Jump to content
Michael222

Ołówek Montblanc M.-N. 22 Lapis Blue

Recommended Posts

Witam Wszystkich

Od kilku lat interesuje się wyrobami takich firm jak Cartier, Dunhill, Dupont i oczywiście sztandarowy Montblanc, od pewnego czasu postanowiłem zgłębiać swoią wiedzę na temat artykułów piśmienniczych powyższych marek. Moim żródłem informacji są przeważnie internetowe artykuły oraz od strony wartości i cen portale aukcyjne jak ebay, który jest poniekąd powodem mojego wywodu.

Mianowicie znalazłem taką oto aukcje: https://www.ebay.com/itm/222882743228?ssPageName=STRK:MESELX:IT&_trksid=p3984.m1555.l2649

...i teraz do Was specjalistów mam kilka pytań:

1. Czy to faktycznie jest pierwszy ołówek jaki firma Montblanc wypuściła na rynek?

2. Jeśli tak to w jakiej ilości?

3.....i w jaki sposób jest tworzona ta elegancka powłoka określana mianem "Lapis Blue"?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hej Michael!

Pomimo, że sprzedawca w opisie aukcji deklaruje, że to pierwszy wyprodukowany przez Montblanca ołówek, to niestety tak nie jest. Wcześniej pojawił się chociażby model ebonitowy o numerze #001.

Ołówek z licytacji to model #22 z tzw. III serii, czyli najsłabszej jakościowo z całej produkcji, z niskiej półki cenowej. Konkretnych danych o ilościach produkcyjnych nikomu do tej pory nie udało się odnaleźć. Jedno wiadomo - to była produkcja seryjna. "Niebieski" korpus jest wykonany z celuloidu i katalogowo nazywano go "Azurite Blue".

Do przeczytania,
Marcin


Pióromaniak I Pióra wieczne I Atramenty I Notatniki

www.pioromaniak.pl

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dziękuje za wyczerpującą odpowiedz.

Jest jeszcze jedna kwestia.

Nie mogłem nigdzie znależć podobnego ołówka (zakończonych aukcji, zdjęć, danych, itp.). Z tego wnioskuje, że jest to rzadki egzemplarz, którego wartość relatywnie do czasu będzie wzrastała (jeśli jest inaczej proszę o oświecenie z Waszej strony :) )...bo na takich okazach chciałbym się głównie skupić; aby zaraz obok kolekcjonerstwa i przyjemności, stała za tym lokata kapitału.

Między innymi w związku z tym mam też dylemat. Na oku mam wyżej wymieniony ołówek i poniższe pióro Waterman typu Safety.

https://www.ebay.com/itm/Old-WATERMANS-42-Continental-Safety-Overlay-Two-tone-gold-nib-F-1920-25-c/292373231151?hash=item4412cd762f:g:7aQAAOSwICpaNVtF

Posiadam do rozdysponowania na ten cel 300$ max. Teraz chciałbym zasięgnąć rady. W którą aukcje było by lepiej włożyć te pieniądze? Czy załóżmy poczekać na coś innego bo obie aukcje przekroczą mój budżet?

Edited by Michael222

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pióra to nie dzieła sztuki, gdzie majętni lokują swój majątek. Ostudził bym zapał z mniemaniem o wartości wzrastającej (najlepiej można zarobić na restauracji starych modeli). W kwotach powyżej 1k  to radziłbym w miarę możliwości zapoznać się z piórem organoleptycznie, no chyba, że jesteś na tyle majętny, że stać cię na rotacje piór w tych przedziałach cenowych.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×