Skocz do zawartości

Pióro, którego nie zamorduję, ~100zł


Polecane posty

Cześć!

Stoję właśnie przed wyborem kolejnej zachcianki. Jako że ostatnio wykańczam wszystkie pióra albo z każdym mam jakieś niemiłe przygody, chciałabym choć raz kupić pióro, które mnie bez problemów zadowoli. :D

W podstawówce kupiłam Parkera Vectora, jako pierwsze pióro potraktowane poważniej niż wszystkie plastikowe "zabawki" z marketów, które po kilku dniach kończyły przypadkiem zmiażdżone stopą... Parker służył mi wiernie wiele lat, jednak jako że był plastikowy po czasie pękła sekcja. Kupiłam zatem drugiego Vectora - tym razem metalowego. Też wiernie służył kilka lat, ale już chciałam coś nowego... Od rodziców z okazji obrony dostałam komplet Parker IM - jak to IM szybko skończył na gwarancji  - za dopłatą zamiana na Urbana. Ten z kolei służy bardzo dobrze, ale wciąż szukam "tego czegoś". Przez moje ręce przeszło kilka chińczyków, większość wykończona. Pilot MR po upadku na zajęciach na studiach już nie wrócił do swojej świetności niestety, a szkoda. Świetne pióro! Niedawno w moje ręce wpadł Faber Castell Basic Black Leather F. Niestety wczoraj odesłałam go na gwarancję, pisze dobrze, ale jak na F strasznie grubo i mokro. :angry:

Czuję potrzebę posiadania pióra, które mnie nigdy nie zawiedzie. :D Gdzieś kiełkuje ochota na kupno tego potworka Lamy Safari, wersja czarna matowa, chociaż niemożliwie brzydka, ma w sobie coś takiego dziwnego, że zastanawiam się nad kupnem. Przeczytałam chyba większość tematów z podobnymi problemami, recenzje Lamy, ale nie do końca jestem przekonana.

Potrzebuję stosunkowo cienkiej stalówki - na pewno F, może coś cieńszego? Nie wiem. Jednocześnie chciałabym, żeby stalówka sunęła po papierze z lekko słyszanym szmerem - leciutko, bez drapania. A że mam jak widzicie talent do wykańczania piór to nie chciałabym wydać na nie zbyt wiele. :D

Myślicie, ze Lamy Safari się tu sprawdzi? Jeśli tak to która stalówka? Chyba, że macie coś innego do polecenia. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie wiem, czy warto dopłacić. Ten ABS w Lamy Safari jest naprawdę wytrzymały. Może Alstar z aluminium, ale będzie się to rysować. Wytrzymałość na równi, nawet w stronę Safari, jeśli chodzi o rysy. O, przypomniało mi się jeszcze o tym, że skuwka w Safari się wyrabia, ta w Alstarze jest troszeczkę inaczej zbudowana i nie powinna się tak szybko wyrobić. Naprawdę drobna różnica, trzeba posiadać oba pióra, aby móc dostrzec różnicę :)

Pióro to jedno, dobry papier to drugie. Ten FC nie ma żadnego powodu do reklamacji, te stalówki po prostu podają dużo atramentu, a prawdopodobnie nie piszesz na Oxfordzie, Rhodii, Clairefontaine lub Midori :)

Sukces = pióro + papier + atrament, gdzie pióro to połowa sukcesu :D

Dobieraj dobry papier, inaczej możesz mieć rozstrzał od włosa do dosyć grubej kreski (to nie żart, to prawda)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z dwojga wybrałbym LAMY Safari. Dlaczego? Zdjęcia najlepiej zobrazują jego wytrzymałość.

 

LAMY Safari 17g vs Van 2 tony

 

e77c25ac7650c605med.jpg

 

910f53d5c1227296med.jpg

 

Ps. Nadmienię, ze nadal pisało. Obecnie oczywiście pamiatka po wypadku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Ziemniaczek napisał:

Sukces = pióro + papier + atrament, gdzie pióro to połowa sukcesu :D

Dobieraj dobry papier, inaczej możesz mieć rozstrzał od włosa do dosyć grubej kreski (to nie żart, to prawda)

Wiem! Tak, prawda, nie piszę na Oxfordzie, Rhodii, Clairefontaine lub Midori, ale też nie wybieram papieru jakości papieru toaletowego. :D

W każdym razie przechodząc wczoraj obok sklepu Lamy nie mogłam się powstrzymać i weszłam do niego, a jak już weszłam to ekhm...

 

IMG_20180203_151603_2.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z drugiej strony... Skoro masz taki niefart do utrzymywania piór w dobrej kondycji, to może należało zastanowić się nad kupnem mosiężnego Kaweco Brass Sport. Mocne, nie do zdarcia i można po nim nawet samochodem przejechać :)

kaweco-brass-sport-fountain-pen-review-2

Edytowano przez Gość
literówka :)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim, mam nadzieję, ze będzie służyło wiernie!

2 minuty temu, Corsair napisał:

Z drugiej strony... Skoro masz taki niefart do utrzymywania piór w dobrej kondycji, to może należało zastanowić się nad kupnem mosiężnego Kaweco Brass Sport. Mocne, nie do zdarcia i można po nim nawet samochodem przejechać

Większy problem z dziwnymi zbiegami okoliczności, większość piór niestety miała "przypadkiem" uszkodzoną stalówkę, a to ktoś na zajęciach szturchnął i wypadło z łapy, spadło na podłogę stalówką, etcetc. Ale jak to nie przeżyje to na pewno przemyślę. :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już gdzieś o tym pisałem, ale ostatnio robiłem remont całego domu. Stale miałem przy sobie dwie Lamy Safari, jedną z blue-blackiem, a drugie z czerwonym. Nosiłem je w kieszeni razem z wkrętami do drewna i kluczami, w skrzynce z narzędziami, zostawiałem go na bardzo długo ze zdjętą skuwką, upadało, stawałem na nim, no i pisałem po najróżniejszych materiałach, bo nie raz trza było zaznaczyć miejsce cięcia, a nie chciało mi się szukać ołówka. I tak przez ponad miesiąc. To był prawdziwy test na wytrzymałość, a jednak obydwa pióra wyszły z niego nawet nie porysowane. Uwielbiam je.

Acha, i nie jestem pewien, ale wydaje mi się, że AlStar jednak jest delikatniejszy. Grube tworzywo ABS jest zdecydowanie mocniejsze od cieniutkiego aluminium.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Corsair, świetnie wygląda ten Kaweco Brass, szkoda jednak, że te stalówki trafiają się różne -_- Przy takiej masywnej skuwce podczas spadania rośnie prawdopodobieństwo, że pióro obróci się skuwką w dół i stalówce nic się nie stanie :D 

Swoją drogą ostatnio pierwszy raz upuściłem otwarte pióro na podłogę, był to Waterman Hemisphere. Byłemmocno zaniepokojony jaka będzie stalówka po pocałunku z podłogą. Jednak ten model ma ciężki tył i stalówka wyszła cało z opresji. Ale strachu się najadłem, a koledzy (zwykli długopisowcy) tylko takie przeciągłe "łoooo..." ;)

Edytowano przez Bartosz_T
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, Bartosz_T napisał:

Corsair, świetnie wygląda ten Kaweco Brass, szkoda jednak, że te stalówki trafiają się różne -_- Przy takiej masywnej skuwce podczas spadania rośnie prawdopodobieństwo, że pióro obróci się skuwką w dół i stalówce nic się nie stanie :D 

Swoją drogą ostatnio pierwszy raz upuściłem otwarte pióro na podłogę, był to Waterman Hemisphere. Byłemmocno zaniepokojony jaka będzie stalówka po pocałunku z podłogą. Jednak ten model ma ciężki tył i stalówka wyszła cało z opresji. Ale strachu się najadłem, a koledzy (zwykli długopisowcy) tylko takie przeciągłe "łoooo..." ;)

Szczerze to nie mam wiedzy odnośnie stalówek w Kaweco. Jak masz wiedzę n/t to napisz parę zdań co w trawie piszczy. A tak poza protokołem, to też przymierzam się do zakupu Lamy Safari. Ten model jest na "widelcu" Chińczyków i na Ebay'u jest mnóstwo podróbek. Nawet mają wybite na stalówce "LAMY", tylko tworzywo kiepskie i z tej racji gwint też ma gruby skok. No po prostu taki nieudany falsyfikat... Trzeba być czujnym.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Był wiele razy wałkowany ten temat na forum przez wielu posiadaczy więc możesz poszukać. Ogólnie jest duży rozrzut jakościowy stalówek tego producenta - jedne są bardzo dobre innymi nie da się normalnie pisać i co za tym idzie jedni kochają Kaweco a inni nienawidzą. Sam nie posiadam wyrobów ww. marki, lecz się im nie dziwię, gdyż jest to niemiecki producent, którego wyroby swoje kosztują, a wypuszczają buble i się z tym nie kryją, bo z tego co wiem bez problemów wymieniają je na nowe czy  też naprawiają.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Nie do zdarcia jest Wing Sun 380 (stal?), ciezki ale dobrze lezy w reku. I zaskakujaco dobra stalowka, tak jak chciales, szmera jak chodzi po papierze, ale nie rwie wlokien . Cena eBay $4.50 - $25, free S/H. Converter - squeezed. Za rownowartosc paru dolarow naprawde warto zaryzykowac, mimo, ze republika ludowa jak sie patrzy.

gorny sample Pilot MR

dolny Wing Sun 380

 

PvsWS.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jestem tu nowa i pozwoliłam sobie tutaj napisać, nie zakładając tematu. O tuż mam dylemat zamówiłam sobie pióro Kaweco Sport Skyline i stalówkę  KAWECO do kaligrafii 1,5, własnie moje niedopatrzenie, już zostało wysłane kurierem. Czy można jakoś stalówkę do kaligrafii dopasować do tego pióra? Z góry dzięki za  odpowiedzi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@gosienka1976Witaj. Teoretycznie da się podmienić stalówkę którą zamówiłaś bez większych problemów ale w praktyce może być troszkę ciężko, zależy jaki trafi Ci się egzemplarz tego pióra. W tym piórze stalówka i spływak są wciskane i problem może być(ale nie musi) z wyciągnięciem standardowej stalówki z pióra. Po prostu w jednych egzemplarzach wychodzi wszystko dość łatwo bez użycia większej siły a w innych trzeba się trochę namęczyć. Ogólnie rzecz biorąc da się zamienić stalówki

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...