Jump to content
Thomas7

Zrobiłem atrament...

Recommended Posts

Zrobiłem atrament żelazowo-taninowy. Duża radość !

Wygotowałem w wodzie paczkę herbary. Odlałem trochę wywaru i dodałem 1/5 łyżeczki do herbaty siarczanu żelaza. Efekt bardzo dobry. Atrament spływa bardzo dobrze, daje bardzo cienką linię, a przy linich grubych nie zalewa, szybko ciemnieje na powietrzu. Oczywiście używałem maczanki.  Bardzo mi się to podoba. Wszystkim polecam.

Atrament wlałem do kałamarza po wyschniętym atramencie - trochę się zabarwił, co daje lepiej widoczną cienką linię podczas pisania - ciemnieje później.

Robiłem też różne próby i tutaj napotkałem problemy. Zwiększyłem ilość siarczynu żelaza i nie uzyzkałem lepszego efektu. Dodałem też trochę gumy arabskiej i potem jeszcze trochę gumy arabskiej - też żadnego polepszenia. Po zwiększeniu ilości gumy arabskiej jakby było gorzej.

Nie dawałem żadnego kwasu - ani octowego, ani mlekowego ani innego, chociaż jest to polecane w starych przepisach. Nie widziałem konieczności. 

A teraz proszę o pomoc. Czy jest jakaś metoda dodawania siarczynu żelaza, żeby efekt był optymalny, czyli żeby cały siarczyn i cała tanina i inne garbniki przereagowały. Miareczkowanie oczywiście nie wchodzi w grę, ale chciałbym użyskć podobny efekt. Jak dobrać stężenie garbników? W kolejnej próbie odparowałem trochę wody i zawartość procentowa garbników zwiększyła się. Po dodaniy siarczynu dostałem atrament bardziej wyrazisty.

Jak postępować, żeby dostać optymalny efekt?

Proszę o pomoc i myślę, że fachowe praktyczne informacje będą przydatne dla innych hobbystów.

Pozdrawiam,

Tomek

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czad. Brak mi wiedzy, żeby ci pomóc, ale podziwiam inicjatywę.


You can't stop the waves but you can learn how to surf.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja też nie mam wiedzy. Nie masz co podziwiać. Frajda jest duża. Piszę historycznym inkaustem, który sam zrobiłem.

Kolejna próba będzie z galasami i atrament żelazowo-galasowy. Myślę, że garbniki są podobne.

Chciałbym, żeby ten był perfekcyjny i dlatego tu jestem i pytam.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie wiem, czy ktoś poza @Nicpon ma wystarczającą wiedzę, by Ci pomóc. 

Ale gratuluję pomysłu i chęci :) Może kiedyś będziemy kupować Twoje atramenty :D 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zgadywałbym, że przed pleśnią byłoby w stanie ochronić dodanie odrobiny spirytusu i/lub gliceryny, ale nie mam pojęcia jaki to by miało wpływ na parametry atramentu (i czy by nie zareagowało jakoś nieoczekiwanie…)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam, jestem tu calkiem nowy ale starej daty. Uczylem sie w szkole podstawowej gdzie od 1 szej klasy katowano dzieci atramentem i stalowkami ktore maczalismy w kalamarzu. Nie bylo w 1964 roku mowy o wiecznych piorach, a bron boze dluigopisach, ktorymi juz prawie wszyscy sie poslugiwali, wlacznie z moja rodzina, ktorzy pozwalali mi sie bawic i pisac w domu po ludzku. jak kogos to interesuje to zeskanuje cos z mojej kaligrafii pierwszoklasisty z Trojmiasta.

Po atrament trzeba bylo pojsc do woznego aby z duzej butli nalal do kalamarza, ktory wstawialem do dziury w pulpicie dzielonym przez drugiego ucznia. Atrament brudzil totalnie wszystko i pachnial kwasno. Mysle, ze bez kwasu sie nie obejdzie, kiedys dodawano wina ale to na pewno wiecie wszyscy. Mysle ze kwas stabilizowal tez przeciw plesni.

pozdrawiam z Norwegii

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×