Skocz do zawartości

Jakie konwerter do Watermana Hemishphere


Verdis98

Polecane posty

  • Odpowiedzi 61
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

http://parkerpens.net/sonnet.html

Cienki pierscien -pierwsza seria, MK1, 1994-2003.

Jak już kupisz, to jest szansa dokładnie ustalić rok produkcji, Parker stosuje wlasny kod oznaczania roku produkcji. Można o nim wszystko powiedzieć, tylko nie to, że jest intuicyjny. Google, albo ktoś z forum Ci pomoże. Kiedyś miałem namiary na klucz do tego kodu, ale gdzieś mi wcięlo.

Czy M nadaje się do normalnego pisania? Moim zdaniem nadaje się i to z definicji, IMHO. Srednia grubość stalówki = normalne pisanie.

W pierwszym przybliżeniu - F dla piszących drobniejszym pismem od normalnego, B dla piszących pismem większym od normalnego. Grubość kreski powinna być pochodną wielkości litery, bądź odwrotnie-:) Oczywiście od tej reguły, jak zresztą od każdej, są wyjątki. Ale to już zupełnie inna bajka, podobnie jak wybór atramentu.

Litera na stalówce oznacza tylko grubość linii. Bywają mokre F-ki i suche M-ki. To jeszcze inna bajka.

Nawiasem mówiąc kreska pióra z ogłoszenia wydaje się jakaś skromna jak na M.

Jeśli masz ograniczony budżet a nie brzydzisz się niebieskim to polecam atrament Koh-i-Noor, circa 3 PLN,  przyzwoite właściwości i - dla mnie - fajny odcień. W Warszawie i Czechach można kupić czarny i jeszcze podobno parę innych smaków.

Pelikan 4001, 30ml powinien kosztowac 10 PLN max, powyżej przepłacasz. Ale nawet za 12 jest to ciągle bardzo dobry stosunek jakości do ceny.

Jak kupisz to się pochwal!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co czytałem to M robi dość smukłą linię więc zaryzykowałem bo chciałem coś grubszego minimalnie niż moje parkery z F :D

Do tego pisałem czarnym dość długo niebieskim i oczy powiedziały STOP - teraz czas na czarny hahahahha :D

Gdzie będzie można znaleźć ten kod żeby ustalić dokładną datę bo znalazłem bazę: https://parkerpens.net/codekey.html

Edytowano przez Verdis98
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyszedł Sonnet - jest idealny. Jedynie podczas pisania słychasz smeranie po kartce ale idzie gładko (nie widać uszkodzeń papieru) nie przeskakuje i kreska jest zawsze taka sama. Tak może być czy będzie trzeba szlifować? Fajnie jak tak szumi bo tego długopisy nie mają :D 

Edytowano przez Verdis98
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

28 minut temu, Verdis98 napisał:

Fajnie jak tak szumi bo tego długopisy nie mają :D 

No to niech szumi :) Jedni wolą maślane stalówki inni wolą kiedy jest wyczuwalny feedback. Skoro Ci pasuje to znaczy, że stalówka jest taka jak trzeba. Wszystkie moje Parkery bardziej lub mniej drapały. Jeśli nie przeszkadza przy szybkim pisaniu to po co zmieniać?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mam jeszcze pytanie bo wycierałem stalówkę i czy z pióra przy dotykaniu papierem może lecieć tusz z tego elementu gdzie stalówka wchodzi w korpus (w miejscu wkręcania)? Było luźne więc dokręciłem lekko z wyczuciem tak żeby nic nie uszkodzić ale jeśli przyłożę papier tam albo potrząsnę (dość długo i intensywnie) to stamtąd tusz leci(kropelka dwie). Sam z siebie nie leci tylko muszę to wymusić. Możliwe że stamtąd leciało - popróbuje jeszcze poprzykładać papier i może się osuszy. Może to z tego że trząsłem piórem żeby nabrało tuszu z naboju. Zobaczymy po nocy - jak nie wycieknie to wszystko ok chyba :D

Edytowano przez Verdis98
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja lubię jak tak drapie bo czuję jak pisze i nie chcę się bawić w szlifowanie bo jak pociągne to pewnie stalówka do wymiany będzie hahahah. Jak  mam ochotę na ciszę to mam 2 ciche parkery. 

Apropo tego wyciągania tuszu przez chusteczkę to jest to normalne bo drugi parker ma to samo jak przyłożę przy łączeniu stalówki z korpusem papier. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam teraz zalanego atramentem żadnego Parkera i nie mogę sprawdzić ale póki nie cieknie przy normalnym używaniu i nie brudzi palców to nie ma się czym martwić. Inne moje pióra raczej tak nie mają ale z drugiej strony już parę razy zdarzyło mi się, że noszone w torbie pióro czasem "pociekło". Ostatnio Hero 616 zalane czerwonym atramentem, nie zauważyłem w skuwce tego atramentu i przez chwilę myślałem, że pociąłem sobie palce :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowo skoro ktoś piórem najmniej 15 lat pisał w taki drapiący sposób to nie chcę zminiać bo to jest jego indywidualny urok. Pióra mają swoją duszę według mnie i każdemu należy się szacunek (oprócz takich z tesco za 3.50 hahahahaah). Zostawię to - niech ma trochę smaczku indywidualnego :D 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, TopikSH napisał:

Nie mam teraz zalanego atramentem żadnego Parkera i nie mogę sprawdzić ale póki nie cieknie przy normalnym używaniu i nie brudzi palców to nie ma się czym martwić. Inne moje pióra raczej tak nie mają ale z drugiej strony już parę razy zdarzyło mi się, że noszone w torbie pióro czasem "pociekło". Ostatnio Hero 616 zalane czerwonym atramentem, nie zauważyłem w skuwce tego atramentu i przez chwilę myślałem, że pociąłem sobie palce :)

Samo z siebie nic nie leci chyba. Zostawię go na płasko tak jak trzymam zazwyczaj na noc i zobaczę rano czy coś będzie na stalówce. Jak sucho to się cieszę jak kilka kropelek to się nie przejmuję bo mi to nie przeszkadza :D

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kod powinien byc umieszczony na skuwce, teoretycznie na pierścieniu. W Sonnecie MKI pierscień jest tak wąski, że chyba sobie tę koncepcję odpuszczono. Na moim egzemplarzu kodu nie odnalazłem, jedyne oznaczenia to PARKER SONNET FRANCE  wybite w trzech wierszach w osi pióra /rownolegle do klipsa/, zatarte do granicy czytelności z wykorzystaniem silnego szkła powiększającego.

Na moich czterech Parkerach kod odnalazłem tylko na modelu "25" - CI, czyli czwarty kwartał 1980, na skuwce, na końcu układającego się w pierścien napisu P PARKER MADE IN ENGLAND QI,"75" to produkcja z wczesnych lat siedemdziesiątych więc za wcześnie na kodowanie / w moje ręce trafił jako używany, w stanie wskazującym na paroletnie używanie w 1976 (!) /, a "15" to budżetowe pióro chyba niewarte stemplowania.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

III to drugi kwartał 1994. Intuicyjne, nieprawdaż?:D

Rok produkcji to jedno a "data pierwszej rejestracji" to drugie-:). Swojego Parkera 25 datowanego na 1980 kupiłem w polskim renomowanym sklepie gdzieś w połowie lat dziewięcdziesiątych. Pojęcia NOS czy internet nie były mi wtedy znane, niby skąd miałem wtedy wiedzieć, ze to model od ponad dekady już nieprodukowany / gdybym wiedział wziąłbym dwa-:)/

Rozumiem troskę o pióro, ale żeby wyprowadzać je na spacer...:D

A serio: szlifowanie stalówki to taki trochę "one way ticket", lepiej się dwa razy zastanowić niż raz coś zepsuć, mnie odwagi starczyło tylko na chińskie stalówki, które można kupować na mniejsze i większe pęczki, a efekty szlifowania były... różne, a całe doświadczenie niewątpliwie pouczające;). Znacznie bezpieczniejsze i przeważnie odwracalne zabiegi znajdziesz na filmie https://www.youtube.com/watch?v=1YRnN99412o

Link jest akurat do drugiego odcinka o ustawianiu skrzydełek stalowki, warto się tym zająć po wyregulowaniu przepływu /pierwsza częśc tego samego filmu, wpisz na YT "pen adjustment" i pokombinuj. Szlif to część trzecia - tylko dla odwaznych.

BTW: Kto by pomyślał że "jaki konwerter do Watermana Hemisphere" okaże się tak nośnym tematem?:)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wyprowadziłem go na spacer lecz zabrałem przy okazji żeby pokazać okolicę ahahahahahahah. Mój pies jest bardzo energiczny i ciągnie czasami (owczarek australijski) to żadna torba czy inny piórnik nie będzie mu straszny :D Zapisałem nim 4 strony w zeszycie pisząc referat i pisze jak narazie super i nic nie chce zmieniać. Kreska jak F w moim starym parkerze a jednak to M. Nie za mokra nie za sucha - idealna. Kolor jest odpowiedni ale nie przebija przez kartkę :D Tata będzie przejeżdżał obok papierniczego dzisiaj to dostał zdjęcie kałamarzyka Pelikan z czarnym tuszem. Wiem że jest bo dzwoniłem. 19zł to trochę dużo ale i tak bez czekania a na allegro wyjdzie tyle samo. Wytestuję i zobaczymy :D Dzięki wszystkim za pomoc! Połamania stalówek i z chęcią będę odwiedzał te forum bo też się chyba zaraziłem - 3 pióra na biurku a 4 w drodze (duke z chin) hhahahaha

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.


×
×
  • Utwórz nowe...