Skocz do zawartości

Pelikan naboje, kałamarz - różnica w kolorze


Gość

Polecane posty

Dzień dobry!
Pytanie dotyczy atramentu pelikana z serii 4001, dokładniej koloru Blue-Black. Początkowo testowałem go pisząc z naboju i był taki szaro-zielony. Dzisiaj kupiłem kałamarz z tej samej serii i tego samego koloru, ładuję do pióra (oczywiście wcześniej dobrze wypłukane) rozpisuję, a tu granat O.o Czy takie różnice w kolorze między nabojami, a kałamarzem to norma?
Z góry dzięki za odpowiedź!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, pawo1 napisał:

Dzień dobry!
Pytanie dotyczy atramentu pelikana z serii 4001, dokładniej koloru Blue-Black. Początkowo testowałem go pisząc z naboju i był taki szaro-zielony. Dzisiaj kupiłem kałamarz z tej samej serii i tego samego koloru, ładuję do pióra (oczywiście wcześniej dobrze wypłukane) rozpisuję, a tu granat O.o Czy takie różnice w kolorze między nabojami, a kałamarzem to norma?
Z góry dzięki za odpowiedź!

Tzn. "pojęcie dobrze wypłukane pióro" nie stanowi idealnego probierza do testów atramentu. Zawsze mogą być śladowe ilości zaschniętego poprzednio używanego inkaustu i próba wyjdzie niereprezentatywna. Osobiście porównuję kolory atramentów przy pomocy zwykłego pióra maczanego w kałamarzu, lub wykałaczki w naboju i rozsmarowuję kreskę na kartce papieru. Tu na forum mnóstwo jest takich testów. Kiedyś sam przeżyłem szok, jak do "dobrze wypłukanego" pióra w którym uprzednio miałem Pelikana Royal Blue, wlałem zielonego Pelikana. Ku mojemu zdumieniu pióro zaczęło pisać śliczną kreską koloru turkusowego. Też zacząłem kombinować skąd to idzie, ale krążek barw z fizyki mi się przypomniał i się uśmiałem. To takie nie raz są przyziemne powody zmiany koloru. Nie twierdzę, że u Ciebie było tak samo. Być może trafiłeś na jakiś inny kolor, licho wie...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Corsair Oki na wszelki wypadek będę teraz badał kolory wykałaczką, żeby wyeliminować ryzyko resztek atramentu w piórze.

@Topaz O właśnie taki jak Twój w Jinhao wyszedł mi z kałamarza i bardzo mi się podoba :D. Co do naboju to mogę wstawić wieczorem jako ciekawostka, jeżeli nikt mnie tu nie zabije za próbkę w postaci notatek z matmy :P 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj testowałem nowe naboje Pelikan 4001 czarno-niebieskie i mam takie same odczucia do koloru co Ty. Kolor jest taki nieokreślony szaro-zielony, a kiedyś w starszych nabojach tego koloru był ładny atrament granatowy, przypominał Kaweco royal blue. Trochę mnie zaskoczył ten kolor, niestety nie tego oczekiwałem.

Edytowano przez Pawel.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie nie oddaje do końca kolorów blue-blacka u mnie, ale widać wystarczająco jak rożni się nabój od kałamarza. Cieszę się, że nie zraziłem się do tego koloru po kupnie nabojów, bo ten odcień w kałamarzu jest dokładnie tym kolorem do jakiego dążyłem :D Przy okazji mam wrażenie, że te atramenty które mam z kałamarza (brązowy, turkusowy, blue-black) są jakby bardziej mokre (?)

29313915_994731833999703_654151582497112064_o.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o naboje to podobny odcień mam u siebie, a też chodziło mi o podobny kolor jak Ci wyszedł z kałamarza. Poprzednie naboje tego koloru miały taki odcień jak z kałamarza, ewentualnie ciut bardziej niebieskie. Te naboje powinny mieć na opakowaniu informację, że atrament jest szary, a nie niebiesko-czarny ;-)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na żywo ten z kałamarza to właśnie taki granat wpadający miejscami w czerń, nie umiem robić zdjęć :D kusi mnie kupienie Royal Blue w kałamarzu, może również będzie ciekawszy od swojego nabojowego kolegi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...