia zostały a piór już nie ma. Na zdjęciach w prawym dolnym rogu napisane jest po chińsku jakiego drewna użyto, po lewej jest to rose wood - drzewo różane a po prawej peach wood - brzoskwinia. Wcześniej pisałem że to palisander, gdzie tam palisander :P;) Doszedłem skąd sprzedawca wziął zdjęcia, fotki są ze strony Shanghai Qiangu Stationery producenta piór Jinhao/Baoer, piszę ogólnie bo wyszukać coś z ich stron to wyższa szkoła jazdy

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Michał76 napisał:

Mam pytanie, korci mnie ta plastikowa wersja z odkrytą stalówką(o drewnianej nie wspomnę), czy gwint w plastikowej wersji jest solidny, można obawiać się pękania?

Dałem to pióro synowi do szkoły. Używa go od początku września i bardzo je lubi, bo fajnie pisze, ale już rozsypał się plastikowy pierścień między sekcją a korpusem (jest plastikowy i bardzo delikatny). Reszta pióra na razie się trzyma...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

No tak, z Jinhao jest trochę jak z Hero, mają podobny schemat działania(pomijając parę wyjątków), przeważnie rozmiar EF u nich to te stalówki kryte(igiełki), gdy jest opcja z klasyczną stalówką to mamy F. Tak na marginesie Jinhao stosuję stalówki Hero te kryte, w najtańszych modelach to nawet no name bez żadnych znaków szczególnych ;) np. w Jinhao 911 jest normalna stalówka Hero z wybitym logo. Także te pióra jak widać są oferowane w dwóch rodzajach z tylko dwoma rozmiarami stalówek. Czasami trafiają się luzem stalówki EF te klasyczne, koszt 5-6zł za 3 a nawet 5szt.można się pobawić i założyć taką stalówkę :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Michał76 napisał:

Śpieszę z wiadomością. Pojawił się kolejny "wysyp" Jinhao A51 z klasyczną stalówką, sam od razu kupiłem jedną sztukę, podaję link do jednej z ofert

https://www.ebay.pl/itm/Jinhao-51A-Plastic-Wood-Fountain-Pen-Hooded-Iridium-Fine-0-5mm-Nib-For-Students/202380673661?var=502379385214

A ja dzisiaj rano stwierdziłam, że chyba się nie doczekam i kupiłam tę wersję z zakrytą stalówką, bo bardzo mi się chciało tego pióra z drewnianym korpusem :D No nic, teraz muszę jeszcze kliknąć tę wersję.

Edytowano przez matrioszka
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tom_ek Tak Tomku ogólnie to "święte słowa" takie są chińczyki. Pół biedy gdy kupuję je ktoś świadomy tego co kupuję ;) Bez problemu radzi sobie z "przypadkowością" tych piór, mam na myśli jakość, powtarzalność, radzi sobie z usunięciem niedoskonałości. Dla nie obeznanych to loteria ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.


×
×
  • Utwórz nowe...