Skocz do zawartości

Stalówka Kaweco 1,1 - problemy ze startem, czy polerować?


derywat

Polecane posty

Moja pierwsza stalówka italic - Kaweco 1,1mm od pierwszego użycia ma problemy ze startem. Nie zasycha, raczej występują problemy jak przy baby bottom - po oderwaniu od papieru często nie może zastartować, ale jeśli przepływ już jest, to podaje atrament dość obficie. Atrament KWZ Stare Złoto, więc raczej nie będzie to wina atramentu, ale jeszcze sprawdzę z innymi. Skrzydełka stalówki schodzą się prawie równo, nie za ciasno. Widać, że są lekko zaokrąglone na końcu. Odwrotnie (do góry nogami) pisze bez problemu.

Wymieniać na inny egzemplarz, czy spróbować polerować? Przy cenie stalówki raczej bym się skłaniał do polerowania, bo koszty przesyłki mogą przewyższyć jej wartość.
Czy technika polerowania różni się jakoś istotnie w stosunku do polerowania stalówki z ziarnem?

Zdjęcie (niestety nie mam teraz możliwości wykonać lepszego):

P_20180427_111037_vHDR_On-01_zpspzrkq35j

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjecie jest OK, tylko nie pokazuje czy stalowka ma symetrie. Od polerowania bym stronil na Twoim miejscu. Klopoty ze startem moga byc spowodowane kilkoma czynnikami. Czesto stalowki sa scisniete za mocno lub niesymetrycznie, chyba podczas montazu. Upewnij sie, ze jest symetrynie uformowana i ulozona symetrycznie wzgledem splywaka. Jesli jest, to mozesz ja z welkim wyczuciem sprobowac rozgiac. Jak dotad zawsze pomoglo za suchym lub zle startujacym nowym nabytkom do mojej kolekcji. Polerka ostatecznoscia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obejrzałem dokładnie pod lupą - na oko stalówka wygląda dobrze, na spływaku leży równo. Atrament płynie dość obficie i dopóki nie oderwę od papieru nie ma problemów. Gdy zaczynam na mokrym też jest ok.

Spróbuję jeszcze wymoczyć i "pomasować" w myjce ultradzwiękowej, może jakieś zanieczyszczenia ma w zakamarkach i przez to są problemy.

Mimo to, chętnie się dowiem, czy taką stalówkę poleruje się inaczej niż taką z ziarnem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadne zabiegi nie zmieniły zachowania tej stalówki, więc przepolerowałem ją trochę a przy okazji także Kaweco B z podobnymi objawami. Po polerce obie piszą świetnie.

Przed polerowaniem zadbałem o odpowiednie ustawienie skrzydełek względem siebie, szerokość szczeliny i zapewnienie przepływu jaki chciałem osiągnąć. 

Polerowania wystarczyło niewiele, dosłownie po kilka pociągnięć w różnych kierunkach. Trochę więcej na początku na gradacji 4000, aż objawy ustąpiły, dalej symbolicznie 6000, 8000 i 12000. 

Stalówka B potrzebowała odrobinę więcej polerki niż 1,1. Obie polerowałem w taki sam sposób.

Już po polerce na 6000 pisało się bardziej gładko niż na fabrycznym wykończeniu. Po 12000 jest super gładko.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te stalówki się zachowywały w ten sposób z różnymi atramentami. Nawet z Iroshizuku, który w innych stalówkach płynie pięknie. Teraz działają bardzo dobrze. Przetestowałem na razie diamine oxford blue i KWZ szary lux, i widzę wyraźną poprawę. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...