Skocz do zawartości

Zakup pióra do 400zł - Sheaffer Prelude vs Watermany


Qubek

Polecane posty

Witam wszystkich,

po owocnej lekturze forum, jestem bliski zakupu kolejnego pióra. Mój obecny faworyt to Sheaffer Prelude, Niebieski Kobalt, Różowe Złoto.

Jako, że pisanie sprawia mi przyjemność poszukuję pióra, które będzie gładko pisało ale jednocześnie nie będzie pozbawione charakteru. Zależy mi też na eleganckim wyglądzie. Piszę specyficznie bo pod dużym kątem, przekrzywiając papier (jakoś pod 90stopni). Dlatego też zrezygnowałem z Sailora zniechęcony szukaniem tego optymalnego punktu pisania. Wielokrotnie już zmieniałem budżet, obecnie stwierdzając, że lepiej zacząć od czegoś skromniejszego żeby później, na bazie doświadczenia, kupić to jedno wymarzone pióro bez względu na pieniądze. Bardzo proszę o rady doświadczonych sympatyków piór oraz poradę ludzi, którzy tak jak ja kiedyś chcieli zacząć poważną przygodę z piórami. 

Zastanałem się nad Pelikanem M200 (opinie o zawyżonych cenach, plastikowaści i fakt że jest to dość niska półka pelikanów, a lepiej nie kupować najtańszych modeli więc może lepiej zaczekać na jakieś M800 kiedyś) oraz nad Diplomat Traveller (jest jednak dość szczupły i obawiam się wyślizgiwania z ręki oraz zbyt smukłej linii pióra). Sagarisa odrzuciłem bo nie ma modelu z granatową kolorystyką prelude pokazaną wyżej. Zastanaiam się również nad stalówką bo nie chciałbym jakieś super cienkiej fki ale obawiam się też lania i zacieków Mki. Podoba mi się grubość posiadanego WM Hemisphere „F” ale odnoszę wrażenie, że kreska się pogrubiła wraz z czasem uzytkowania (ok 15 lat).

Dla wytrwałych w czytaniu wywodu dodam, że posiadam obecnie widoczne na zdjęciu 4 pióra i chciałbym kupić coś dającego więcej frajdy. 

1. Waterman Hemisphere „F”. Ok. 10 letnie. Denerwowało mnie przez lata ale po czyszczeniu zgodnie z tutejszymi wskazówkami, pisanie się poprawiło. Mimo to jest nieco cienkie, momentami drapiące, lekkie i wymaga od mojego pisma kompromisów. Ogólnie opisałbyn je jako szybko wysychające i trudne. Chwila zastanowienia nad kolejnym akapitem i okazuje się że pierwsza litera nowego zdania wymaga poprawienia bo atrament nie został odpowiednio podany. 

2. Waterman Hemisphere „F”. Pióro posiadane od gimnazjum po kilku tanich Parkerach. Mimo wielu upadków i przebojów wciąż dobrze pisze. Na widocznym papierze (drukarkowy POL speed80) trochę wsiąka ale zazwyczaj pisze przyjemnie. Pióro jest miłe ale brakuje mu charakteru więc szybko nudzi nijakością. Wyglada niestety też nijako więc trochę czasami tęsknię za jakąś ekstrawagancją. 

3. Lamy, Safari all-black „M”. Nowy nabytek. Jak dla mnie robol. Zabieram je tam gdzie normalnie bałbym się brać pióro. Sprawdza się w terenie, do pisania na kolanie oraz nie ma jakiś irytujących braków. Ma pisać to pisze ale raczej wzbudza zainteresowanie tym, że wyglądając jak gruby długopis, jest piórem. 

4. Pilot Plumix „BB”. Świetna zabawka! Również nowy nabytek i mimo, że drapie i walczy na papierze z ręka piszącego, to bardzo podoba mi się jego efekt. Mimo że kosztuje 20 zł to nim piszę dedykację w książkach. 

 

Na koniec dodam, że będę szukał również atramentu. Obecny zielony Pelikan 4001 bardzo mi się podoba ale będę uderzał również w pelikana tanzanite oraz jakiś szkarłatny/bordowy inkaust. Szukam czegoś wyglądające jak ciemna krew na papierze (makabra).

Z góry przepraszam jeżeli dopuściłem się jakiegoś odstępstwa od forumowej etykiety i dziękuje za zainteresowanie.

 

8BED0FEA-7682-4804-8E0C-9A5A90EE2763.jpeg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Qubek napisał:

 Szukam czegoś wyglądające jak ciemna krew na papierze (makabra).

Świeżo rozlana to Diamine Red Dragon, zaschnięta Diamine Oxblood.

45 minut temu, Qubek napisał:

Jako, że pisanie sprawia mi przyjemność poszukuję pióra, które będzie gładko pisało ale jednocześnie nie będzie pozbawione charakteru

Jeśli charakter jest ważniejszy od gładkości to polecam Platinum #3776, najlepiej Soft Fine np. takie:

https://www.ebay.com/itm/New-Fountain-Pen-PLATINUM-3776-Century-Chartres-Blue-SF-14K-Soft-Fine-Nib/142511288875

Albo pilot Custom 74 https://www.ebay.com/itm/Pilot-fountain-pen-custom-74-FKK1000RB-SFM-in-the-fine-print-black/263700893722

Wrzuciłem linki bo z tego źródła powinny z VAT zmieścić się w limicie

Edytowano przez TopikSH
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@hatszepsut01 @TopikSH oba kolory jak najbardziej spełniają moje oczekiwania. Sam bym kogoś pognębił tą barwą mimo, że nie jestem akademikiem. Na diamine już się natknąłem podczas poszukiwań ale ktoś miał obiekcje co do jego wpływu na stalówkę (chodziło chyba o przepływ i plamienie stalówki). Mimo to chyba mnie to nie powstrzyma.  Corn poppy red bardzo dostojny tak jak jego niestety cena 😂

@TopikSH Przed atramentami czeka mnie zakup pióra i  z obu propozycji skłaniałbym się bardziej do platinium ale w polskich sklepach jest ponad limitem, a zakup w sklepach zagranicznych nie jest nie do przeskoczenia, ale napewno stanowi niedogodność, szczególnie przy reklamacjach. Mam też obiekcje co do materiału wykończenia bo wydaje się przeźroczysty, a odbiera to całości elegancji. W moim odczuciu oczywiście. 

Edytowano przez Qubek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Qubek napisał:

Mam też obiekcje co do materiału wykończenia bo wydaje się przeźroczysty, a odbiera to całości elegancji. W moim odczuciu oczywiście. 

Widać półprzezroczystość w zależności od oświetlenia. Czy to zaleta czy wada to oczywiście indywidualna ocena ale mnie to pióro zaskoczyło elegancją. Złota stalówka też dodaje szyku (ze złota a nie tylko w złotym kolorze :) ). Są też wersje nieprzezroczyste, czarna na pewno,  ale to właśnie ta niebieska i bordowa jest chyba bardziej elegancka. Tutaj fajny opis i  wideo https://blog.gouletpens.com/2016/10/top-5-entry-level-gold-nib-fountain-pens na filmie są pokazana również inne wersje kolorystyczne. No i nie pisze gładko, ale szuranie po papierze w wersji Platinum jest naprawdę fajne, ma charakter :)

Edytowano przez TopikSH
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, hatszepsut01 napisał:

Długo szukałam krwistej czerwieni. Ostatecznie po zapoznaniu się na żywo z atramentami zdecydowałam się na Montblanc Corn Poppy Red i jestem bardzo zadowolona. Rewelacyjnie sprawdza się do sprawdzania kolokwiów. 

Ja ostatnio do tego celu kupiłem paczkę czerwonych Pelikanów 4001 i jestem lekko zawiedziony, bo są bardziej różowo-pomarańczowe niż czerwone :huh:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pawel. w poszukiwaniu tej jedynej czerwieni spędziłam dobre pół godziny w Stalówce we Wrocławiu. Większość jest właśnie jakoś tak mało czerwona, a bardziej różowa/pomarańczowa/wyblakła. Liczyłam na Pelikana w tej kwestii i srogo się zawiodłam. Niemniej postanowiłam cieszyć się właśnie Corn Poppy Red i pomimo bolesnej ceny nie żałuję. @Qubek polecam wybranie się do dobrego sklepu dla fanów piór i zapoznanie się z oferą czerwieni na żywo, zdjęcia w Internecie są często przekłamane. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Qubek niedobór sklepów znam aż zbyt dobrze. Podejrzewam, że sytuacja w Kaliszu nie różni sie od Rzeszowa (powszechnie królujące Parkery IM i gdzieś niegdzieś Waterman). Sama wyprawy do Wrocławia w celu zapoznania się z asortymentem porządnych piór była długo odkładana. Natomiast stałam się szczęśliwą właścicielką wspaniałych atramentów, z innych zrezygnowałam. Zdarzenie wyobrażenia/oczekiwań z rzeczywistością było bolesne. Co do pióra to właśnie Pelikan m200 podczas trzeciej wizyty w Stalówce skradł moje serce. Wcześniej dość długo tłumaczyłam sobie, że: za drogie (cena a plastk), później kupię lepsze, nie jeste jakieś bardzo piękne. Po trzech dniach używania M200 Smoky Quartz zamówiłam na allegro drugi egzemplarz (czarny). To najczęściej używane przeze mnie pióra, a w ciągu dnia pisze różnymi kolorami atramentów (co daje mi możliwość używania kilku piór każdego dnia). Niemniej przy droższych niż ok 250 zł piórach sugerowałabym wizytę w sklepie i testy, testy i jeszcze raz testy. Jestem bardzo zawiedziona Ahabem i tylko niska cena ratuje sytuację. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@hatszepsut01 nie zwlekałem i wybrałem się do chyba jedynego sklepu dedykowanego piórom. Trzymałem w ręku Prelude, które bardzo mi się spodobało. Ale niestety zobaczyłem za szybą Pelikana M200... nie dane było mi go wziąć do ręki (powody przemilczę) ale sam wygląd był boski. Pióro jest większe niż myślałem a kolor zielony tak pięknie opalizuje, że zdjęcia tego nie oddają. Spodziewałem się też większej plastikowości ale być może potrzeba do tego jednak organoleptycznego kontaktu. Chyba poczekam na bilans miesiąca i zaatakuję właśnie ten model. Co do atramentu wybór był ubogi, a Pan szczerze przyznał że nie ściągnie Montblanca dla jednego koloru, a trzy będące na stanie nie spełniały oczekiwań. Oxblood bardziej mi się podoba ale jest chyba mniej dostępny w Polsce za to MB jest wystarczająco krwisty by się na niego szarpnąć. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ma ktoś namiary na dobry sklep w Krakowie? Tarnów, Dębica, Jarosław również wchodzą w grę. Wiem że jest „Twoje Pióro”, ale przynajmniej w ofercie internetowej nie mają oxbloodów ani montblanców. Internety piszą jeszcze o sklepie Wydawnictwa Druków Akcedensowych na Łagienickiej ale brak potwierdzenia ich asortymentu. Jakieś doświadczenia? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prelude ma jedną przewagę - dożywotnia gwarancja.

Sklepy z "pisadłami" = Podkarpackie/Małopolskie:

KRAKÓW
 

 MS Trade
Biuro Handlowe - Sklep - Hurtownia
ul. Skotnicka 175
30-394 Kraków
tel: 509 35 86 10 lub 505 416 120
GG: 19562961
e-mail: sklep@twojepioro.pl
www.twojepioro.pl

Timetrend
Centrum Handlowe Galeria Kazimierz
ul. Podgórska 34
32-536 Kraków
tel. (12) 4330166
e-mail: s.kr9@zibi.pl

Klex
Galeria Krakowska
ul. Pawia 5
31-154 Kraków
tel. (12) 6319090
e-mail: galeria@lapis-biuroserwis.com

Lobos
al. Pokoju 1A
31-548  Kraków
tel. (12) 4132600
e-mail: salon.krakow@lobos.pl
sklep.lobos.pl

Sklep "TuLuz"
ul. Asnyka 6
31-126 Kraków
tel. (12) 6326646

"Szał dla plastyków"
Zofia Serafin
ul. Warszawska 1
31-155 Kraków
tel. (12) 422-55-02
e-mail: szal.warszawska@gmail.com

KROSNO

Zamex

ul. Lwowska 2
38-400 Krosno
tel. (13) 420-24-15

e-mail: ewa@zamex.eu

JASŁO

Zamex
ul. Asnyka 9
38-200 Jasło
tel. (13) 4485033

PRZEWORSK

AKS
ul. Jagiellońska 2
37-200 Przeworsk
(16) 648-89-46
e-mail: fhaks@pro.onet.pl

 

RZESZÓW

Misiek
ul. Jagiellońska 37
32-025 Rzeszów
tel. (17) 8532681

Misiek
ul. Grunwaldzka 19
35-068 Rzeszów
tel. (17) 8520810
e-mail: misieksklep@o2.pl

Misiek
Millenium Hall (II piętro)
ul. Kopisto 1
35-315 Rzeszów
tel. (17) 7700499
e-mail: kopisto@misiek.com.pl

Misiek
Galeria Rzeszów
Al. Pisłudskiego 44
35-001 Rzeszów
pilsudskiego@misiek.com.pl

OKAY II
ul. Jagiellońska 5
35-025 Rzeszów
tel. (17) 8526308
e-mail: okay2@poczta.onet.pl

TARNOGRZEG

Kontakt
ul.Sandomierska 6
39-400 Tarnobrzeg
tel. (15) 822-35-50
kontakt256@wp.pl


TARNÓW

Lobos
ul. Przemysłowa 27
33-100 Tarnów
tel. (14) 6272822

 

Edytowano przez Kalixt
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minutes ago, Kalixt said:

Prelude ma jedną przewagę - dożywotnia gwarancja.

Kiedys chyba tak bylo - aktualnie rowniez tak jest?

Bo AFAIK, to od paru lat wszystkie piora z nadrukiem "Shaeffer" wykonywane sa w Chinach - a to chyba wciez jeszcze nie jest synonim wysokiej jakosci produkcji.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej Prelude ma dożywotnią gwarancję, w tej kwestii nic się nie zmieniło. Co do piór produkowanych w Chinach, trudno znaleźć większego producenta, który tego nie robi. Jednym z producentów wytwarzających pióra nadal w swojej macierzystej siedzibie jest włoska Aurora, ale tu przedział cenowy daleko odbiega od omawianego Prelude...;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuje! Sklepy rzeszowskie wszystkie odwiedzone, teraz pora na spacer po Krakowie i szukanie atramentów. Myślę, że po tej dawce informacji prędzej czy później Prelude znajdzie się w mojej kolekcji bo naprawdę ładnie i dość masywnie się prezentuje. Pytanie tylko czy nastąpi to przed czy po Pelikanie, ale napewno o najbliższym zakupie poinformuję w istniejącym już temacie o nowo zakupionych piórach. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minutes ago, Kalixt said:

Co do piór produkowanych w Chinach, trudno znaleźć większego producenta, który tego nie robi.

O, a mozesz wymienic, ktore spolki maja produkcje w Chinach?
Osobiscie przypuszczam, ze Parker i Waterman. Zastanawiam sie, jak jest z Pelikanem - bo po problemach z dlugami, teraz to juz chyba calkowicie malajska firma, wiec produkcja w Azji bylaby logiczna.

Bo np. u Platinum nawet najtansze piorko, Preppy - ktorego cena w detalu to kilka USD - ma wciaz napis "Made in Japan".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Waterman i Parker ma na pewno część produkcji we Francji. Akurat Preppy (circa 2 dolary w Japonii), przynajmniej jakaś jego część (ostatnio odświeżają model co 2-3 lata) produkowana jest w fabryce chińskiej. Dzisiaj naprawdę nie ma co mówić, że Azja lub nie, bo wszystko zamyka się w kwestii pilnowania procesu produkcyjnego. I Chińczycy potrafią zrobić dobre pióro - tylko musi być zachowany reżim produkcyjny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega odi słusznie piszę, chińczyków nie trzeba się bać, w szczególności gdy są pilnowani przy produkcji. Parker/Waterman budżetowe(tanie)modele produkuję w Chinach, średnie i wyższe we Francji. Np. pióra Pilot z modelami na Europę również produkuję we Francji m.in model MR(Metropolitan), ogólnie tanie, budżetowe serie to chiny a te droższe to już różnie(bardzo uogólniając).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minutes ago, Pawel. said:

Pelikan 4001

Mam Briliant Red, ten i KWZ Ink zielony #5 to jedyne atramenty z tych które mam, do których nie mogę dopasować pióra. Na początku myślałem, że to może coś z piórami, ale okazuje się że każdy z tych atramentów ma problem ze startem i nie przerywaniem po kilku dniach nie używania piór (naprawdę wielu różnych). Jak rozpiszę pióro to wtedy poprawnie się te atramenty leją. Osobiście odradzałbym je każdemu (te konkretne kolory, bo nie wiem jak inne Pelikana czy KWZ)

Prelude też mam i też mogę śmiało polecić, co prawda nad stalówką musiałem popracować, ale tylko chwilkę. Pisze naprawdę dobrze, świetnie leży w dłoni i jest po prostu ładne... póki zamknięte, bo plastikowa sekcja z wgłębieniami na palce (żeby poprawnie trzymać pióro) może trochę drażnić oko. Ja ze swojego jestem bardzo zadowolony.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprzednio testowałem Pelikana 4001 Blue-Black i zasychał mi we wszystkich piórach, w których go testowałem (łącznie z piórem Pelikan :)). Zdecydowanie jeden z najgorszych atramentów jakimi pisałem. Miałem nadzieję, że Pelikan 4001 czerwony będzie się lepiej sprawował, ale wcale wiele lepszy od Blue-Black niestety nie jest.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...