Skocz do zawartości

Wymiana stalowki w prostych piorach Herliz / Pilot - pytanie.


Abore

Polecane posty

Nie jestem pewien, czy to wlasciwy dzial, aby zadac to pytanie - ale lepszego chyba nie widze.

Chcialem kupic pioro do pisania - bylem przyzwyczajony do tanich chinskich pior z lat 90tych, ktore pisaly stosunkowo cienko - i zrobilem to, nie majac pojecia, ze istnieja rozne szerokosci stalowek... No i wszedlem do sklepu i "w ciemno", bez mozliwosci testowego pisania kupilem:
- Herlitz My-Pen (chyba L) oraz, gdy okazalo sie, ze pisze koszmarnie grubo, pozniej
- Pilot kakuno (M)

No i to, jak oba modele pisza, mocno grubo, niemalze jak flamaster, zdecydowanie mi nie odpowiada. Dopiero pozniej znalazlem to forum, i stad dowiedzialem sie, ze istnieje m.in. Platinum Preppy - piszace cienko. Ale akurat to pioro jest jednak mocno brzydkie.

I tu moje pytanie - odpowiadaja mi te wymienione dwa wyzej piora pod wzgledem ergonomicznym, ale czy mozna w nich zmienic stalowke na grubosc "F" / "EF"? Da sie to dokupic w normalnym sklepie, czy jednak nie ma szans i potrzebuje kupic jakies nowe, cienkopiszace pioro?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Herlitza raczej nie dokupisz. Do kakuno możesz próbować znaleźć, choć nie wydaje mi się, żeby coś było.

 

Popatrz jeszcze na Pilota Plumixa- cena mniej więcej jak za Preppy a stylistyka trochę ładniejsza

 

Edytowano przez mahda404
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć kolego. Proponuję zostawić te pióra, nie ma sensu wymieniać stalówek, to są tanie pióra szkolne, przeznaczone dla początkujących lub po prostu dla dzieci, stalówka L(LH) dla leworęcznych, M- średnia to są podstawowe stalówki w takich piórach. Sensowność wymiany jest żadna, ww.pióra występują tylko z tymi stalówkami. Przeszukaj oferty tanich piór ale ze stalówkami które chcesz i dokup sobie a te zostaw do innych celów np.zakreślacze itp.jak piszą za grubo. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To sytuacja jest jasna, dziekuje Wam za odpowiedzi - troche szkoda, bo placilem za te piora zauwazalnie wiecej, anizeli kosztuje Preppy czy Plumix (ktorego mi jednak w sklepie odradzono, bo to podobno "pioro do kaligrafii", a nie ciaglego pisania).
No ale coz, taka najwidoczniej musiala byc cena doswiadczenia ;-)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzedawcy w sklepie mogą wcisnąć wszystko, jeszcze jak wyczują że klient nie jest obeznany w temacie to wmówią wszystko żeby kupić droższy towar. Pióro do kaligrafii to pojęcie względne, bardziej obeznani w temacie uznają stalówki np. typu Stub do kaligrafii choć w pewnym sensie te bardzo cienko piszące też można uznać że są do kaligrafii, do pisania chińskich, japońskich "krzaczków" :) Poczytaj recenzję piór, zaznajamiaj się z niektórymi pojęciami, na forum masz cały przegląd różnych piór od tych tanich do bardzo drogich 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam używam stalówki M z Plumixa, przełożonej do Pilota MR, do codziennego notowania i ewentualnie można delikatnie zaokrąglić stalówkę na micromeshu. A jeśli chodzi o cieniutką kreskę to mogę polecić Pilota 78G F lub Pilota Penmanship EF (oba do zakupu na ebay) obie stalówki można przełożyć do Pilota MR nie wiem jak z Kakuno

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i nabylem "w ciemno" (w sklepie nie bylo mozliwosci wyprobowania) Preppy 0,2/EF. Juz jest dobrze, ale chyba jednak idealem bylyby odrobine grubsze linie - sprobuje jeszcze dokupic Preppy 0,3/F.

No coz, przyslowie "do trzech razy sztuka" u mnie nie zadzialo  - byc moze dopiero 4 nabyte pioro bedzie pisalo jak tego oczekuje. Obym tylko nie potrzebowal szukac jakiegos piatego egzemplarza...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to od razu proponuje zacząć się rozglądać, za nabojami do niego albo tłoczkiem czy strzykawką do napełniania zużytych naboi. Platinum Preppy F to jedne z fajniejszych piór jeśli chodzi o przyjemność pisania cienką kreską. Platinum #3776 daje dodatkowo wrażenia estetyczne ale za nieporównywalnie większą cenę :) 

Proponuje spojrzeć na https://www.ebay.com/itm/2x-Platinum-Fountain-Pen-Ink-Converter-Economy-Fits-for-Platinum-Preppy-Plaisir/391315656898 albo https://www.ebay.com/itm/Platinum-Fountain-Pen-Converters-CR-50-for-Platinum-Preppy-Plaisir/352221919485

do Platinum #3776 Century bym go nie wkładał ale do Preppy pasuje cenowo idealnie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...