Jump to content
Sign in to follow this  
Thomas7

Zrobiłem atrament...

Recommended Posts

Zrobiłem atrament żelazowo-taninowy. Duża radość !

Wygotowałem w wodzie paczkę herbary. Odlałem trochę wywaru i dodałem 1/5 łyżeczki do herbaty siarczanu żelaza. Efekt bardzo dobry. Atrament spływa bardzo dobrze, daje bardzo cienką linię, a przy linich grubych nie zalewa, szybko ciemnieje na powietrzu. Oczywiście używałem maczanki.  Bardzo mi się to podoba. Wszystkim polecam.

Atrament wlałem do kałamarza po wyschniętym atramencie - trochę się zabarwił, co daje lepiej widoczną cienką linię podczas pisania - ciemnieje później.

Robiłem też różne próby i tutaj napotkałem problemy. Zwiększyłem ilość siarczynu żelaza i nie uzyzkałem lepszego efektu. Dodałem też trochę gumy arabskiej i potem jeszcze trochę gumy arabskiej - też żadnego polepszenia. Po zwiększeniu ilości gumy arabskiej jakby było gorzej.

Nie dawałem żadnego kwasu - ani octowego, ani mlekowego ani innego, chociaż jest to polecane w starych przepisach. Nie widziałem konieczności. 

A teraz proszę o pomoc. Czy jest jakaś metoda dodawania siarczynu żelaza, żeby efekt był optymalny, czyli żeby cały siarczyn i cała tanina i inne garbniki przereagowały. Miareczkowanie oczywiście nie wchodzi w grę, ale chciałbym użyskć podobny efekt. Jak dobrać stężenie garbników? W kolejnej próbie odparowałem trochę wody i zawartość procentowa garbników zwiększyła się. Po dodaniy siarczynu dostałem atrament bardziej wyrazisty.

Jak postępować, żeby dostać optymalny efekt?

Proszę o pomoc i myślę, że fachowe praktyczne informacje będą przydatne dla innych hobbystów.

Pozdrawiam,

Tomek

Czad. Brak mi wiedzy, żeby ci pomóc, ale podziwiam inicjatywę.

You can't stop the waves but you can learn how to surf.

Ja też nie mam wiedzy. Nie masz co podziwiać. Frajda jest duża. Piszę historycznym inkaustem, który sam zrobiłem.

Kolejna próba będzie z galasami i atrament żelazowo-galasowy. Myślę, że garbniki są podobne.

Chciałbym, żeby ten był perfekcyjny i dlatego tu jestem i pytam.

Nie wiem, czy ktoś poza @Nicpon ma wystarczającą wiedzę, by Ci pomóc. 

Ale gratuluję pomysłu i chęci :) Może kiedyś będziemy kupować Twoje atramenty :D