Skocz do zawartości

Nib creep - co to jest?


kuk

Polecane posty

Najpierw trzeba ustalić, dlaczego brudzi. Nib creep najczęściej dotyczy leżakowania pióra z nałożoną skuwką. Jeśli wypełza nawet w trakcie pisania, to może być połączenie nib creep i zbyt dużego przepływu (pióro cieknie) - trzeba zmniejszyć przepływ albo pisać szybciej.

Dwie typowe przyczyny i trzy sposoby radzenia sobie z brudzeniem stalówki:

1. uszkodzenie mechaniczne stalówki, poprzeczna rysa wewnątrz szczeliny - zjawisko kapilarne wyciąga atrament na wierzch; trzeba ją jakoś usunąć, ale jak - zależy od miejsca powstania, konstrukcji stalówki, głębokości samej rysy i dostępnych narzędzi; może się nie dać;

2. skuwka jest zbyt szczelna i zasysa atrament przy ściąganiu (Sheaffer Prelude tak często ma) - zrobić otwór w skuwce lub w inny sposób rozszczelnić (tutaj znów pojawia się kwestia konstrukcji skuwki i samego pióra);

3. polubić, ewentualnie popróbować różnych atramentów; czasem problem ogranicza się do określonej kombinacji pióro-atrament.

Generalnie jestem zwolennikiem trzeciej opcji. Jeżeli zjawisko nie przeszkadza w pisaniu, nie ma potrzeby psucia pióra.

Edytowano przez Alveryn
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

A jest taka zależność? Ja bym się raczej zastanawiał nad kształtem stalówki, dokładnością, z jaką jest rozcięta, przebytymi urazami i mechanizmem zatrzaskiwania skuwki.

Chyba, że weźmiemy pod uwagę rdzę jako czynnik creepogenny - wtedy Zołto jest mniej podatny (czyt. niepodatny). Z drugiej strony, Zołto jest mięczakiem, łatwiej go zarysować od ordynarnej stali (poprzeczna rysa wewnątrz rozcięcia). Gdzie nie spojrzeć, same znaki zapytania. To może być niezły temat na rozprawę naukową, tylko najpierw przydałby się grant na zakup statystycznie istotnej liczby "obiektów badań". :D

Edytowano przez Alveryn
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro już w piórze komuś ink wyłazi bez względu na markę, to może warto 'zgrać' jego kolor ze stalówką.

Jak złota - brąz, oliwka, zieleń.

Jak srebrna - niebieski, granatowy.

Jak dwukolorowa - jak kto lubi...

Edytowano przez Zdzich
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jest taka zależność? Ja bym się raczej zastanawiał nad kształtem stalówki, dokładnością, z jaką jest rozcięta, przebytymi urazami i mechanizmem zatrzaskiwania skuwki.

Chyba, że weźmiemy pod uwagę rdzę jako czynnik creepogenny - wtedy Zołto jest mniej podatny (czyt. niepodatny). Z drugiej strony, Zołto jest mięczakiem, łatwiej go zarysować od ordynarnej stali (poprzeczna rysa wewnątrz rozcięcia). Gdzie nie spojrzeć, same znaki zapytania. To może być niezły temat na rozprawę naukową, tylko najpierw przydałby się grant na zakup statystycznie istotnej liczby "obiektów badań". :D

Biorąc pod uwagę niektóre kierunki na UJ, piórologia mogłaby równie dobrze stać się kolejnym ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jest taka zależność? Ja bym się raczej zastanawiał nad kształtem stalówki, dokładnością, z jaką jest rozcięta, przebytymi urazami i mechanizmem zatrzaskiwania skuwki.

Chyba, że weźmiemy pod uwagę rdzę jako czynnik creepogenny - wtedy Zołto jest mniej podatny (czyt. niepodatny). Z drugiej strony, Zołto jest mięczakiem, łatwiej go zarysować od ordynarnej stali (poprzeczna rysa wewnątrz rozcięcia). Gdzie nie spojrzeć, same znaki zapytania. To może być niezły temat na rozprawę naukową, tylko najpierw przydałby się grant na zakup statystycznie istotnej liczby "obiektów badań". :D

Alveryn - znalazłam trochę w tym wątku (mniej więcej w połowie)

http://www.fountainpennetwork.com/forum/index.php?/topic/72543-what-is-nib-creep-please/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne, szczególnie wejście Bindera. :P

Platyna podobno bardzo poprawia przepływ, ale mam platynowane stalówki, którym creep nie dolega.

Znam też atrament, który prędzej czy później wykwitnie na każdej stalówce. :D

Edytowano przez Alveryn
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...