Skocz do zawartości

Czym rozpuścic (zmiękczyć) tusz kreślarski?


Polecane posty

Okienko podglądu jednego z moich piór (Pelikan 100N) jest od środka powalane czymś co zakrawa na tusz kreślarski.... Czym to cholerstwo rozpuścić, bo oczywiście jest metoda mechaniczna, ale ona może uszkodzić celuloid okienka...
Ktoś radził ocet spirytusowy, ktoś inny podchloryn sodu, ktoś kolejny - roztwór amoniaku..
Ale jak te substancje reagują z celuloidem? Bo obawiam się, że plamy znikną wraz z całym okienkiem...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, MarcinEck napisał:

Czyli przekładając na język domowy jakaś mocna gorzała z Ludwikiem...? Ciekawe jak się zachowa celuloid pod ich wpływem?

Niestety co do celuloidu to nie wiem, ale wiem na pewno, że nie należy używać alkoholi z półki sklepowej, ew. spirytus spożywczy (po pierwsze są z recyklingu, po drugie są skażone acetonem, a to zabójca wszelkich tworzyw sztucznych).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mechaniczna może okazać się najskuteczniejsza :/ 

http://www.fountainpennetwork.com/forum/topic/294213-ammonia-soak-for-modern-montegrappa-celluloid/

Alkoholem można raczej zaszkodzić, zgodnie z tym co jest napisane w tym temacie:

http://www.fountainpennetwork.com/forum/topic/121706-isopropanol-fountain-pens/

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
11 godzin temu, MarcinEck napisał:

ostatecznie nalałem do zbiorniczka roztworu sody oczyszczonej (mniej niż pół łyżeczki do kawy do wody na pół kieliszka do jajka). Potem długie pucowanie od środka kwaczykiem kosmetycznym i JUZ! Gotowe!

Puściło to bezeceństwo...;-)

Aż mnie dreszcze po plecach...,  jak pomyślę o   --- długie pucowanie --- .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...