Jump to content

Recommended Posts

Witam,
Czy ktoś może wie co to jest za pióro? Niemiecki Bohler, podobno stary, choć nie wygląda.
Proszę o pomoc :)

722169675_2_1000x700_pioro-stare-firmy-niemieckiej-bohler-dodaj-zdjecia.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest

Bohler serii Walzgold Double (123K) chyba ostatnie lata istnienia firmy 60-70 r. To "brat" piór Osmia. Jeden z braci Bohler założył firmę Osmia i te pióra są "siostrzane, pardon bratnie" 😉

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki @promiko, na Ciebie zawsze można liczyć! :) Szukałam w internecie informacji na temat tego pióra, ale znalazłam tylko trochę na jakiejś anglojęzycznej stronie. Wiesz może ile ten wynalazek może być warty? Podobno to dobre pióra, ale nie wiem. Znalazłam, że były produkowane właśnie na przełomie lat 60 i 70.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To całkiem sporo, dziękuję za pomoc. :)
Znalazłam, że ta firma (chociaż nie wiem czy nie chodzi o Osmia) została później przejęta przez Faber-Castell

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest

Cześć. Pióra Bohler i Osmia to praktycznie te same pióra, te same rozwiązania. Historia ciężko doświadczyła Osmie bo od niej wszystko się zaczęło. Bracia Herman i George Bohler 1919r.założyli firmę Osmia. H.Bohler był pracownikiem Kaweco ale odszedł i wraz z bratem założyli własną firmę. Osmia miała jednak problem, nie posiadała własnych, stałych fabryk, zawsze musiała kooperować z innymi, wykorzystał to Parker i w 1928r.przejął Osmie, wprowadził na rynek europejski Model Duofold na piórach pojawiła się nazwa Parker-Osmia AG Heidelberg. Parker umoczył na Duofoldzie, pióro było za drogie i 1930r. wycofał się z partnerstwa z Osmią. Osmia została sama, problemy zaczęły się w 1932r. Osmia sprzedała produkcje stalówek Degussie i te stalówki są stosowane w piórach Osmia-Bohler, dalsze problemy zmusiły Osmie by szukać nowego partnera, został nim Faber-Castell. Przejęcie miało miejsce 1938r. do lat 60 Osmia była produkowana w zakładach F-C i stopniowo uśmiercana przez Faber-Castell. W roku przejęcia Osmi przez F-C jeden z braci, Gerorge postanowił sam kontynuować produkcję piór pod nazwą Bohler i jak pisałem na wstępie są to bliźniacze pióra, mają te same stalówki Degussa. Nawet na początku oznaczenie numeracji modeli było wspólne dla Osmi i Bohler. Tyle w bardzo dużym uproszczeniu o historii firmy, krótko o stalówkach, głownie były stalowe i złocone.

Edited by Guest

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dziękuję @promiko za wyczerpującą odpowiedź! :) Czy Degussa nie nanosiła na swoje stalówki ich nazwy? Widziałam takie stare z dużym grawerem DEGUSSA, stąd moja wątpliwość, czy ta jest również wyprodukowana przez tą firmę, podobno ich stalówki są bardzo dobre. Tak słyszałam

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest

Dla Osmi nanosiła czy na Bohler'a chyba nie, ciężko znaleść pewne informację, wszystko co związane z braćmi Bohler dotyczy głównie piór Osmia co jest zrozumiane, to były jedne z najlepszych piór(swego czasu). Wiem tyle że Degussa produkowała do samego końca stalówki dla obu braci, notabene to były pierwotnie ich własne stalówki które odsprzedali Degussie. Do 1970r. Degussa robiła stalówki i padła przez monopolistę Bock'a który wykupywał wszystko i wszystkich, takie to były wredne czasy. Także na pewno do końca Degussa produkowała dla nich stalówki.

Edited by Guest

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Kolektor, wolę nie ryzykować, jest osadzona inaczej niż w innych piórach i boję się, że już jej nie wsadzę z powrotem. Na czubku nie ma złotego okrycia, więc jest stalowa pozłacana. :)


Pióro mam od piątku, kupiłam je w dobrej cenie. Tłoczek działa, wymagał tylko wyczyszczenia. Jedynie ta tylna "zakrętka", która przy zakręcaniu mimowolnie obraca tłoczkiem (bo obie te części mają taki wystający pasek, o który się "chwytają" i obracają sobą), nie zawsze dokręca się do końca. Nie mam innego pióra z systemem tłokowym, więc nie wiem czy tak jest zawsze czy tylko w tym modelu, a może coś jest nie tak? Jakby ktoś chciał mogę wrzucić jakieś zdjęcia mojego najnowszego nabytku. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

To, że na czubku nie ma złotego okrycia nic nie znaczy, bo czubek prawie zawsze jest wykonany z innego metalu niż sama stalówka. Najcześciej jest to bardzo odporny na ścieranie stop, który ma zapewnić długie pisanie. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×