Skocz do zawartości

Tanie pióro wieczne do notatek


adzik

Polecane posty

Hej, 
szukam pióra (niespodzianka!). Przede wszystkim potrzebuję pióra do robienia notatek w pracy. Gdzieś wygrzebałem u siebie w domu Parkera IM. Absolutnie nie pisze mi się nim dobrze. Skrobie przeraźliwie. Jednakże samym piórem zawsze lubiłem pisać, a teraz ze względu na zawirowania zawodowe robię zatrważające ilości notatek w robocie - chciałbym kupić sobie coś innego. 

Piórem pisałem praktycznie całą szkołę, przede wszystkim zajeżdżałem żywcem czarne Vectory Parkera - wspominam je całkiem nieźle.

Nie ukrywam, póki co planuję bardzo ograniczony budżet. Jak (jeśli) wkręcę się w pisanie ręczne, potem pewnie tu wrócę. ;)

Ogólnie szukam piór prostych, minimalistycznych. Bardzo nie lubię oldschoolu. Znalazłem dwa modele:
Parker Vector (stal, Ct) lub Waterman Gradutate (chrome, ct). 

Widziałem już jedną dyskusję nt. tych dwóch piór, ale nie do końca rozwiała moje wątpliwości. 
Przede wszystkim z Vectorem mam ten problem, że już mi się "przejadło" (mimo iż kolor inny), plus skoro droższy i bardziej fancy IM dla mnie pisze "źle", to dlaczego tańszy Vector miałby pisać lepiej? 
Kiedyś przez chwilę pisałem Watermanem... nie jestem do końca pewien jakim modelem, ale chyba czymś z dużo wyższej półki i bardzo dobrze go wspominam. 
Jest jeszcze Parker Jotter, ale podobno jest bardzo małym piórem. Plus chyba stalówka jest ta sama co w Vectorze?
Kilka razy widziałem jak polecaliscie Lamy. Te tańsze modele za bardzo mi się nie podobają, ale droższe już wyglądają nawet-nawet. Pytanie brzmi, czy za wykonaniem i designem, idą też znacząco inne właściwości piszące. W sumie teraz bym zaryzykował tanią lamę a potem kupił coś droższego - pod warunkiem, że uważacie że warto.

Generalnie szukam czegoś bardziej "nowoczesnego" i "minimalistycznego".

Nie lubię kształtów np. Parkera Urbana - takiego cygara. 
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 hours ago, adzik said:

Nie ukrywam, póki co planuję bardzo ograniczony budżet.
...
Ogólnie szukam piór prostych, minimalistycznych. Bardzo nie lubię oldschoolu.

To zblizona do idealu bedzie chyba chinska wersja Lamy Al Star, np. stad https://tinyurl.com/y88ll8ab (w ostatnich miesiacach podniesli cene o ponad 80% - najwidoczniej model jest zdecydowani trafiony)?

Pioro metalowe, moim zdaniem zdecydowanie udane, a kupujac 2-3 sztuki za kilkanascie zlotych jest ogromna szansa, ze nie trafisz na jakis pechowy egzemplarz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dorzucę jeszcze do puli Faber Castell. 
W sumie ładne (i wydaje mi się, że dobrze zbudowane modele) są za stówę, max. dwie. 

Czy biorąc poprawkę na moje wymagania (nie będzie to kaligrafia), i budżet, czy za te pieniądze warto się kusić? 
Czy same stalówki itp. wiele się różnią w zależności od modeli? Szczególnie różnica między Faber Castell Basic vs. Ambition.
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

FC jest podobno całkiem dobry jeśli chodzi o stalówki, niestety dotąd nie miałem-nie potwierdzę. Zobacz nowe jottery- są większe od poprzedników(polecam recenzję na yt Tuzand -a) tylko kształt już podchodzi pod klasyczny. Podobnie/jeśli chodzi o kształt-jest klasyczny/jest z kaweco student-mi podoba się bardzo, jest, podobno, dosyć wytrzymałe. Niestety z kaweco jest tak, że warto popisać przed zakupem-stalówki to loteria u nich i warto sprawdzić ten konkretny egzemplarz przed zakupem. Jest także pilot mr-pióro zgrabne, dobre na początek, wiele opcji kolorystycznych, no tylko kształt-klasyczne cygaro...
Jest jeszcze perkeo od kaweco, ale to znów dosyć krzykliwe piórko szkolne-prezentuje się dobrze, ale musi Ci jego kolor, kształt i pewien,,brak powagi" pasować-oceń sam.

Dużo tu klasyków, ale może i to pomoże :) 

Edytowano przez -Mateusz-
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaweco Sport jest dość specyficzne i nie każdy może się z nim polubić. Jest krótkie, co nie każdemu może pasować. Z tych co wymieniłeś, to Waterman będzie bardzo dobrą propozycją. Jeśli to ma być typowe pióro do notatek, to rozważ Lamy Safari, albo jego klona Oaso S007 (łyka naboje Lamy i Parkera). Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony Oaso, bo pisze mi się nim tak samo dobrze jak Lamy, które także posiadam.

Edytowano przez Pawel.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Na miejscu autora tematu nie skreślałbym nowych Parkerów po transformacji ze względu na złe odczucia starego skrobiącego i zasychającego IM, to kompletnie inne pióra, podobne w zasadzie tylko z wyglądu. Nowe Jottery piszą bardzo solidnie zachowując świetny stosunek cena/jakość a obydwa IMy po transformacji, które przewinęły się przez moje ręce (2017 i 2018 Premium) można wręcz porównać do Watermana Hemisphere, który jest od nich sporo droższy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega jamrug słusznie pisze, Parker po "transformacji" swoich modeli wraca do gry :) pióra odświeżone, poprawione, można śmiało próbować a nie powielać złych opinii które przylgnęły do starej serii, najwięcej zyskał Jotter i IM, Jotter urósł, spoważniał a IM zyskał jakościowo, pozbył się wad starego modelu, Urbana trochę wyprostowano ;) Co do wyboru pióra, nie będę niczego polecał, może tylko zasugeruję przejrzenie ofert głównie cenowych piór, ile co kosztuję, jak wygląda bo jak sądzę głównym kryterium dla zainteresowanego będzie cena, wygląd a o jakości samej stalówki, czy jest gładka, nie drapie itd.my nie mamy żadnego wpływu na to co się "trafi". Po wstępnym wyborze piór/a które spodobało się, proponuję już pytać na forum czy warto, czy dobre itd.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...