Skocz do zawartości

Poszukiwanie królewskiego niebieskiego :)


Pawel.

Polecane posty

Moim ulubionym kolorem atramentu jest Kaweco Royal Blue i wszystko jest OK, dopóki korzystam ze standardowych nabojów uniwersalnych. Niestety ostatnio moim ulubionym piórem, po które chętnie sięgam jest Oaso S007, które jest klonem Lamy Safari i wchodzą do niego właśnie naboje Lamy, albo Parkera, na szczęście pióro przyszło w komplecie z konwerterem. Jako, że konwerter już mam, to powoli zaczynam myśleć o powrocie do atramentu butelkowanego, który kiedyś dawno temu ze względu na wygodę porzuciłem. Nie ukrywam, że cena atramentu też jest dla mnie ważna i stąd pomysł sprawdzenia innych atramentów niż Kaweco, którego cena jednostkowa okazała się bardzo wysoka. Jeżeli ktoś może wrzucić jakieś propozycje ze zdjęciami, to będę wdzięczny :)

Poniżej atramenty jakie mnie interesują (ale jestem też otwarty na inne propozycje, ponieważ nie wiem na ile są one podobne na żywo do Kaweco Royal Blue), przeliczenie ceny za 1ml przy założeniu pojemności nabojów krótkich 0,87ml, Lamy 1,15ml, Parker 1,45ml (takie pojemności znalazłem na kilku zagranicznych forach):

  • Kaweco Royal Blue naboje 1,34-1,53 zł, butla 1,38-1,5 zł (nie sądziłem, że tak drogo wychodzi, dodatkowo naboje wychodzą taniej niż butla)
  • Lamy niebieskie lub granatowe naboje 1,33-1,74 zł butla 0,58-0,97 zł (największy rozrzut cen atramentu w butelkach)
  • Parker niebieskie niezmywalne lub granatowe naboje 0,97-1,50 zł butla 0,35-0,44 zł (najtańsze naboje)
  • Aurora niebieski naboje 2,62 zł butla 1,31 zł
  • Standardgraph forget me not blue 0,73-0,75 zł
  • Diplomat niebieski 0,87 zł
  • Sheaffer niebieski 0,58 zł
  • Monteverde Emotions Peace Blue / Confidence Blue / Ocean Noir 1,08-1,23 zł
  • J.Herbin "Flacons D" - Eclat de Saphir 1,11-1,23 zł
  • KWZ Ink błękit nr 5 0,59-0,65 zł (mój faworyt)
  • Faber-Castell niebieski 0,70 zł
  • Sailor Jentle Ink niebieski 1,06-1,18 zł
  • Cross Luxury 0,86-0,88 zł
  • Duke granat 0,31 zł (cena wręcz promocyjna na tle innych, tańszy jest już chyba tylko Hero)
  • Graf von Faber-Castell Gulf Blue 1,19-1,4 zł (tu się robi trochę drogo ze względu na rozmiar butli)
  • Visconti niebieski 0,98 zł
  • Diamine Royal Blue / Mediterranean Blue / Florida Blue 0,66 zł (chyba największy wybór niebieskich).

Przy okazji porównywania cen dość mocno zaskoczyła mnie mała różnica w cenach pomiędzy różnymi sklepami (chociaż są wyjątki od tej reguły). Do tej pory nie sądziłem, że pisanie nabojami Kaweco kosztowało mnie tak drogo. Cena 1 ml atramentu w naboju może być 3 (Lamy) lub ponad 4 (Parker) razy wyższa niż w przypadku tego samego atramentu zapakowanego w butlę, taka przebitka jest po prostu kolosalna :cry:

Z góry dziękuję za pomoc w dobrze dobrego atramentu o właściwym kolorze :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja stoję za Błękitem #5 oraz Sailorami.

Później Diaminki (choć Florida Blue jest całkiem spoko).

Później WM Serenity Blue lub Eclat de Saphir (ale dlatego później, że nie lubię tych kolorów). Te inki są boskie (właściwości - jak Ci na nich zależy, to to najlepszy wybór (+ Sailor)).

 

Reszta nic nie warta.

Monteverde Horizon Blue i KWZ Błękit #4 bym dorzucił.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Ziemniaczek napisał:

Ja stoję za Błękitem #5 oraz Sailorami.

Nie ukrywam, że to mój faworyt, a cena jest zachęcająca, z kolei za Sailorami przemawiają dobre opinie na różnych forach.

6 minut temu, Ziemniaczek napisał:

WM Serenity Blue lub Eclat de Saphir

Nie wiem czemu Watermanna przegapiłem, tym bardziej, że cena wychodzi dość atrakcyjna, bo w granicach 0,45-0,58 zł

14 minut temu, Ziemniaczek napisał:

Te inki są boskie (właściwości - jak Ci na nich zależy, to to najlepszy wybór (+ Sailor))

Masz na myśli wszystkie, które wcześniej wymieniłeś?

15 minut temu, Ziemniaczek napisał:

Monteverde Horizon Blue i KWZ Błękit #4 bym dorzucił.

Te mi się wydawały jaśniejsze niż Kaweco, tym bardziej, że błękit KWZ nr 4 przypomina mi zwykłego niebieskiego Pelikana 4001.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie wśród atramentów, które wymieniasz jest duża odmienność kolorów. Nie pisałam Kaweco Royal Blue, ale na zdjęciach wygląda na raczej "szkolny" niebieski. Zrobiłam porównanie tych które mam i innych co mi wpadły w ręce 

gNv1wYb.jpg52rz0sd.jpg

Pytanie czy wolisz ten szkolny niebieski czy taki bardziej nasycony. KWZ Błękit #4 jest wgl bardziej turkusowy, więc niezbyt się tu wpisuje, Błękit #5 już bardziej :P 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Aventador13 napisał:

Asa Gao

Od jakiegoś czasu nie mogę się zdecydować, który mi się bardziej podoba asa-gao czy Baystate Blue Noodlersa. Tylko autor wątku napisał, że najlepszy na świecie jest Kaweco Royal Blue ale chcę znaleźć jakąś tańszą alternatywę..  Iroshizuku  raczej się nie sprawdzi :)

 

Kurcze, właśnie mi @Martixx przypomniałeś, że miałem na Pen Show kupić Monteverde Sapphire :headsmack:

Edytowano przez TopikSH
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, TopikSH napisał:

Warto spróbować też coś z tego zestawu: 

Hero mam w pobliskiej księgarni, ale tylko niebieski i czarny, niebieski jest jak dla mnie zbyt "sprany" :huh:

11 minut temu, Aventador13 napisał:

Iroshizuku Tsuki Yo lub Asa Gao

Trochę nie ta kategoria cenowa :)

4 minuty temu, Martixx napisał:

Zrobiłam porównanie tych które mam i innych co mi wpadły w ręce 

Dzięki za porównanie, bardzo ładnie się prezentują oba Monteverde z dolnego rzędu i J.Herbin, Parker do codziennego pisania też ujdzie :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozpisałeś przelicznik, ale większość tych atramentów nie ma stałej ceny, z atramentami to zawsze lepiej przeliczać dolarami. Średnio by mi się chciało przeliczać każdy, ale ja osobiście mam zasadę, że górna granica to $15 za klasyczną butlę (62,5 ml), powyżej tej kwoty mocno się zastanawiam i taki atrament traktuje raczej odświętnie jeśli już dokonam zakupu.

Niebieskie KWZ-y to prawie każdy poleca, jak na manufakturę mają ceny w ryzach. Nigdy Kaweco nie próbowałem, wyjątkowo sporo sobie żądają za atrament wśród producentów piór ze swojej półki, ale patrząc w internecie na ten twój atrament to mogę polecić Diamine Saragossa Sea. Świetny kolor, niebieski wchodzący w fiolet, tyle, że jak na Diamine ma średnie właściwości. Diamine w ogóle ma kilka fajnych niebieskich, takich nie oczywistych jak np. Majestic Blue czy Oxford.

Ja bardzo lubię Pilota Shin-Kai, ale to blue black. Jak chcesz coś super ekonomicznego - i nie jest to Hero :) - to bierz zwykłego Pilota niebieskiego, przy tym kursie butelka 350 ml jest mocno opłacalna.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@TopikSH mnie się udało i kupiłam :D  

@Pawel. Tak, oba Monteverde wyglądają świetnie :D J.Herbin jest ciut bardziej jaskrawy od tych pozostałych niebieskich i przez to dla mnie ciekawszy :) A jeśli chodzi o Parkera to swojego czasu pisałam niebieskimi nabojami i byłam zadowolona :P Tylko to były chyba te zwykłe, niewymazywalne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisanie nabojami to zawsze kosztowniejsza zabawa. Kiedyś jeszcze naboje miały racje bytu, dzisiaj przy "pistonach" dostępnych dla mas to już średnio-opłacalne i najzwyczajniej w świecie mniej wygodne. Sporo osób chorych na piórozę naboje traktuje bardziej jak większy konwerter :)

Edytowano przez odi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, odi napisał:

Rozpisałeś przelicznik, ale większość tych atramentów nie ma stałej ceny, z atramentami to zawsze lepiej przeliczać dolarami.

Ja kupuje w złotówkach, a poziom cen raczej drastycznie się nie zmieni ;)

12 minut temu, odi napisał:

Nigdy Kaweco nie próbowałem, wyjątkowo sporo sobie żądają za atrament wśród producentów piór ze swojej półki

Dlatego jak sobie przeliczyłem ceny, to mi trochę mina zrzedła, po co przepłacać jak mogę mieć w niższej cenie coś podobnego, lub lepszego.

13 minut temu, odi napisał:

Diamine w ogóle ma kilka fajnych niebieskich, takich nie oczywistych jak np. Majestic Blue czy Oxford.

Ciężko coś wybrać z Diamine, bo mają wręcz za duży wybór :)

13 minut temu, odi napisał:

butelka 350 ml jest mocno opłacalna.

Prędzej mi wyschnie niż to zużyję, a kiedy zalać coś innego :D

14 minut temu, Martixx napisał:

Tak, oba Monteverde wyglądają świetnie

Jak na razie chyba najbardziej trafiają w mój gust.

14 minut temu, Martixx napisał:

A jeśli chodzi o Parkera to swojego czasu pisałam niebieskimi nabojami i byłam zadowolona :P Tylko to były chyba te zwykłe, niewymazywalne.

Dokładnie o ten kolor mi chodzi, bo jest bardzo podobny do Kaweco :)

12 minut temu, odi napisał:

Parkery to też dobre atramenty, w sensie jakości do ceny, brałbym, ale jak zobaczyłem niebieski po czasie to zzieleniałem - i tu jest mój problem z ich niebieskim

Moje stare notatki lekko pojaśniały, ale nie jest źle, ale to był Parker jeszcze z lat 90.

17 minut temu, odi napisał:

Ja bardzo lubię Pilota Shin-Kai

Cena zwala z nóg, nie mam pióra, które by było droższe od tego atramentu :D

10 minut temu, odi napisał:

Pisanie nabojami to zawsze kosztowniejsza zabawa.

Jak dzisiaj sam to przeliczyłem, to dopiero do mnie dotarło ile się płaci za naboje :cry:

9 minut temu, odi napisał:

Kiedyś jeszcze naboje miały racje bytu, dzisiaj przy "pistonach" dostępnych dla mas to już średnio-opłacalne i najzwyczajniej w świecie mniej wygodne.

Dla mnie to akurat bardzo wygodne, bo zawsze w piórze mam dwa naboje, jeden się kończy, to przekładam drugi i piszę dalej, nie ma nic wygodniejszego i prostszego ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, odi napisał:

A tak faktycznie jest z tym Pilotem?! Wypisałem z 3 naboje i nie miałem takich efektów? :)

Źle zacytowałem, zielenieje Parker blue-black, czasem.

Pilota asa-gao mam od niedawna i ciągle tak samo niebieski :)

Fanem jest zwykłego niebieskiego Parkera, fajny kolor za rozsądne pieniądze. 

Wszystkie wymienione atramenty są niezłe.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.fountainpennetwork.com/forum/topic/160612-index-of-ink-reviews/

Powyżej masz trochę podglądu na to co tam się dzieje w atramentach :)

Z tej garstki forumowiczów tutaj, @visvamitra testował wszystkie atramenty świata, robi to na poziomie mistrzowskim, dlatego warto przejrzeć jego recenzje. Nieocenione źródło przy doborze, wyborze i zmianie atramentu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Aventador13 napisał:

Warto jeszcze rozpatrzeć Iroshizuku Tsuki Yo Tsuyu Kusa lub Asa Gao. Z tych wymienionych wybrałbym chyba Viscontiego, bo kolor naprawdę ładny a i wlaściwości są bardzo dobre,

Przede wszystkim zaznaczam błąd - chodziło o Tsuyu Kusa.

 

9 godzin temu, TopikSH napisał:

Od jakiegoś czasu nie mogę się zdecydować, który mi się bardziej podoba asa-gao czy Baystate Blue Noodlersa. Tylko autor wątku napisał, że najlepszy na świecie jest Kaweco Royal Blue ale chcę znaleźć jakąś tańszą alternatywę..  Iroshizuku  raczej się nie sprawdzi :)

 

9 godzin temu, Pawel. napisał:
9 godzin temu, Aventador13 napisał:

Iroshizuku Tsuki Yo lub Asa Gao

Trochę nie ta kategoria cenowa :)

Przeliczając na 1ml, Iroshizuku (sprowadzone z Japonii) wychodzi bardzo podobnie jak Kaweco, które nawiasem mówiąc jest dość drogim atramentem (wychodzi prawie 90zł za 60 ml), a jednak Pilot jest o klasę wyżej. Poza tym utelka 50 ml starcza na długo. Myślę że warto rozwarzyć chociaż próbkę żeby się o tym przekonać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tej pory kupowałem naboje więc jakoś nie odczuwałem ceny Kaweco (kupowanie na raty bywa zdradliwe ;)). Tutaj butla Pilota kosztuje ponad 150 zł za 50 ml co jak dla mnie jest kwotą bardzo wysoką, a staram się znaleźć tańszą alternatywę dla Kaweco :cry: Zna ktoś jakiś sklep, w którym by można było kupić kilka próbek różnych niebieskich atramentów?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Pawel. napisał:

Do tej pory kupowałem naboje więc jakoś nie odczuwałem ceny Kaweco (kupowanie na raty bywa zdradliwe ;)). Tutaj butla Pilota kosztuje ponad 150 zł za 50 ml co jak dla mnie jest kwotą bardzo wysoką, a staram się znaleźć tańszą alternatywę dla Kaweco :cry: Zna ktoś jakiś sklep, w którym by można było kupić kilka próbek różnych niebieskich atramentów?

Próbki jedynie F-pen.

Tam Iroshizuku, KWZ, Monteverde, GvFC, Kaweco (znasz już).

Dodatkowo J. Herbin we flaszkach 10ml, więc nadaje się na próbkę (dość dużą, ale warto).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamawiałem niedawno próbki z The Writing Desk z Wielkiej Brytanii - duży wybór z podziałem na kolory, samych niebieskich mają 111. Przy zamawianiu samych próbek przesyłka wyniosła tylko 2 funty. Odebrałem po ok tygodniu od zamówienia, chociaż zastrzegają sobie do 10 dni roboczych na przygotowanie próbek. Próbki ok 3 ml, w zakręcanych pojemniczkach/próbówkach 5 ml.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Ziemniaczek napisał:

Próbki jedynie F-pen.

Obecnie mają w ofercie próbki Monteverde i KWZ więc chyba się na nie skuszę :)

17 minut temu, derywat napisał:

Zamawiałem niedawno próbki z The Writing Desk

Trzeba przyznać, że wybór spory, ale 3 próbki kosztują już tyle co butla atramentu u nas :o

Na razie zainteresuję się próbkami z F-pen, tym bardziej, że mają to czego szukam ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...