Skocz do zawartości

Diplomat Traveller czy Pilot MR


Gość

Polecane posty

Dzień dobry!
Staję przed dylematem wyboru swojego pierwszego pióra, które nie będzie chińskim no-name. Zapoznałem się z toną artykułów pt. "pióro do 150zł" (taki jest mój maksymalny budżet) na tym forum i wytypowałem te dwa modele. Potrzebuję jednak waszej porady, na które się zdecydować? Będę wdzięczny za wasze rady "za i przeciw" na temat tych piór oraz propozycje innych modeli, bo może te które wybrałem wcale nie są najlepszym wyborem...

Pióro według moich wyobrażeń ma być niezawodne (w miarę możliwości w tym przedziale cenowym), ze stalówką F, najlepiej metalowe, system napełniania naboje/konwerter  w standardzie "Europejskim".

Z góry dzięki za pomoc ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Ładnie to ująłeś "Pióro według moich wyobrażeń ma być niezawodne (w miarę możliwości w tym przedziale cenowym)" to życzenie fajnie żeby się spełniało niezależnie od wyboru, nie tylko pióra. Pisaliśmy już jak to wygląda, powtórzyłeś zapytanie, wiem jest dylemat, trudno coś wybrać. Kwota 150zł to budżetowe pióra w sensie tanie(u nas niekoniecznie)z tą niezawodnością nie oczekiwał bym wiele. Diplomat Traveller nie jest tak bardzo szeroko opisany na forum, jak kojarzysz mam to pióro, pisałem o nim ale to stare pióro, nie wypowiem się jak wygląda sprawa z dzisiejszymi piórami Diplomat. Pilot MR jest bardziej popularny i dość szczegółowo opisany na forum. Jeżeli nic się nie zmieniło przy Diplomacie ja proponuję właśnie to pióro. Ale nie mam mocniejszych argumentów żeby upierać się przy tym wyborze. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytam o pióro lub pióra jakie posiadasz obecnie, czy masz jakieś już swoje preferencje odnośnie wielkości, grubości pióra czy to akurat jest Ci obojętne. Już wiemy że ma być metalowe, stalówka rozmiar F o nabojach/konwerterze nie wspomnę, to trochę za mało. Wiem wytypowałeś już dwa konkretne pióra ale dodałeś że mogą być jeszcze inne propozycje. Mamy rozumieć że mają to być pióra podobne do tych co wymieniłeś?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadnego z wymienionych, w tym budżecie i z takimi parametrami brałbym Faber-Castell Loom lub wersja dla oszczędnych Muji FP, obydwa miałem w rękach i trudno im coś zarzucić, biorąc pod uwagę przedział cenowy (każdego). Jedyny minus, że brak im metalowego wykończenia, ale osobiście nie przywiązywałbym do tego uwagi.

Pióro to rzecz jak każda inna, więc i tu górnych limitów cenowych nie ma.

 

Edytowano przez odi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie posiadam tylko pióro znalezione w szafce rodziców, jedyne oznaczenie jakie na nim znalazłem to "M&G Product". Jeżeli chodzi o wymiary to wystrzegał bym się jedynie tych z grubą sekcją. Pod względem wyglądu te wymienione przeze mnie najbardziej mi się podobają, ale wiadomo, że przy tym budżecie trzeba liczyć się z kompromisami ;P

@odi Wiadomo, że górnych limitów nie ma, bardziej miałem na myśli, że droższe to już tylko wygląd... Żeby Ci przybliżyć moją wiedzę z tamtego okresu: nie miałem wtedy pojęcia, że stalówki mogą różnić się grubościami.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie odwarze się napisać jak kolega odi że Twoje wytypowane pióra nie są dobrym wyborem. Każde pióro które zapewne będą proponować użytkownicy forum może być dobrym wyborem.  Z mojej strony tyle jeśli chodzi o jakieś sugestie, mogę tylko napisać żebyś nie oczekiwał cudów bo dzisiejsze pióra to loteria, tak jak w atramentach o które pytałeś :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIE mówię, że te dwa są złe, po prostu w tej cenie i przy europejskim wejściu wybrałbym te, które podałem, bo z nimi miałem do czynienia nawet mimo tego, że bardzo lubię "pilotowskie stalówki".

A właśnie - cały czas zapominam - Pelikan Stola, też idealnie wpisuje się w poddane parametry.

@pawo1 Kilka propozycji już podano, warto przejrzeć internetowe recenzje pisane i te filmowe, każde z tych piór zostało już skrupulatnie opisane.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym polecił Pilota MR. Tylko, że nie wynika to z moich doświadczeń ale tego, że sam planuje sobie kiedyś kupić jakiegoś :) 

Na YT jest mnóstwo recenzji, te które widziałem są nagrane przez zadowolonych użytkowników.

Dodatkowo najlepiej od razu kupić jakiś tłoczek, tutaj za niecałe 2$ od Chińczyka https://www.aliexpress.com/item/BAOER-388-Classic-Stainless-steel-Business-medium-Nib-Fountain-Pen-new-Silver-Golden-Trim-M-Nib/32502144466.html albo https://www.aliexpress.com/item/2-colors-Exquisite-BAOER-388-Stainless-Steel-Fountain-Pens-Silver-Gold-Trim-M-Nib-Size-Pen/32769497010.html

Do tłoczka dołączony jest bonusowo Baoer 388, które będzie fajny piórem rezerwowym do Pilota MR :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pelikan Stola ma rozmiar stalówki M, pisze dość mokro więc w zależności od atramentu będzie dość konkretnie jeśli chodzi o grubość. Jeżeli to nie stanowi problemu no to jest kolejny, tańszy typ który można polecić. Jeśli chodzi o Diplomata to niemiecka firma, standardowe naboje, konwerter. Stary Diplomat Traveller pisze u mnie od blisko 30 lat, ma się dobrze. Ale to stary Traveller, jak to wygląda przy obecnej produkcji tego już nie wiem

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ło, dzięki wszystkim za odpowiedzi, na prawdę doceniam, że mi pomagacie, mimo iż temat już poruszany wiele razy.

@Pursat Podeślesz jakiegoś linkacza? Akurat szukałem go dzisiaj jako pióro zapasowe z załadowanym innym kolorem, bo czasem się to przydaje. Co do atramentu to o to się martwić nie muszę w szafce 3 nowiuśkie kałamarze pelikana.
 

@promiko O nowym Travellerze, udało mi się znaleźć film osoby kryjącej się pod nickiem Tuzand. W filmie "Top 5 2017" mówił, że Traveller służy mu codziennie jako "wół roboczy" przy notatniku, tylko jak sam zwróciłeś mi uwagę na losowość w dzisiejszych czasach - nie wiem na ile można ufać wypowiedzi jednej osoby :/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to powinno być dobrze, jak sam piszesz filmik z 2017 więc pióro trzyma poziom jak jest zachwalany. Ja mam Traveller'a z 1991r. a wszedł do sprzedaży w 1990r. daje do myślenia. Oczywiście nie mam zamiaru wyolbrzymiać jakie to wspaniałe pióro, jak pisałem każda propozycja zasługuję na uwagę, koledzy proponują dobre, sprawdzone pióra :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...