Skocz do zawartości

Stalówki Lamy - polityka firmy


kriis88

Polecane posty

Wiesz to jest dość trafne spostrzeżenie, nie używałem Lamy ze stalówką EF mam tylko F, czytając opinie użytkowników jest dużo skarg głównie na EF i to by się sprawdzało co opisujesz. Z F da się to jeszcze ogarnąć, z EF już bez szans. Temat eyedropperów to już inna zabawa, a tym bardziej zakraplaczy robionych po "staremu", tak tu korekty stalówek nie wchodzą w grę, tylko odnośnie ziarna, jego równości w ułożeniu itp.i nic więcej. W tych piórach bardzo duże znaczenie ma sam spływak ale to już dyskusja na oddzielny temat :) PS.Trochę zaprzeczyłem sam sobie pisząc tą wiadomość ale po przeanalizowaniu wszystkiego zgodzę się że nie tylko stalówki są problemem w tych piórach, chyba głównym problemem są jednak spływaki które nie do końca pasują do wszystkich typów stalówek. Wychodzi na to że Chińczyki utarły trochę nosa Niemcom :D poprawiając ich spływaki ;)

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Michał76 napisał:

Wychodzi na to że Chińczyki utarły trochę nosa Niemcom :D poprawiając ich spływaki ;)

Fakt, utarli. Ale własnie kupiłem tego Diplomata Travellera. Niby Niemiec, ale mnie podkręciliście, że się dobrze sprawuje. Zaryzykowałem. Skoro męczyłeś to pióro 20 lat to i ja mogę spróbować.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie trzeba próbować, tak na prawdę nie ma dzisiaj pewniaka to ciągłe próby :) To pióro dostałem bodajże w 92 czy 93 roku więc były to pierwsze lata produkcji. Czytając dzisiejsze opinie o tym modelu trzyma cały czas poziom. Tak w ogóle to Diplomat u nas trochę jakby na marginesie, w cieniu tych Pelikanów, Kaweco a to też stara firma która nie wywyższała się na wszelkie możliwe sposoby. Myślę o zakupie D.Esteem ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spływaki - od góry Lamy (z Safari), dolny chiński zamiennik z Aliexpress.

P_20180924_123712_vHDR_Auto-01_zps1elgkc

Oryginał Lamy posiada na górze taką "wsuwkę", chiński chyba jest nierozbieralny. Poniżej zdjęcie ze zdjętą "wsuwką".

P_20180924_123641_vHDR_Auto-01_zpszyv9e6

Widać różnice w szerokości szczelin, na oko zamiennik powinien dawać mniej atramentu. Stalówka wchodzi na zamiennik trochę luźniej, ale trzyma się wystarczająco dobrze do pisania. Od spodu spływaki są prawie identyczne.

Macie jakiś pomysł który atrament będzie najlepszy do testu? Boję się, że jeśli zatankuję jakiś za bardzo płynący może nie być widać różnicy. Planuję sprawdzić oba spływaki w tym samym piórze z tą samą stalówką F.

Atramenty, którymi aktualnie dysponuję: http://www.fpc.ink/users/566-derywat

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@derywat Mistrzu kapitalny post, zdjęcia rozwiewają wszelkie spekulacje, dochodzenia w czym tkwi problem :w00t::thumbup: Pozwolisz że skopiuję sobie fotki dla potrzeb własnych :P

Wracając do samego tematu, tak chiński "zamiennik" daję mniej atramentu, sam sprawdzałem. Jeśli chodzi o atrament, myślę żeby użyć najpopularniejszego(dla większości), Pelikana Blue-Black  czy nawet Hero Black tylko na potrzeby testu, pewnie od razu wyjdą różnicę w zachowaniu obu spływaków :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niespodzianka - okazało się, że oryginalny spływak LAMY ze stalówką F jest bardziej suchy niż zamiennik z tą samą stalówką... Widać to szczególnie w cieniowaniu i na ostatnich kreskach na dole zdjęcia, które stawiałem z odwróconą stalówką.

Starałem się zminimalizować liczbę zmiennych: pióro to samo, napełnienie odbyło się z butelki przez spływak i stalówkę, w identyczny sposób. Przed testem popisałem trochę (tyle samo dla obu konfiguracji) na dość chłonnym papierze, żeby się przepływ dobrze ustabilizował. Atrament Pelikan 4001 Blue-Black, papier Rhodia.

I teraz już nic nie wiadomo ;) 
Może to przez luźniejsze dopasowanie stalówki? 

P_20180924_171538_vHDR_Auto-01_zpszneubo

Wybaczcie trzęsące się kreski, za dużo na klawiaturze dzisiaj pisałem zamiast piórem :(

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O w mordę, wychodzi na to że nie ma szans jakoś ujednolicić tych wszystkich prób, zależności, do każdych prób trzeba podejść indywidualnie. Każdy z osobna na własną rękę "musi"próbować na własnym piórze, na własnych wcześniej zakupionych zamiennikach(spływakach) bo za każdym razem wychodzi coś innego. U siebie zauważyłem różnicę z odwrotnym efektem ale moje próby nie są już miarodajne bo wcześniej korygowałem stalówkę Lamy, na stalówkach chińskich z chińskimi spływakami też odchudziło kreskę. No ale jak piszę to tak wyszło u mnie, chyba nie da się tego uogólnić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, -Mateusz- napisał:

@derywat czy ten wyjmowany element nie jest, wspomnianym przez mnie, regulatorem przepływu? Ktoś wie? zobaczyłbyś czy jest możliwość osadzenia go, tak, aby przepływało więcej atramentu?

Element pasuje tylko w jednej pozycji, nie ma możliwości regulacji.

Znalazłem taki opis modyfikacji

https://www.ateliernovotny.com/2017/03/29/tutorial-lamy-feed-mod-for-vista-safari-al-star-more-great-for-drawing/

polegającej na wyjęciu tego elementu i zalepieniu dziurki na dole spływaka. Według opisu powoduje to znaczne zwiększenie przepływu, ale nie wiem, czy do pisania przepływ nie będzie za duży.

W komentarzach ktoś dodał, że działa też bez zalepiania dolnej dziurki.

Edytowano przez derywat
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@-Mateusz- Jak chcesz zwiększyć przepływ to proponuję klasyczną metodę, poszerzenie kanalików, wiem sposób nieodwracalny ale jak jest słaby przepływ to skuteczny. Myślę że wiesz o co chodzi i nie będę się wygłupiał opisywaniem  jak poszerzać kanaliki ;) Dla nie wtajemniczonych można użyć tego, tylko z głową i bokami zaznaczonymi strzałkami :D

atcgyzG.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...