Skocz do zawartości

Hero 616 z konwerterem czyli wariacje promiko :)


Gość

Polecane posty

Witam wszystkich forumowiczów, chciałem podzielić się pomysłem jak wstawić w miejsce standardowej pompki, konwerter w piórach Hero. Inspiracją pomysłu jest "mod" oferowany od początku tego roku na Aliexpress dedykowany do pióra Hero 100. Oferowany zestaw sporo kosztuję ale warto wydać te pieniądze bo Hero 100 to nie tuzinkowe pióro. Oferta sprzedaży dostępna pod tym linkiem

https://pl.aliexpress.com/item/Bohater-100-pi-ro-wieczne-wymiana-demonta-u-konwerter-tusz-tusz-specjalny-zestaw-narz-dzi-zestaw/32836596169.html?spm=a2g17.search0104.3.214.34b07687Rr6hB8&ws_ab_test=searchweb0_0%2Csearchweb201602_2_10152_10151_10065_10344_10068_10342_10343_10340_10341_10084_10083_10618_10304_10307_10301_5711212_10313_10059_10534_100031_10103_10627_10626_10624_10623_10622_10621_10620_5722413_5711313%2Csearchweb201603_1%2CppcSwitch_4&algo_expid=0d14016c-9d15-4ad9-bbb6-b81ef96179e6-31&algo_pvid=0d14016c-9d15-4ad9-bbb6-b81ef96179e6&transAbTest=ae803_3&priceBeautifyAB=0

Za przykład posłużyło trochę już podstarzałe w moim "zbiorze piór" Hero 616, dodam jeszcze żeby nie oczekiwać takiego samego działania konwertera do jakiego nas przyzwyczaił stosując zamiast naboi w typowych pióra na naboje. Efekt działania tak wstawionego konwertera jest dokładnie taki sam jak oryginalnej gumowej pompki, zmienił się tylko wygląd wyżej wymienionych i sposób obsługi.  Jeżeli trafił nam się egzemplarz w którym pompka nie pompowała dużej ilości atramentu to tak już będzie po wstawieniu konwertera, trudno jednoznacznie określić co jest przyczyną takiego stanu rzeczy, ten system "zasilania"piór rządzi się swoimi prawami. Teraz szczegóły przeróbki a ta jest mało inwazyjna. W piórze pozbywamy się osłony gumki i samej gumki, nie wyrzucamy osłony, gumki te mogą się jeszcze przydać. W środku mamy rurkę która jak wiadomo służy jako "transport" atramentu do spływaka i odpowietrznik (pisząc ogólnie), rurkę należy skrócić tak by nie wystawała ponad to przetłoczenie na które nałożona jest gumka. Tyle przeróbek samego pióra, teraz konwerter, ja użyłem pierwszego z brzegu konwertera Jinhao, akurat miałem trochę uszkodzonego, pękniecie na samej szyjce. Należy odciąć a właściwie dość sporo skrócić konwerter tak żeby się zmieścił po wsadzeniu i zakręceniu korpusu pióra. Skracamy go od strony szyjki, u mnie wyszło ok. 1,5 cm. Tak skrócony konwerter wciskamy na to samo miejsce gdzie była gumka, wciskamy to za dużo powiedziane, konwerter ma większą średnicę, w przypadku mojego, jakiego dobrałem było to ok. 0,4 mm no może "pół milimetra" trzeba więc zastosować uszczelkę i tu przyda się ściągnięta gumka. Obcinamy kawałek gumki ok. 5 mm, wciskamy do połowy na miejsce gdzie była fabrycznie, pomału nasuwamy konwerter. Przy wsuwaniu gumka obejmie wnętrze konwertera, całość wsunie się równo i będzie szczelne. Wszystko po to by całą modyfikację wyciągnąć i wstawić nową rurkę, gumkę w celu przywrócenia oryginalnego wyglądu Hero, dawcą gumki, rurki może być tanie Herb 330. Także nic nie jest klejone, wszystko jest na wcisk, nic nie cieknie, w każdej chwili można przywrócić pierwotny  wygląd. Ja pokusiłem się o ozdobną nakładkę, obręcz wycięta z oryginalnej osłony gumki, obręcz założona jest w miejsce gdzie normalnie wciska się tą aluminiową osłonę. Efekt tej przeróbki pokazany jest na zdjęciach, na koniec, konwerter mieści mniej więcej tyle atramentu co krótki nabój, może ociupinkę więcej jak krótki nabój.

hsmiexm.jpg

cNFjIZb.jpg

c1XLvjY.jpg

c1XLvjY.jpg

Wg0jgwc.jpg

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, grzegorz3 napisał:

Czasami lepsze jest wrogiem dobrego. Z piórem można zrobić wiele rzeczy, tylko po, co?

Dla lepszego spełnienia swoich potrzeb. Z ciekawości. Możliwości ulepszenia. Tak na marginesie, lubię te pióra ale już nie bardzo lubię tankować, system "aero" nie jest dla mnie ideałem. Wybór Hero 616 nie był tylko przypadkowy, uwielbiam to pióro ze względu na proporcję, rozmiar(wielkość) a akurat to "dobro" dla mnie w cale nie jest ofiarą tego "lepszego".   

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, promiko napisał:

Dla lepszego spełnienia swoich potrzeb. Z ciekawości. Możliwości ulepszenia. Tak na marginesie, lubię te pióra ale już nie bardzo lubię tankować, system "aero" nie jest dla mnie ideałem. Wybór Hero 616 nie był tylko przypadkowy, uwielbiam to pióro ze względu na proporcję, rozmiar(wielkość) a akurat to "dobro" dla mnie w cale nie jest ofiarą tego "lepszego".   

Czy wszystkie ulepszenia Ci się udały? Jest to pytanie retoryczne. Czasami, nie zawsze „lepsze jest wrogiem dobrego". Pióra to „specyficzny instrument", wszystko było ok., a teraz przerywa i pióro, które teraz np.przerywa niczym się nie różni od stanu, w którym pisało dobrze. Miałem takiego Pelikana,przez lata było ok., a tu pojawił się problem ze startem. Rozbieranie, czyszczenie wymiana atramentu, wszystko było dobrze na 4 dni potem znowu problem, ze startem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@grzegorz3 Wiesz co to oczywiście tylko takie moje słowa, kontr odpowiedź na twoje pytanie. Zajmuję się serwisem, naprawą piór ale nie jako podmiot gospodarczy. Hobbystycznie bawię się w przeróbki, "ulepszenia", modyfikacje. Nie jestem żadnym pen doctorem chodź w swoim środowisku, wśród znajomych, tak czasami mnie określają. To nie jest moje główne zajęcie, tym bardziej zarobkowe choć wpada trochę grosza za to. Piórami zajmuję się ok.20 lat sam mam ponad 40. Tyle o mnie(prywatnie), wracając do pytania głównego, oczywiście że nie wszystkie ulepszenia mi się udawały, tak na marginesie, robię wszystko tak by można było powrócić do pierwotnego kształtu, można było usunąć modyfikację. Zakres tych modyfikacji jest ograniczony, to tylko moje takie zabawy. Głównie robię to dla siebie, na tanich popularnych piórach, czasami wychodzą ciekawe efekty tych zabaw. Właściwie to tyle. Co do diagnozy, pomocy w jakiś przypadkach, to strasznie trudne do zrealizowania. Każdy inaczej podchodzi do tematu, używa innych słów opisując jakiś problem, różnice w postrzeganiu itd. Dlatego staram się unikać jakiś konkretnych porad, nie widząc na własne oczy pióra, to w pewnym sensie banalny przyrząd ale składa się z wielu części i trzeba podejść do problemu indywidualnie. Ile piór tyle możliwych problemów. Pozdrawiam :)

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, promiko napisał:

@grzegorz3 Wiesz co to oczywiście tylko takie moje słowa, kontr odpowiedź na twoje pytanie. Zajmuję się serwisem, naprawą piór ale nie jako podmiot gospodarczy. Hobbystycznie bawię się w przeróbki, "ulepszenia", modyfikacje. Nie jestem żadnym pen doctorem chodź w swoim środowisku, wśród znajomych, tak czasami mnie określają. To nie jest moje główne zajęcie, tym bardziej zarobkowe choć wpada trochę grosza za to. Piórami zajmuję się ok.20 lat sam mam ponad 40. Tyle o mnie(prywatnie), wracając do pytania głównego, oczywiście że nie wszystkie ulepszenia mi się udawały, tak na marginesie, robię wszystko tak by można było powrócić do pierwotnego kształtu, można było usunąć modyfikację. Zakres tych modyfikacji jest ograniczony, to tylko moje takie zabawy. Głównie robię to dla siebie, na tanich popularnych piórach, czasami wychodzą ciekawe efekty tych zabaw. Właściwie to tyle. Co do diagnozy, pomocy w jakiś przypadkach, to strasznie trudne do zrealizowania. Każdy inaczej podchodzi do tematu, używa innych słów opisując jakiś problem, różnice w postrzeganiu itd. Dlatego staram się unikać jakiś konkretnych porad, nie widząc na własne oczy pióra, to w pewnym sensie banalny przyrząd ale składa się z wielu części i trzeba podejść do problemu indywidualnie. Ile piór tyle możliwych problemów. Pozdrawiam :)

Dziękuje za odpowiedź.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...