Skocz do zawartości

Moje własnoręcznie wykonane pióro z drewna.


Ice

Polecane posty

Użucie metalu lub plastiku do zrobienia własnoręcznie pióra wydaje mi się troche nietrafione z uwagi na bardzo dużą dostępność takich piór. Oczywiście można pokusić się o jakieś zdobienia, dodatki, niepowtarzalny kolor lub kształt i wtedy pióro będzie wyjątkowe, ale jednak drewno bardziej mi się podoba. Są również pióra drewniane, ale nie jest ich tak dużo jak metalowych lub plastikowych, poza tym najczęście w drewnianych piórach sekcja jest metalowa lub z tworzywa, a ja chciałem mieć całe drewniane. Gdyby faktycznie jedynym powodem robienia pióra była chęć posiadania stalówki Italic 1.1, to kupiłbym np. Lamy ;). Uwielbiam drewno i lubię się nim otaczać, dlatego wybór był oczywisty. Jednak faktycznie myślałem o innym materiale - kamieniu, ale to jeszcze nie ten poziom ;).

@Kleks fajna tokarka, można byłoby ją ciekawie spożytkować :D.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem ostatnio chwilkę, więc postanowiłem dalej popracować nad ukończeniem mojego piórka. I właśnie to "piórko" tak mi się spodobało, że było inspiracją do dalszych prac, czyli zrobienia klipsa. Wcześniej myślałem nad zrobieniem klipsa z zaokrąglonymi rogami, cieńszego na dole (od strony korpusu) a grubszego na górze, tak żeby ładnie komponowało się z kształtem pióra. Ale właśnie to "piórko" tak mi jakoś spokoju nie dawało.  Pomyślałem, że mogłoby być fajnym dodatkiem trochę ożywiającym całość. No i się zaczęło, a kilka godzin później wyszło coś takiego:

 e09f920112a4a8c0med.jpg  

a z całym piórem komponuje się tak:

71fc524be0322b68med.jpg

Jak myślicie, pasuje? Na razie klips jest tylko przyłożony do pióra, teraz muszę jeszcze go zamontować, ale cieszy mnie fakt, że coraz bliżej do ukończenia:).

Edytowano przez Ice
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pasuje:)

De gustibus non est disputandum ale wg mnie świetnie pasuje zwłaszcza, gdy się je odkręci. Wtedy widać, że stalówka i sekcja (osadka - to dawne słowo jest zdecydowanie ładniejsze;)) są proporcjonalnie drobne w porównaniu do korpusu, więc taki rozmiar klipsa dobrze z nimi koresponduje.

P.S.

Nie było mnie jeszcze na forum, jak debiutował ten temat, więc teraz pozwolę sobie dołączyć się do gratulacji z powodu wykonania własnego, drewnianego pióra.

Edytowano przez Jeszywas Chachmej
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

By język giętki powiedział co pomyśli głowa... musiałem sięgnąć do źródeł i poduczyć się budowy ptasiego pióra i stosownej terminologii.

A głowa pomyślała, że świetnie pomyślany i wykonany klips powinien chyba być zamocowany na skuwce odwrotnie - dutką bliżej czubka skuwki a chorągiewką skierowaną w stronę metalowego pierścienia. Bardziej intuicyjne, anatomicznie poprawne i chyba przyjemniejsze dla oka.

Przy okazji pytanie - drewniana sekcja zapewne daje pewny chwyt i może się podobać, ale moje wątpliwości budzi tankowanie takiego pióra. Drewniana sekcja jest fajna póki wygląda jak drewniana, unurzana w atramencie i zaplamiona już niekoniecznie. Czyżby użytkownik był skazany tylko na naboje?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Topaz wykonanie surowe, ponieważ to ręczna robota;). Wiedziałem, że będzie tak wyglądać, dlatego zastanawiałem się czy zrobić taki, czy gładki z zaokrąglonymi rogami (coś na kształt pióra) taki trochę bez wyrazu, za to ładnie wypolerowany wyglądający na "fabryczny". Po namyśle uznałem, że skoro cała "zewnętrzna obudowa" jest robiona ręcznie, to nie będzie wadą klips, który wygląda na ręczną robotę, ale za to dodaje jeszcze więcej indywidualności całości. 

@ink diver co do pierwszej części czyli kierunku ułożenia pióra  (jak to fachowo określiłeś dutka/chorągiewka) to w sumie kwestia dyskusyjna. Z jednej strony takie ułożenie jak proponujesz być może lepiej harmonizowało się z całością, jednak z drugiej strony takie ułożenie jak na zdjęciu jest częście stosowane (np. Parker ze swoją strzałą której grot jest skierowany w stronę korpusu pomimo, że lotki są dłuższe/większe). Poza tym, klips jest najbardziej widocznym elementem pióra po włożeniu go do kieszeni koszuli, bo w zasadzie do tego służy i wtedy w położeniu dutka na górze, a chorągiewka na dole moim zdaniem wyglądałoby dziwnie (mi osobiście pióro jako ozdoba kojarzy się zawsze w takim układzie, że ta dutka jest na dole). To właśnie spowodowało,dlaczego jest tak ułożone. Zapewne nie każdemu będzie się podobać, co jest dość oczywiste :). Co do drewnianej sekcji to masz rację, że nie da się napełnić pióra "klasycznie". Olej użyty do wykończenia drewna daje pewne zabezpieczenie, ale jednak nie na tyle, żeby można było pióro bezpiecznie maczać w atramencie (ja przynajmniej nie próbowałem) bez ryzyka zabarwienia drewna. Więc niestety pozostaje ta uciążliwość, że trzeba wyjmować konwerter i napełniać go poza piórem, lub właśnie stosować naboje.

Ogólnie dzięki za miłe słowa, oraz za konstruktywne uwagi :)

Edytowano przez Ice
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...