Skocz do zawartości

Najlepszy(-e) atrament(y) z każdego koloru


Ziemniaczek

Polecane posty

Nie widziałem takiego postu w naszym dziale Atramentów. Jeśli takowy jest, proszę o wybaczenie oraz usunięcie tego. Jeśli moderacja chciałaby coś zmienić w wątku, poście lub zasadach na jakich ma to się odbywać - droga wolna 

Słowem wstępu, mamy do dyspozycji wiele porównywarek kolorów atramentów, cieniowania czy przepływu. Jest to,,bezduszny" system oceny, bo taki ma być - ukazywać kolor i właściwości. Co z naszymi opiniami? Wyrażamy je pod każdym postem w Testach Atramentów, niekiedy też nie. 
Co proponuję?
Zbierzmy tutaj najlepsze atramenty z każdego koloru. Nasze ulubione flaszki i doznania towarzyszące przy użytkowaniu ich. Wiem, są porównania kolorów. I co z tego? W połowie nie ma zdjęć, a połowa z 2011 roku etc. 
Chodzi mi o niezależny wątek, do którego będziemy wrzucać naszą osobistą listę atramentów z podziałem na kolorki i cenę (głównie kolory). Taki ranking. Co nam po porównaniu inkaustów i ich ranking z 2009 roku, w którym nie było chociażby Edelsteinów?
Jaki ja mam na to pomysł?
Lista kolorów i po myślniku nasze ulubione flaszki atramentów bądź też naboje, jeśli tylko pod taką postacią występują. Najlepiej 2 - nasz #1 oraz jego tańszy odpowiednik. Może być go również nie być. Po tym możemy dorzucić odczucia i dlaczego warto, jednak nie trzeba. To nie ma być zbiorowa recenzja wszystkich atramentów, tylko lista tego, czego używamy. Nie mamy ulubionego koloru? Nie trzeba wpisywać. Dobrym pomysłem byłoby wrzucenie tu naszych mieszanek atramentów (nawet dolanie paru ml czerni do brązu - po zmianie polityki PhotoBucketa nie ma zdjęć i skanów - proszę o rozsądnych rozmiarów zdjęcia - najlepiej jak najmniejsze i link do nich w oryginale). Niech lista będzie dla potomnych 
Jeśli chcemy poznać kolor atramentu, to najlepiej będzie poszukać w Google, na Atramentopedii prowadzonej przez Akszugora lub w tym wątku (148 kolorków dzięki Enderowi): viewtopic.php?f=13&t=11115

Proszę o dyskusję na ten temat oraz swoje propozycje - ażeby można odesłać kogoś nowego do tego wątku i nie pisać swoich propozycji.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny pomysł, jest coś takiengo na FPN i fajnie to gra. Zacznę. Atramenty wymieniam alfabetycznie. W zestawieniu znajdą się tylko te, do których wciąż wracam po latach przygody z piórami i atramentami. 

Brązy: Lie de The - J. Herbin; Sepia - Rohrer & Klingner; Rikyu-cha - Sailor

Bordowy - Azukiiro - Kyonooto, Oku-yama - Sailor

Czerwony - Corn Poppy Red - Montblanc

Czarny - jeśli już to Nurebairo - Kyonooto lub Leipziger-Schwarz Rohrer & Klingner

Fiolety/purpury: Dark Lilac - Lamy, Poussiere de Lune - J. Herbin, Gumijagoda - KWZI

Morski (zielono-niebieski) - Verdigris - Rohrer & Klingner

Niebieski - praktycznie nie uzywam, ale jesli juz to Eclat de Sapphire - J. Herbin

Niebiesko-czarny - Aonibi - Kyonooto, 

Pomarańczowy: Monarch - KWZI; Yu-yake - Pilot Iroshizuku

Turkusowy - nie, dziękuję. A jeśli już to te kilka nabojów Turkusu Lamy wystarczy mi zupełnie.

Szary - Lexington Grey - Noodler's, Infinite Grey - Caran d'Ache (ideał szarego pod wzgledem koloru, ale suchawy jest niestety).

Zielony - Olivastre - L'Artisan Pastellier, Souraken Tea Green - Sailor Nagasawa - Kobe

Żółty - El Dorado - KWZI, ale to od święta

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje doświadczenia ograniczają się powiedzmy do setki, a nie dziesięciu tysięcy atramentów jak w przypadku visvamitra no ale... :)

Brązowy: Grand Canyon - Caran d'Ache, Lie de The - J.Herbin

Niebieski: Asa-Gao - Iroshizuku, Blue Sky - Caran d'Ache

Zielony: Moss Green - Graf von Faber-Castell

Fioletowy: Lavender - Montblanc

Inne kolory używam sporadycznie.

Edytowano przez musicman
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Główny klucz wyboru reprezentanta dla danego koloru polegał na niesłabnącym zachwycie, powrocie nieustannym do danego koloru, próbie czasu jakiej ulega (I tak Sailora Tokiwa Matsu, kiedyś ulubiona zieleń spada z podium na rzecz Kobe #34, który niezmiennie mi się podoba, w każdym możliwym piórze). Kingdome Note z kolei miałam tylko próbkę, wykorzystałam, zachwyt pozostaje do dnia dzisiejszego, kolor nie wyblakł - nie znalazłam następny godnego. Wiele blue-blacków próbowałam i to nie jest mój kolor. Poza wspomnianym, ale on jest w tej kategorii dość nietypowy ;) 

Nie bez znaczenia są również właściwości atramentów. Te nawet o bajecznym kolorze, ale suchsze, problematyczne, wypadają od razu z zestawienia (i użycia).

 

Na dzień dzisiejszy sytuacja wygląda następująco (pozwolę sobie wykorzystwać ' formularz kolorów' Visa):

Brąz:  Montblanc Toffee Brown

Czerwony Montblanc Winter Glow

Czarny - nie używam

Fiolety/purpury: 1. Lamy Dark Lilac, 2. J. Herbin Poussiere de Luna, 3. Montblanc Violet (nie mylić z Lavender)/Diamine Purple Dream (?) - na miejsce MB szukam 'zastępnika'. Ta kategoria będzie ulegała zmianom, bo kolejne fiolety pojawiły się w mojej kolekcji

Morski (zielono-niebieski) - nie używam

Niebieski - Robert Oster Blue Sea

Niebiesko-czarny - Kingdom Note Trametes Vaersicolor

PomarańczowyRobert Oster Orange zest

Turkusowy - nie używam

Szary - nie używam

Zielony -  Kobe #34 Souraken Tea Green 

Żółty - nie używam

 

Tak po wypełnieniu dochodzę do wniosku, że nie ma tu (poza Kingdome note) niczego zaskakującego... Z pewnością nie przetestowałam tylu atramentów co Vis, ale trochę ich było.

Jest parę kategorii kolorystycznych, które czekają na eksplorację. Miałam zielony okres i przetestowałam naprawdę wiele zieleni. Zwycięzca niepokonany. Dużo oliwek lubię, ale jeśli mam ochotę na zieleń to sięgam właśnie po Kobe. Ten odcień zieleni jest mi najbliższy.

Teraz nastał czas fioletów, ciągle pojawiają się nowe, ale wymieniam te, przy których zostaję dłużej, do których wracam najchętniej. Co ciekawe Dark Lilac w momencie pojawienia się na rynku bardzo mnie irytował. Sytuacja odwróciła się diametralnie - teraz bardzo lubię ten kolor.

Kolejne do testów/ w fazie testów to Diamine 150th anniversary Purple Dream, który jest bardzo fajny. W momencie pisania przypomina Poussiere de Luna, a gdy już wyschnie bliżej mu do Violet Montblanca :) KWZ Ink Szara śliwka to kolejny fiolet w mojej kolekcji, na razie przed testem.

Kilka brązów też testowałam, ciepłe z domieszką czerwieni i te zimniejsze odcienie. Chyba najczęściej wracam do ciepłego Toffee Brown.

Niebieskich lubię kilka, ale szybko nudzi mi się ten kolor. Na pewno lubię Souten Sailora, ale mógłby być lepiej nasycony. Teraz nabyłam butelkę KWZ Ink Azure #5 i to bardzo ładny odcień. Długo podobał mi się Noodlers Ottoman Azure, ale to za suchy atrament. Jednak to do Blue Sea Ostera wracam najczęściej i tym niebieskim jestem w stanie dłużej pisać.

Myślę, że jeszcze przyjdzie czas na szarości i turkusy i może czernie... a może nie przyjdzie. Tego nie wie nikt - choć na apewno coś potestować bym chciała. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Vermis napisał:

A ja wam nie powiem, bo wcale nie chcę, żebyście pisali moimi ulubionymi atramentami! :P Nie zależy mi na tym, żeby były popularne - wręcz przeciwnie. :D 

Ale jak będą popularniejsze to może ceny spadną troszkę? :P

 

No powiedz, no...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niebieski - Diamine Blue Velvet, Blue Black i Oxford Blue, czerwony - Diamine Oxblood, Diamine Crimson i Manuscript, zielony - Diamine Sherwood Green, za pomarańczowy i brązowy robią dwie mieszanki mojej roboty zrobione z czerwonego Manuscripta, Diamine Oxblood i Diamine Autumn Oak. Poza tym, używam też czarnego Watermana, prawie czarnego, który powstał ze zmieszania Verdigrisa i czarnego R&K, oraz oczywiście Dark Lilac Lamy. Używam sporadycznie jeszcze wielu atramentów, ale tych zdecydowanie najczęściej, można powiedzieć - stale.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zestawienia już zaczynają mieszać mi w moich preferencjach, ale jeżeli ma być subiektywnie, to na dzień pisania posta sytuacja w moich preferencjach wygląda następująco:

Zielony -  Pelikan Edelstein Jade 

Brązowy -  Sheaffer Scrip Brown

Fiolety - Lamy Dark Lilac

Purpurowy - Platinum Violet

Niebieski - Monteverde Horizon Blue

Morski - Pelikan Edelstein Aquamarine

Turkusowy - KWZ Ink Azure # 4

I po zastanowieniu postanowiłem skończyć zestawienie... bo z ciekawości (dziękuję @Ziemniaczku, za impuls) sprawdziłem i miałem/mam ok. 100 atramentów i w zasadzie wszystkie lubiłem/lubię. Chociaż kilka mnie rozczarowało co do koloru albo właściwości, ale to temat na inny Temat. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisze przeważnie niebieskimi kolorami, czasem czarnym. Niebieski to Parker Quink standard i Waterman. Czasem używam turkus też Watermana i teraz Lamy. Czarne to były Parker, Lamy i Scheaffer a teraz Koh-i-Nor ale bardzo rzadko. Najczęściej jednak pisze zlewkami wszystkiego oraz niebieskich z czarno-niebieskimi.

Edytowano przez kerad
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój podstawowy to czarno-niebieski (najbardziej lubię te wpadające bardzo delikatnie w fiolet), później dobra czerń (bardziej wpadająca w pastel), sporadycznie korzystam z czerwonego - na zasadzie nanoszenia poprawek (dosłownie zużywam 8-10 ml rocznie).

Na co dzień atramentami Platinum: czarno-niebieski, czarny, czerwony - właściwości mają dobre, kolorystycznie się nie wyróżniają, cenowo z Japończyków chyba najtańsze.

Jak potrzebuje większej estetyki  to Diamine Saragossa i Quartz Black, czyli ciemny niebieski i jasna czerń. Super właściwości nie mają (szczególnie ten pierwszy), ale wyglądają wybornie.

Czasami ekonomicznie wspomagam się niebieskimi Pelikanami.

Dużo atramentów nie testowałem, ale te powyższe przypadły mi do gustu najbardziej.

 

Edytowano przez odi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
  • 6 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...