Skocz do zawartości

Pióra z flex'ową (elastyczną) stalówką


PaJaC

Polecane posty

Ostatnio na forum zrobilem sie dosc aktywny przez ilosc wedzy zaczerpnietej z forum :)

Drodzy pioromaniacy, jakie pioro z flexowa stalowka polecacie i dlaczego? 

Prosze nie pisac ze te piora juz wyginely bo piora flexowe lub zblizone do flexa to np. Aurora 88, Noodler's Ahab, Noodler's Konrad, Pilot Custom, Pilot Falcon itd. ISTNIEJĄ DO DZISIAJ ;)

Edytowano przez PaJaC
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pióra Noodlersa można sobie na wstępie darować, chyba, że chcesz ćwiczyć mięśnie przy fleksowaniu. Reszty wymienionych przez ciebie nie miałem w ręce, ale z tego co czytałem i oglądałem, to są to raczej semi fleksy nie przekraczające grubości B po naciśnięciu. Do tego maja problemy z przepływem. Ze starych polecam Mabie Todd Swan, Blackbird, Swallow, Jackdaw - rozsądne ceny, dużo nizsze niż np. Waterman 52, 94, 12, 14 etc, Wahl Eversharp, Sheaffer. Można też kupić starą stalówkę z XIX w. np. Mabie Todda, Johna Hollanda, E.S. johnsona, w rozmiarze "4" lub większym i spróbować dopasować ją do Noodlersa Ahaba. Niektóre z tych stalówek mają nieprawdopodobnego fleksa przy zachowaniu sprężystości.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pilot 74 ze stalóeką SF to nie jest flex. Ma po prostu stalówkę soft czyli miękką, czyli oddającą uczucie miękkości stalówki przy pisaniu. Może jakaś zmienność lini jest ale mała i próbując fleksować piórem z niefleksującą stalówką można ją uszkodzić. Zresztą "fleksując" SFką chyba prędzej się porwie kartkę. 

Lepiej kupić pióro vintage z fleksem.

Edytowano przez Kolektor
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Kolektor napisał:

Pilot 74 ze stalóeką SF to nie jest flex. Ma po prostu stalówkę soft czyli miękką, czyli oddającą uczucie miękkości stalówki przy pisaniu. Może jakaś zmienność lini jest ale mała i próbując fleksować piórem z niefleksującą stalówką można ją uszkodzić. Zresztą "fleksując" SFką chyba prędzej się porwie kartkę. 

Lepiej kupić pióro vintage z fleksem.

To i tak bez znaczenia, poniewaz tak ja napisales nizej pewnie bede kupowac Watermana Thorobred lub 52. Obie zlote stalowki i fleks okolo F-BB

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo, że prawdziwe fleksy to fleksy vintageowe. Ja osobiście (jeżeli chodzi o pióra współczesne) posiadam tylko Noodler's-a Ahaba i jestem zadowolony. Co prawda jego stalówka nie jest takim typowym miękkim fleksem, ale nie powiem, że używanie go jest jakoś męczące- ja jestem zadowolony, gdyż pióro nie zmusza Cię do pisania z fleksem, to ty masz wybór. A sama stalówka jest bardzo przyjemna. Można też spróbować Pilota Falcon, ale ja z nim nie obcowałem, więc się nie wypowiem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...