Skocz do zawartości

Polecane posty

Recenzja pióra Parker 45

t6U0LKb.jpg

Parker 45 to obecnie już nieprodukowany model. Naprawdę szkoda, że na jego
miejsce weszły śmieci jak Urban czy IM, a ten model poszedł w zapomnienie.
Parker 45 pakowane były w pudełka o plastikowej podstawie, przeźroczystym
wieczku otwieranym do góry, a wewnątrz znajdowało się miejsce na pióro.
Niestety gdzieś zapodziało się ono zapodziało.
Pióro występowało w wielu wykończeniach. To recenzowane pochodzi chyba z
1994 roku. Posiada czarny korpus z laki, sekcję tego samego koloru i stalową
skuwkę. Wykończenia są pozłacane. Użyty materiał jest wysokiej jakości.
Powoduje to, że pióro jest ultralekkie.
Otwarte: 4g
Zamknięte: 13g
Pióro jest przeciętnych rozmiarów.
Otwarte: 12,7 cm
Ze skuwką na korpusie: 14,4 cm
Zamknięte: 13,7cm

7xXkKlA.jpg

MfJc8fT.jpg

Pióro ma beczkowaty kształt. Zwęża się na początku i na końcu. Skrajne punkty
pióra to wgłębienia. Sekcję od korpusu oddziela pozłacany pierścień.

xRHKbU3.jpg

gPKuxH4.jpg

Skuwka posiada charakterystyczny klips w kształcie strzały. Ponadto jest
naprawdę bardzo elastyczny i niezwykle funkcjonalny. Oprócz tego na dole skuwki
znajduje się tłoczenie PARKER 45 MADE IN UK a także datowanie pióra. Warto
podkreślić że skuwka ma perforację, która powoduje że atrament na drugi dzień
jest dużo ciemniejszy.

8KWXv1Z.jpg

ltDQBfj.jpg

dPoky2I.jpg
Skuwkę można założyć na korpus. Jest lekka więc nie powoduje zaburzenia
równowagi.
Pióro zamyka się przez nasunięcie skuwki na sekcję. Po wielu latach używania,
skuwka ma tendencję do samoistnego wyskakiwania po zamknięciu pióra.
System napełniania to naboje lub konwerter (w zestawie) frmy Parker.
Prawdopodobnie można stosować zamiennie naboje Lamy.

Stalówka pióra jest częściowo schowana. Wykonana jest ze stali, bo było to tanie
pióro (100-150zł). Mam dwa te pióra. Jedna stalówka pisała bardzo dobrze, gładko
i mokro. Druga była sucha, przerywała i wymagała poprawek.

Spływak pióra jest płaski i w jego pobliżu umieszczono oznaczenie stalówki:

pBS685N.jpg
To pióro kosztowało kiedyś 100-150zł. Jego design do dziś jest dość niespotykane.
Trudno powiedziec czemu dziś na jego miejsce weszły Urbany i IM'y. Moim zdaniem nie mogą one nawet stanąc obok modelu 45. Jeśli ktoś bedzie miał okazje nabycia, nie powinien żałowac. To dobre pióro za naprawde niewielkie pieniądze. 
Zalety:
- wygodne w użytkowaniu
- ciekawy wygląd
Wady:
- nieprodukowane
- może zasychać

Miałem pecha, trafiła mi się stalówka mocno drapiąca a przy tym bardzo mokra. Chciałem kupić pióro z cienką kreską a wyszło wręcz odwrotnie.Parę lat temu wyciągnąłem z szuflady i wyszlifowałem stalówkę. Teraz już nie drapie ale piszę się nim jak pędzlem :)

Dziękuję, ciekawy opis i zdjęcia, bardzo to pióro lubię, mam kilka i polecam. @Aventador13 , a sprawdzałeś czy w Twoim nie ma stalówki złotej, takiej jak ta, byłaby miła niespodzianka:

4f761ef4088a7f75.jpg

Mam to pióro w rozmiarze F, używam go już kilka lat, bardzo lekko się nim pisze, dobrze podaje atrament, nie drapie. Świetnie leży w dłoni. Jedyny minus to czasami ma problem ze startem, ale tylko wtedy gdy nie pisze nim kilka dni.

Lubię nim pisać bardziej niż Pelikanem M200, którego też bardzo lubię.

Ja tez mam takiego -tylko ze po mojej rodzicielce i stalówka z F zrobiła się po paru latach RM albo i RB co dla praworęcznego mnie średnio się nadaje. Muszę chyba znaleźć nowa stalówkę do niego

Mam takich chyba z dziesięć, a większość wypłukana siedzi w szufladzie i czeka na wyciągnięcie. Te starsze (dwudziestowieczne, ze skuwką jak na zdjęciach) ze stalówką F piszą nie za cienko, ale wystarczająco cienko do rozwiązywania krzyżówek na gąbczastym papierze gazetowym. Nowsze, z taką kopułką na końcu skuwki i klipsem innym niż w Parkerze Jotterze, mają już grubiej piszące stalówki F, ale do pisania na grubszym papierze w zeszycie są w sam raz. Co prawda, to prawda — znakomite były, wielka szkoda, że Parker już ich nie produkuje, ale można się tanio zaopatrzyć na rynku wtórnym za kilkadziesiąt złotych. Nawet mam jedno ze złotą stalówką, a inne z konwerterem typu Aero coś tam, czyli z gumowym woreczkiem i sprężynką jak w Parkerze 51 lub w jego chińskich imitacjach. Faktycznie, bomba pióro, choć do cienkiej linii z tanich piór lepsze są chińskie podróbki Parkera 51, zwłaszcza te starsze, np. Wing Sung 612. Z radości kiedyś wstawiłem sobie to pióro do avataru, jak widać. Robione były chyba do roku 2007 i jeszcze do niedawna można było kupić nowe w sklepach papierniczych.

Mam wersję standardową, tj. całość z plastiku. Za to stalówka złota (tak, robili takie do tego tego modelu, w ogóle wybór stalówek do czterdziestkipiątki przyprawia o zawrót głowy, było ich kilkanaście). Pióro leciutkie, ale świetnie leży w dłoni; stalówka miękka, gładka, mokra i gruba (oznaczenie to M, ale pisze jak B). Jedno z moich najulubieńszych piór, do tego - wbrew cenie i przeznaczeniu (szkolne) - niebanalne.

Edytowano przez tom_ek