Skocz do zawartości

Pióro radzieckie SOJUZ


hubertus

Polecane posty

Pióro wieczne„SOJUZ“ wyprodukowane w byłym  Związku radzieckim w 1990 r. Jest to jedna mniej lub bardziej udanych wariacji na temat Parkera, masowo kopiowanych w dawnym bloku wschodnim.

Korpus wykonany ze stali szczotkowanej i czarnego, błyszczącego plastyku, napełnianie za pomocą na stałe zamontowanego tłoczka.

Stalówka wg specyfikacji producenta - 0,5 mm (M), wykonana ze złota pr. 583, sprężysta, fleksująca.

Ciekawostką jest że pióra były masowo importowane do Polski (import prywatny) ze względu na złote stalówki, w owym czasie cena pióra była kilkukrotnie niższa od wartości złotego kruszcu zawartego w stalówce. Pozyskane z piór stalówki były wykorzystywane do produkcji biżuterii. Niestety przez owe złote stalówki pióra SOJUZ należą dzisiaj do rzadkości.      

1aeb69a665c18d0dmed.jpg

a0c8f5ff95684f7fmed.jpg

15e812ca6ce37cfemed.jpg

3c3963c6f04009c2med.jpg

81a5e6ed6c9c0ab6med.jpg

624b134ac71d00f5med.jpg

17ea6dd027df04ecmed.jpg

619e8e2a556c0697med.jpg

13ab95fcf610d336med.jpg

eddbad40b843c9femed.jpg

09be74a0886cbc1fmed.jpg

44f482fcb09af9f2med.jpg

7373bb6c09e1e120med.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie udało mi się zrobić lepszych zdjęć, :( brak umiejętności i sprzętu.

Piórko a właściwie piórka (posiadam 2 sztuki) leżały od w szufladzie od niepamiętnych czasów. Na nowo odkryte postanowiłem sprawdzić czy nadają się jeszcze do użytku.

Napełniłem jedno i okazało się że tłoczek po mimo upływu lat działa i nawet nie cieknie (użyłem standardowy atrament Watermana). Stalówka miękka, bardzo sprężysta, atrament podaje obficie, lekko, acz przyjemnie skrobie po papierze.

Rozmiar wg mnie nieco grubszy od M, (osobiście nie lubię tak grubo piszących stalówek) kusiło mnie nawet żeby oddać piórko do serwisu z prośbą o przeszlifowanie stalówki, ale stwierdziłem że piórka zostaną w stanie dziewiczym.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...