Jump to content
Sign in to follow this  
Guest

Dziwny klamot pięknie piszący...

Recommended Posts

Guest

Robiąc porządki w szufladach, które pamiętają chwilami czasy tuż po II wojnie znalazłem takie kuriozum. Nie mam pojęcia co to za pióro, ma tylko na monstrualnej w stosunku do swojego wyglądu stalówce standardowy napis: "Irydium Point". Stalówka w kolorze złotym (może złota :) ) - pisze po prostu super. Nie dołączam zdjęć pisma, ale w razie czego posiadam - mięciutka F-ka z ciągotkami w kierunku odchudzonej M-ki. Wewnątrz klasyczna gumka w pancerzyku stalowym. Piórko wykopałem niedawno i zastanawiam się nad jego pochodzeniem. Może ktoś zechce je zidentyfikować, będzie sierotka przynajmniej miała jakieś imię. Pozdr. 

WP_20180212_19_04_53_Pro.jpg

WP_20180212_19_05_13_Pro.jpg

WP_20180212_19_05_41_Pro.jpg

Guest
9 minut temu, alrun napisał:

Z zewnątrz wygląda jak Parker Vector, tylko stalówka jakaś taka inna... 

Stalówka jest ogromna i jakaś nieproporcjonalna. Wygląda jak pióro "maczak", a jednak to wieczne pióro, tylko na razie "no name". O dziwo można nim nawet fleksować i nic złego stalówce się nie dzieje. Zrobiłem test małym magnesem. Przyciąga lekko stalówkę - widocznie jest stalowa, pozłacana... 

Moja pierwsza myśl też była - Parker Vector! Ale jednak nie. Sekcja w Parkerze ma zupełnie inny kształt, no i jest wytłoczona z blachy, razem z gwintem, a ta tutaj jest plastikowa i ma dłuższy, drobniejszy i w ogóle inny gwint. Poza tym oczywiście Vector ma naboje, a nie balonik. Najbardziej podobna wydaje się skuwka, a klips jest właściwie identyczny. Zakończenie skuwki jednak już się trochę różni. Wydaje mi się, że jest to albo składak, w którym użyto części od Vectora, albo jakieś chińskie naśladownictwo Vectora, z niekoniecznie oryginalną stalówką. W każdym razie, na pewno nie jest to nic wartego uwagi, chyba że istotnie dobrze pisze, a posiadaczowi nie chodzi o nic innego. :)

Guest

Ciężko ustalić co to za pióro, nie sugerował bym się podobieństwem do Parkera Vector. Vector wszedł do sprzedaży w 1982r. Wygląd klipsu, korpusu był powielany przez wielu producentów i takich piór o podobnym wyglądzie jest bez liku i nie koniecznie chińskich. Może to pióro było nawet wcześniejsze od Parkera Vector, kto tam wie. Myślę jednak że to jakieś pióro chińskie i nie sądzę że to składak a oryginał. Mam pióro które też w żaden sposób nie da się ustalić co to dokładnie jest, wiem tyle że jest z początku lat 90 bo posiadam go od nowości, ma w sobie cechy wyglądu Lamy i szkolnych Pelikanów, łączy cechy głównie niemieckich piór w budowie i wyglądzie a nie jest żadnym z nich, tyle wiem że ma nazwę Maemo bo taka nazwa widnieje na  klipsie i była od zawsze. Pisze kapitalnie i to jest najważniejsze, nie jak wygląda, jakiej jest firmy tylko jak pisze a to chyba jest najważniejsze :)