Skocz do zawartości

Ratunek dla Parkera Urbana - wymiana stalówki za grosze


Gość

Polecane posty

Kolejny opis przykładu jak uratować pióro tanim kosztem. Tym razem trochę droższe pióro ;) Parker Urban z przed liftingu. Trafił mi się Urban z całkowicie pogiętą stalówką, stalówki tych piór są specyficzne, bardzo trudne do wyprostowania. Oczywiście malkontenci odpowiedzą po co to wszystko jak można dokupić całą sekcję ze stalówką za 40zł i wymienić, owszem można ale dla kogoś kto lubi pobawić się przy piórach jest możliwe wstawienie praktycznie każdej stalówki w rozmiarze 5. Ten opis jest tylko formą ciekawostki, może kogoś zainspiruję :) Użyłem taniej stalówki Genius Iridium taki chiński klon Iridium Point Germany lub po prostu kolejny wariant tej stalówki

M9e0Sh0.jpg

Jak widać na zdjęciu stalówka oryginalna(mam też drugiego oryginalnego P.Urbana) Parkera jest bardzo krótka i wąska w porównaniu do G.I. Stalówka wymaga skróceniu, obcięciu o ok.4mm do tego trzeba ją odpowiednio zagiąć, bardziej ścisnąć na bokach. Spływaki w Parkerach Vector, IM, Urban wyglądają podobnie jak większość spływaków, jednak ogólny wygląd to tylko pozory. Spływaki są fazowane, mają zwężenie w miej więcej do połowy swojej długości w które układa się stalówkę

GVWf1Uz.jpg

Ponadto ogólna średnica spływaka(patrząc od strony tej wystającej cienkiej części) jest większa od standardowych "piątek" na zdjęciach pokazane jak wygląda położona na spływak stalówka bez przycięcia(skrócenia)

1fJsFos.jpg

Jak widać nie pasuję przy oryginalnych wymiarach. Dopasować inną stalówkę jest trudno, wymaga to precyzji, trzeba dość mocno zagiąć skrzydełka stalówki, po dopasowaniu do średnicy spływaka całość wyrównać tak by połówki ziarna były równolegle względem siebie, po zagięciu układają się w V. Ogólnie całe przedsięwzięcie jest mało opłacalne dla kogoś kto nie radzi sobie z tak precyzyjnymi pracami, dlatego traktuje ten opis jako ciekawostkę. Na kolejnych zdjęciach efekt końcowy i próbka pisma

CUtW5oS.jpg

6cX4QhK.jpg

yTbEZwY.jpg

Napiszę tak, efekt przerósł moje oczekiwania, pióro piszę lepiej jak na oryginalnej stalówce, nie wiąże to z elementem o podłożu nie wiem, emocjonalnym bo udało mi się coś takiego zmajstrować, po prostu stwierdzam fakt, ""skubaniec"" lepiej piszę na tej "popierdółce" jak na własnej stalówce. Na koniec jeszcze jedna ciekawostka. Gdy ktoś natrafi na starsze posty związane z problemami Parkera IM, m.in.problem wysychania itp.może natrafić na komentarze w których mowa o podmianie spływaka z Urbana do IM i stwierdzeniach że spływak z Urbana działa lepiej, po prostu P.IM ze spływakiem od Urbana piszę lepiej. I to jest fakt. Dlaczego tak jest? Bo spływak stosowany w Urbanie(z wyglądu taki sam jak w IM)ma jeden kanał doprowadzający atrament a ten w IM jest dwukanałowy. Tą ciekawostkę łącze też z wcześniejszym opisem Baoer 051, ten szczegół zwrócił u mnie szczególną uwagę, na ostatnim zdjęciu bardzo mocno przefiltrowanym(nie mam funkcji makro w aparacie) udało mi się częściowo uwidocznić różnicę jakie są między spływakiem od Urbana (po prawej) i IM (po lewej) widać że jeden ma dwa kanały a drugi tylko jeden. Tyle na dzisiaj ;) Pozdrawiam

  DVMDh7h.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Topaz Temat spływaków który poruszyłem w dzisiejszych opisach przypadkowo połączył się, to nie był efekt zamierzony. Już tak uzupełniając ten temat, zauważyłem przy czyszczeniu swoich starych(starszych) piór w szczególności tych mokro piszących jedną wspólną cechę która je łączyła, spływak z jednym kanałem. Było to dość dawno i początkowo nie wiązałem faktów. Nie zwracałem na to uwagę, nawet nie spodziewałem się że taka może być zależność. Później trafił mi się spływak uniwersalny do większości piór z jednym kanałem i połączyłem fakty. Przy okazji wyszła ciekawostka z Parkerem, ciekawa sprawa i trochę nie zrozumiała dla mnie w jakim celu zrezygnowano z tego pojedynczego kanału który w rzeczywistości działa lepiej od tych dzisiejszych dwukanałowych, czy zabrnęli za daleko w ulepszaniu... pytania bez odpowiedzi. Wiem tyle że spływaki z jednym kanałem różnią się bardzo delikatnie(pomijając sam kanał) w budowie od tych dwukanałowych. Nie ważne czy to spływak Parkera czy ten zwykły, ponadto jednokanałowy spływak też delikatnie się różni od drugiego jednokanałowego, to ewoluowało jakiś czas. I mamy różne warianty tego rozwiązania, najlepszy jaki wychwyciłem w porównaniach to ten który ma głęboki kanał o przekroju trójkątnym, to taki bardziej klin jak prosty kanalik. Czasami to są takie układy mieszane, szerszy trójkątny kanał biegnie w centralnej części spływaka i zwęża się na obu końcach, przechodzi właśnie w taki zwykły, kanał. Daję to złudzenie że pojedynczy kanał jest tylko na końcach spływaka a w środku są dwa, nie, jest nadal jeden tylko głębszy i w kształcie klina. Bez względu jak wygląda ten kanał, spływaki z jednym kanałem sprawują się lepiej, pióro piszę mokro, nie w sensie że leje atramentem jak konewka tylko po prostu pisze się jak bardzo rzadkim atramentem nie ważne jaki dany atrament jest w rzeczywistości. Po tych obserwacjach robię w swoich piórach rewoltę, tylko dotrą zamówione spływaki i robię wymianę. Pozdrawiam

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months later...

@Lodzermensch Jeśli chodzi o stalówki i spływaki do Parkerów Vector, I.M., Urban to oficjalnie u nas nie kupi się. Jedynie sprzedawane są jako kompletna sekcja. Na ebay czasami, bardzo rzadko oferowane są stalówki, spływaki pakowane po 3-5szt. Ogólnie jest problem z dostępnością tego typu części do tych piór. Kiedyś robiłem tzw.pasówkę, oryginalny spływak Parkera przypomina kształtem uniwersalny spływak #5, niestety tylko przypomina, ma o 0,2-0,3mm większą średnice. Można zaadaptować uniwersalny spływak z pasującą do niego stalówką tylko trzeba całość owinąć grubszą folią lub popularnym stretchem by zwiększyć średnice spływaka. Po owinięciu przyciąć, wyrównać folie i całość wcisnąć w sekcję. Taka sztuczka nazwijmy "zrób to sam" od biedy można takiego Parkera wskrzesić do życia gdy stalówka lub spływak "rozleciał/a się".

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...