Jump to content
Sign in to follow this  
Kolektor

Kolejne pióro - jakie tym razem?

Recommended Posts

Witam,

teraz szukam pióra (nic dziwnego  ) ze stalówką dającą odczucie gładkości ale z takim przyjemnym szuraniem typu jakby się trochę pisało ołówkiem. Oraz pióra które byłoby gładkie, po prostu gładkie bez żadnego feedbacku czy oporu (wiadomo, że to fizycznie niemożliwe, ale chciałem podkreślić o co mi chodzi:)). I przy tym, żeby stalówka była cienka tzn. ef lub f. Pióro nie fleksujące chociaż fajnie też jakby stalówka nie była gwoździem.

Wiem, że podobnych piór może być sporo i dużo zależy od subiektynych odczuć, ale mi zależy w obu piórach na maksymalnym odczuciu tych cech, wobec czego w grę wchodzą też drogie pióra np. omas czy nakaya czy nawet soennecken 

Pytam na forum, bo nie chcę na ślepo próbować kolejnych piór tylko te z propozycji  sam natknąłem się na takie pióra, ale być może są takie, które w tej całej grupie piór deklasują inne i faworyci będą łatwi do znalezienia 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ale każdy Sailor będzie takie właściwości miał? Czy te droższe są lepiej traktowane? Jak się ma 14K vs 21K?

Zastanawiałem się nad włoskimi produkcjami. Jakie są różnice w odczuciu stalówek Omasa, Aurory, Visconti czy Montegrappy?

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Tańszy" Sailor to Procolor ze stalową stalówką. Modele wyższe, czyli te wszystkich z jakich znany Sailora, flagowy 1911 czy ProGear i ich wariacje, oraz wyższe, droższe  to stalówki złote.  Nie wiem jak 21k się mają do 14k, bo te 21k są w większych piórach i ich nie testowałam. Mam dwa Sailory z 14k stalówkami. Ale teraz w styczniu na spotkaniu KWZ Ink na pewno ktoś będzie miał, więc mozna bedzie sprawdzić i porównać. Jedyne co czytałam, że generalnie ludzie bardziej chwalą 14k niż 21k, ale mogę być w błędzie ;)

Ale tak, jest to charakterystyczne odczucie na pewno w 14k stalówkach  Sailora, to jakbyś pisał "ołówkiem" - za to uwielbiam te stalówki.

 

Aurory są precyzyjne i dość ostre, nie żadne tam maślane. Ale nie mam żadnej Aurory, więc mówię z doświadczenia, kiedy je testowałam u kogoś. I na pewno się keidyś na jakąś Aurorę skuszę. 

Montegrappy są sztywne, precyzyjne. Ale tu mówię o stalowych, bo nawet w droższych modelach mają stalowe. Złotą nigdy nie pisałam (chyba).

 

Visconti znam tylko stalowe - te są gładkie. Przyjemne. I do gwoździa im daleko!

Omasy sa różne, zazwyczaj 14k są fleksujące (i nie mówię tu o tych z oznaczeniem flexible, tylko po prostu 14k), ja mam w jednym taką Fke, jest ostrzejsza, precyzyjna, sprężysta, ma fleksa. W dwóch pozostałych Omasach mam 18k i te są twardsze,  i takie gładsze. 

 

 

 

Edited by Nikaa

Share this post


Link to post
Share on other sites
9 godzin temu, Kolektor napisał:

teraz szukam pióra (nic dziwnego  ) ze stalówką dającą odczucie gładkości ale z takim przyjemnym szuraniem typu jakby się trochę pisało ołówkiem.

montegrappa parola, moja oznaczona jest  M ale kreska jest w strone F. gladko szura bez elastycznosci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

z moich starszych takie są:

1.  SHEAFFER TOUCHDOWN TD CRAFTSMAN 52 (Australia) - stalówka F dość miękka, ale bez flexu - fajnie szumi przy pisaniu.

2. Waterman 502 stalówka W2A (UK), ładnie szumi i nawet trochę flexuje.

z nowszych

1. PILOT GRANCE - gładka, sztywna - fajnie szumi.

Wszystkie piszą "od przyłożenia"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×