Skocz do zawartości

Stalówka Faber-Castell


Mariux

Polecane posty

Witam

Zastanawiam się nad zakupem pióra wiecznego Faber-Castell, tylko jeszcze nie wiem jakiego (Ondoro, Ambition, Basic). Macie swoje doświadczenia z tymi piórami?

Wygląd i korpus nie mają dla mnie wielkiego znaczenia, interesuje mnie tylko stalówka, jakie ma właściwości, jak się tymi piórami pisze. Mam wrażenie że stalówka w tych piórach jest taka sama, czy to możliwe żeby montowali taką samą stalówkę w tych modelach. Przedział cen jest różny, najdroższe jest Ondoro.

Najczęściej w objaśnieniach piszą, że stalówka jest stalowa z irydową końcówką, grawerowana z logiem Faber-Castell lub wykonana ze stali nierdzewnej. Jeżeli stalówki nie są takiej samej wielkości, to pewnie mają zbliżone właściwości piśmiennicze. Jest tu na forum  fan Faber-Castell lub ktoś kto ma wszystkie te pióra aby coś o tym powiedzieć.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również polecam. Mam dwa pióra Ambition, edno e- motion i wszystkie stalówki sprawują się bez zarzutu. Przyjemnie "suną" po papierze, w moim odczuciu są dosyć twarde bez cienia elastyczności w porównaniu do 18k złotych stalówek GvFC, ale jako pióra do codziennego użytku sprawdzają się znakomicie. Warto tylko spróbować jak się układa pióro w ręku w trakcie pisania bo nie każdemu pasuje przejście  korpusu w sekcję.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć !! 

a ja posiadam zarówno ondoro jak i ambition - obie stalówki w rozmiarze F i obie... całkowicie inne :0 ta w ambition pisze odczuwalnie grubiej, coś pomiędzy f a m (jeśli można to tak ująć), gładko sunie po papierze, ta z ondoro to typowa F-ka (jeśli chodzi o grubość linii) choć troszkę szorstka (ale tak przyjemnie :) )  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Mam problem z jednym z piór Faber Catell. Mam cały zestaw - długopis, ołówek i dwa pióra. Pióra z serii Ambition, "zasilane" oryginalnym atramentem FC via oryginalne tłoczki FC. Jedno z nich pisze atramentem niebieskim, drugie czarnym. No i z drugim jest problem. Nawet po jednym, dwóch dniach nieużywania potrafi zaschnąć na tyle mocno, że trzeba przemywać stalówkę na mokro, żeby "ruszyło". Co może być nie tak?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Ziemniaczek napisał:

Jeśli masz dwa takie same komplety, a tankujesz inny atrament i zauważasz różnicę, no to chyba coś z atramentem, nie?

Obydwa atramenty są FC. Jeden niebieski, drugi czarny. Kolor ma jakieś znaczenie? Bo problem jest tylko z czarnym. No chyba, że nie piszę po polsku i jest coś, co jest niezrozumiałe...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, alrun napisał:

Inny kolor, to inne składniki atramentu. Spróbuj je zamienić między piórami i zobacz, w którym pojawi się problem. Będziesz wtedy wiedział, czy to kwestia atramentu, czy pióra. 

Właśnie zastanawiałem się czy może to dotyczyć atramentu. Wcześniej używałem atramentu Parkera, i sytuacja wyglądała identycznie. To z czarnym kolorem szybko zasychało, to z niebieskim - nie. Co ciekawe, to wciąż te same pióra, "przypisane" kolorystycznie do barw inkaustu...

Muszę spróbować zamienić pióra kolorami...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...