Skocz do zawartości

Pierwsze pióro dla totalnego laika - do 150 zł


Polecane posty

Hej Wam! Jestem totalnym laikiem w kwestii piór wiecznych. Przymierzam się właśnie do zakupu swojego pierwszego od dawna (mniej więcej od czasów podstawówki, czyli jakieś 10 lat) pióra wiecznego z prawdziwego zdarzenia. Po tygodniowym przeglądaniu Waszego forum, czytaniu blogów, etc. pomyślałam, że jednak najłatwiej będzie zapytać tutaj. Szukam raczej lekkiego pióra do codziennych, domowych notatek (jest ich dość sporo), o klasycznym, eleganckim wyglądzie. Najlepiej czarne ze złotymi zdobieniami. Stalówka raczej cienka, bo pismo mam dość szerokie i grube. Budżet: 150 zł. Podoba mi się Parker IM, ale spotkałam się z wieloma negatywnymi opiniami; Waterman Hemisphere, ale jest powyżej mojego budżetu, niestety. Celować w używane czy kupić nowe, tańsze, jak radzicie? Ma to być moje pierwsze pióro, otwierające niejako tę przygodę, więc nie szukam niczego aż tak niezwykłego. Biorę po uwagę fakt, że po jakimś czasie przesiądę się na lepszy model ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz sobie wybrać jakieś modele, wypisać je tutaj i z tej listy ktoś coś może doradzić. Klasyczny, elegancki wygląd to jest sprawa tak indywidualna, że nikt tu ci nie doradzi, bo każdy ma inny gust estetyczny. I druga sprawa czy w grę wchodzi zagranica, bo polska dystrybucja zawęża mocno wybór takiego pióra. Po dobre cienkie stalówki warto zajrzeć do Azji, Pilot oferuje dobre stalówki, ale u nas wybór bardzo ograniczony.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A takim zawsze bezpiecznym i uniwersalnym wyborem na pierwszy raz/powrót jest Lamy Safari - tyle tylko, że to taka nowoczesna klasyka ;)

No i do dużego notowania jak zawsze polecam TWSBI Eco, ale u nas cena będzie trochę przekraczać budżet i trzeba polubić się z tym wzornictwem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kolega wyżej - kwestia dostępności u nas, wzornictwa oraz sklepów, do których się ograniczamy (tzn. czy tylko firmowe, czy Allegro i OLX wchodzą w grę). Przydałaby się także kwota zakupu tego lepszego pióra (tzn. czy z tego coś,,ma być" czy to testy tylko). 

Hemisphere najtaniej: https://www.piszesz.pl/pioro-wieczne-waterman-hemisphere-stalowa-ct-s0920410,66,147.html

W Parkera IM się nie pakuj, naprawdę nie warto :)

Jeśli już, to proponował bym Lamy Alstar (lub Safari, ale Alstar jest z aluminium) zamiast Pilota MR.

Może Platinum Plasir?

Jeśli budżet pozwoli (w przypadku Lamy) to dobrym pomysłem byłoby także Platinum Preppy (to bardzo dobre pióro, nie zrażaj się tak niską ceną :))

Oczywiście Twoje propozycje (lista) wskazana, to Ty wybierasz, my doradzamy :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod względem właściwości piśmienniczych stalówki polecał bym Pilota MR bo stalówka jest świetna, jednak trzeba go sobie przed zakupem potrzymać i stwierdzić, czy nam ten uskok nie przeszkadza w trzymaniu pióra. Watermana Hemisphere również mogę polecić, jest bardzo ładnie zrobiony a stalówka nie jest taka świetna jak w Pilocie ale jest ok. Ale na pewno nie dał bym za niego tyle co w powyższym linku, gdyż spokojnie można zakupić taką samą wersję (nieużywaną) na allegro albo olx do 80zł, a wersję starszą (również nieużywaną) idzie nabyć za ok 60zł a jest według mnie lepsza ;)  Parkera IM raczej nie polecam ze względu na szybkie przysychanie atramentu na stalówce.

Edytowano przez Bartosz_T
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym celował w używane. Byłem przeciwny temu, ale jak spróbowałem to jeśli mam możlieość używki to kupuję. Tym bardziej, że wiele modeli zniknęło ze sklepów i są tylko używane albo NOS.

Ja bym zastanowił się nad kolorystyką. Sam jestem fanem czarnego ze złotym, ale raczej w domu. Uważam, że złote elementy na czarnym piórze za bardzo przykuwają uwagę otoczenia. 

Konkretnego modelu nie polecę, ale miałem/ mam pióra Parkera, Sheaffera,Watermana i wszystkie były przyzwoite.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za odpowiedzi! Trochę mi rozjaśniły w głowie ;) Co do 'klasycznego i eleganckiego' wyglądu - właśnie coś à la Parker IM czarny ze złotym wykończeniem albo Waterman Hemisphere w tej samej kolorystyce. Jak już wspomniałam, pióro ma służyć głównie w domu, więc żadne tam przykuwanie uwagi otoczenia mi niestraszne.

Allegro, olx, wszystko biorę pod uwagę. Używki też.

Co do Waszych propozycji : Lamy odpada, zupełnie nie podoba mi się to wzornictwo. Platinum Plaisir wydaje się dość ciekawą opcją tak jak Pilot 78g. Poprzeglądałam dzisiaj trochę internet i znalazłam kilka modeli, które wydają mi się interesujące: 

Diplomat Traveller, Sheaffer VFM 9403, Duke 209 (spotkałam wiele negatywnych komentarzy). Macie jakieś doświadczenia z tymi piórami?

Czy warto kupować coś na aliexpress? Rzuciły mi się w dwa modele, Picasso 903 i Baoer 388 (jestem dość sceptycznie nastawiona, bo wygląda jak podróba Parkera).

No i w ogóle, gdzie polecacie kupować? Macie jakieś zaufane sklepy internetowe?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten Diplomat jest podobno naprawdę fajny :)

Duke 209 sobie odpuść - dostałem z konkursu, nic specjalnego; korpus rysuje się od nakładania skuwki, pióro nie startuje od razu...

Co do sklepów, to Ali, EBay, Amazon etc.

Z polskich to TwojePióro, Pioroteka, F-pen, Pióromaniak i piszesz.pl

Niekoniecznie w takiej kolejności :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Chińczyków polecam tego pistona:

https://www.ebay.com/itm/2017-Model-Wing-Sung-698-Piston-Black-Fountain-Pen-A-Little-Softer-Fine-Nib/232368896344?epid=569967540&hash=item361a43f958:g:WRAAAOSwwVRZjFy-

To mój wół roboczy, w tej cenie trudno do czegokolwiek się przyczepić. Kilka dni temu drugą sztukę sobie zamówiłem. Myślę, że na początek wystarczy, a przy obecnym kursie dolarowym zostanie jeszcze na bardzo dobry inkaust.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...